Како Грците ја купуваат “историјата“!?

Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Кој од овие е историчар и археолог ?
.
...
suvremene historiografije i filologije (P. J. Šafařík, F. Miklošić, J. Kopitar, J. K. Zeuss, Đ. Daničić, L. Geitler, Baudouin de Courtenay, V. Jagić, M. P. Pogodin, L. Niederle). Nove poglede na tu problematiku donijela je Dümmlerova kritika Konstantina VII. Porfirogeneta (1858),...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Кој од овие е историчар и археолог ?



Имаш ОРИГИНАЛЕН антички документ (попис) за ова тврдење ?



Мислам дека нема монета на која пишува Македонија пред Филип V.



Лажеш, корнеш.
Не знам дали вреди да дебатирам со тебе затоа што си премногу накурчен и полн со себе. :toe:
Инсистирањето на оригиналност на моите “извори“ е само смешен и детинест обид да ме девалвираш. Какви оригинални извори кога Венетите не биле народ, туку група народи. Кои извори ќе ми ги наведеш за скандинавските народи? “Овде почива скандинавецот тој и тој...“? Смешно...
Венетите се споменати, ако ништо друго како Феничани. Или и тие не постојат?
Што се однесува на свастиката (коловртот) :
Ancient-greek-coin-hemidrachm-swastika.jpeg $_1 (2).jpg $_1.jpg 77214p00.jpg d9a81a7b4a0a04512eb8547fa15662be.jpg d9054c899235d801c58dfbe298840042.jpg download.jpg fig119.jpg images (1).jpg rvEBBH3.jpg
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не знам дали вреди да дебатирам со тебе затоа што си премногу накурчен и полн со себе. :toe:
Хахахаха
Инсистирањето на оригиналност на моите “извори“ е само смешен и детинест обид да ме девалвираш.
Не, твоето инсистирање на оригинални извори е смешен и детинест обид, море не смешен и детинест, жален обид е.

Какви оригинални извори кога Венетите не биле народ, туку група народи. Кои извори ќе ми ги наведеш за скандинавските народи? “Овде почива скандинавецот тој и тој...“? Смешно...
Не е битно дали се еден народ или група народи, каде си прочитал за Венетите, дај го ОРИГИНАЛНИОТ текст.

Двојни стандарди, многу паметен бре.

Тоа со овде почива тој и тој ти го дадов како пример бидејќи ти не признаваше ниту еден извор, бараше ОРИГИНАЛЕН текст бидејќи овие кои јас ги давам се преводи (според тебе грешни) и преписи (исто грешни) па пооригинални документи од епиграфските - њама. Пример над мене, кадешто живеам, во комшилукот знам дека на времето живеел Бритонец. Погоди како знам.

Венетите се споменати, ако ништо друго како Феничани. Или и тие не постојат?
Каде се спомнати како Феничани, го имаш ли ОРИГИНАЛОТ ?

Што се однесува на свастиката (коловртот) :
Сигурен си дека овие се Македонски монети (ковани од Македонски кралеви) ?

...
suvremene historiografije i filologije (P. J. Šafařík, F. Miklošić, J. Kopitar, J. K. Zeuss, Đ. Daničić, L. Geitler, Baudouin de Courtenay, V. Jagić, M. P. Pogodin, L. Niederle). Nove poglede na tu problematiku donijela je Dümmlerova kritika Konstantina VII. Porfirogeneta (1858),...
Современа историографија а има само еден археолог (кога археологијата била 3 годишно дете) и еден - два квази историчари, другото се филолози кои скоро сите се умрени пред самиот почеток на 20ти век :pos:

Проверувај друг пат што постираш.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Не е битно дали се еден народ или група народи, каде си прочитал за Венетите, дај го ОРИГИНАЛНИОТ текст.

Двојни стандарди, многу паметен бре.

Тоа со овде почива тој и тој ти го дадов како пример бидејќи ти не признаваше ниту еден извор, бараше ОРИГИНАЛЕН текст бидејќи овие кои јас ги давам се преводи (според тебе грешни) и преписи (исто грешни) па пооригинални документи од епиграфските - њама. Пример над мене, кадешто живеам, во комшилукот знам дека на времето живеел Бритонец. Погоди како знам.



Каде се спомнати како Феничани, го имаш ли ОРИГИНАЛОТ ?



Сигурен си дека овие се Македонски монети (ковани од Македонски кралеви) ?



Современа историографија а има само еден археолог (кога археологијата била 3 годишно дете) и еден - два квази историчари, другото се филолози кои скоро сите се умрени пред самиот почеток на 20ти век :pos:

Проверувај друг пат што постираш.
Не е исто дали е национална припадност или е класифициран некој во група на народи. Националната припадност не зависи од тебе или од мене. А групата на народи е современа класификација под некое име на одредени народи според нивни етнички сличности и таа е именувана од современите историчари. А на надгробен споменик никој не става дури ниту денес на кој ќе пишува дека е починатиот припадник на некоја “група на народи“ која меѓу другото така ја именувале некои наши современици.
Мислам дека сакаш само со извртување на фактите и некој смешен обид моите барања да ги свртиш против мене, да се направиш паметен, а мене да ме исмееш... Имав еден професор кој на еден мој соученик му велеше : “ух што си паметен дури тро’ на удрен вртиш!“. Тоа може и на тебе некако да се примени :) .
Пак ќе те прашам - дали ти како толку “паметен“ си ги проучувал оригиналите на сите тие списи? Дали си видел дали се целосни, дали има оштетувања на нив, колкави се тие оштетувања, што е допишувано, колку е допишувано? Да не испаднат “оригинали“ како Битолската плоча?
Херодот пишува дека “Грците“ кога ДОШЛЕ во Европа го примиле писмото од Феничаните. Па знаејќи дека и Херодот е исправан, можно е наместо “Феничани“ да стоело Венети (Вени-чани), а она пак - “Грци“ сигурно дека не го пишувало (дури и по “твојата“ теорија Грците први како такви ги именувале Римјаните, а доселувањето на “Грците“ било многу порано од тоа, а и Херодот живеел пред Римјаните - ако ова ти е логично тогаш ти си скаран со логиката и “проголтуваш“ се како некој сом).
Монетите се со потекло од територијата која подоцна ја обединиле Македонците, а и ако не се директно сечени од Македонците, нив сепак ги издавале владетели на сродни племиња со Македонците, кои ги споделувале истите или слични етнички карактеристики и вредности.
И за крај - зошто ти се еден куп современи историчари и археолози со дипломи (!) како што денес ги имаме во Македонија (досега малкумина, на прстите од една рака се бројат што се докажале, горе-долу) кога ниеден од нив не е цитиран и земан сериозно како овие од 19 век? Неписмените?!? Најголемите археолошки откритија ги направиле токму луѓе без формално археолошко образование, ама луѓе со отворен ум и сјаен интелект. Од папагали не можеш ништо да очекуваш...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Монетите се со потекло од територијата која подоцна ја обединиле Македонците, а и ако не се директно сечени од Македонците, нив сепак ги издавале владетели на сродни племиња со Македонците, кои ги споделувале истите или слични етнички карактеристики и вредности.
Ајде кажи каде се најдени, која ковница и кој (крал) ги ковал.
Можеш или не ?[DOUBLEPOST=1506620935][/DOUBLEPOST]
И за крај - зошто ти се еден куп современи историчари и археолози со дипломи (!) како што денес ги имаме во Македонија (досега малкумина, на прстите од една рака се бројат што се докажале, горе-долу) кога ниеден од нив не е цитиран и земан сериозно како овие од 19 век? Неписмените?!?
Во твојата глава може да не се докажани или не цитирани, не земани сериозно како овие од 19 век.
Само во твојата глава.[DOUBLEPOST=1506620972][/DOUBLEPOST]
Најголемите археолошки откритија ги направиле токму луѓе без формално археолошко образование, ама луѓе со отворен ум и сјаен интелект. Од папагали не можеш ништо да очекуваш...
Дај еден пример. На пример.[DOUBLEPOST=1506621044][/DOUBLEPOST]
Не е исто дали е национална припадност или е класифициран некој во група на народи. Националната припадност не зависи од тебе или од мене. А групата на народи е современа класификација под некое име на одредени народи според нивни етнички сличности и таа е именувана од современите историчари.
Хелените (Грците) сами се нарекуваат ХЕЛЕНИ не некој современ историчар.[DOUBLEPOST=1506621082][/DOUBLEPOST]
Мислам дека сакаш само со извртување на фактите и некој смешен обид моите барања да ги свртиш против мене, да се направиш паметен, а мене да ме исмееш... Имав еден професор кој на еден мој соученик му велеше : “ух што си паметен дури тро’ на удрен вртиш!“. Тоа може и на тебе некако да се примени :) .
Хахаха
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
И за крај - зошто ти се еден куп современи историчари и археолози со дипломи (!) како што денес ги имаме во Македонија (досега малкумина, на прстите од една рака се бројат што се докажале, горе-долу) кога ниеден од нив не е цитиран и земан сериозно како овие од 19 век? Неписмените?!? Најголемите археолошки откритија ги направиле токму луѓе без формално археолошко образование, ама луѓе со отворен ум и сјаен интелект. Од папагали не можеш ништо да очекуваш...
Po Herodotu svi Tračani, Skiti, Vendi, Tribali i Iliri su Srbi. Inače reč Tračani, nastala je u grčkom pogrešno zbog nemogućnosti izgovora suglasnika, što se odnosi na Rašane.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Пак ќе те прашам - дали ти како толку “паметен“ си ги проучувал оригиналите на сите тие списи? Дали си видел дали се целосни, дали има оштетувања на нив, колкави се тие оштетувања, што е допишувано, колку е допишувано? Да не испаднат “оригинали“ како Битолската плоча?
Сум ги проучувал, сум ги видел.[DOUBLEPOST=1506621404][/DOUBLEPOST]
Херодот пишува дека “Грците“ кога ДОШЛЕ во Европа го примиле писмото од Феничаните. Па знаејќи дека и Херодот е исправан, можно е наместо “Феничани“ да стоело Венети (Вени-чани), а она пак - “Грци“ сигурно дека не го пишувало (дури и по “твојата“ теорија Грците први како такви ги именувале Римјаните, а доселувањето на “Грците“ било многу порано од тоа, а и Херодот живеел пред Римјаните - ако ова ти е логично тогаш ти си скаран со логиката и “проголтуваш“ се како некој сом).
Како закчучи дека наместо Феничани стоело Венети?
Имаш ОРИГИНАЛЕН извор ????

Мноштвото дела се сочувани благодарение на латинските и арабските преписи кои многу добро знаеле кои се Феничаните, користат посебно име за нив а тоа име не е ВЕНЕТИ.[DOUBLEPOST=1506621493][/DOUBLEPOST]
Од папагали не можеш ништо да очекуваш..
Бот.[DOUBLEPOST=1506622208][/DOUBLEPOST]
А на надгробен споменик никој не става дури ниту денес на кој ќе пишува дека е починатиот припадник на некоја “група на народи“ која меѓу другото така ја именувале некои наши современици.
Кои современици бре на плоча од 4ти век пишуваат пр. Бритонец ?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Хахахаха


Не, твоето инсистирање на оригинални извори е смешен и детинест обид, море не смешен и детинест, жален обид е.



Не е битно дали се еден народ или група народи, каде си прочитал за Венетите, дај го ОРИГИНАЛНИОТ текст.

Двојни стандарди, многу паметен бре.

Тоа со овде почива тој и тој ти го дадов како пример бидејќи ти не признаваше ниту еден извор, бараше ОРИГИНАЛЕН текст бидејќи овие кои јас ги давам се преводи (според тебе грешни) и преписи (исто грешни) па пооригинални документи од епиграфските - њама. Пример над мене, кадешто живеам, во комшилукот знам дека на времето живеел Бритонец. Погоди како знам.



Каде се спомнати како Феничани, го имаш ли ОРИГИНАЛОТ ?



Сигурен си дека овие се Македонски монети (ковани од Македонски кралеви) ?



Современа историографија а има само еден археолог (кога археологијата била 3 годишно дете) и еден - два квази историчари, другото се филолози кои скоро сите се умрени пред самиот почеток на 20ти век :pos:

Проверувај друг пат што постираш.
попуваш тука а дали имаш ЕДЕН антички документ каде се спомнува поимот грци и Грција ??
Па и држава Елада не се спомнува, можеби само елинско писмо и култура, нема ни елински народ туку атињани, спартанци и слично.
А пази сега до кој степен Грција Краде, во филмови кој се однесуват за античкиот римски период се зборува за Грција:mad: а всушност и елинската историја заврши со битката на Херонеја, по падот на Македонија имаше само ЕДНА битка меѓу Рим и Атина или Спарта и толку, станаа и тие Римска Провинција.
Неодамна беше годишнина на битката на Марица и пази сега , прво пишуваат загинале 60.000 српски војници, после има корекција не биле само српски туку српски и грчки, а всушност тогаш НЕ ПОСТОЕЛЕ НАЦИИ и немало ниту српска ниту грчка нација, настануваат многу подоцна
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
попуваш тука а дали имаш ЕДЕН антички документ каде се спомнува поимот грци и Грција ??
Хомер, Хесиод, Аристотел, Алкман, Тукидид, Паусаниј итн. посебно Пароската хроника ака Мрамор Париум (eng. The Parian Marble).
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
И во парските хроники пишува “Грци“?!? “Хелени“?!? Не се ни на “грчко писмо“ напишани туку на протовенетско писмо. :tapp:[DOUBLEPOST=1506707338][/DOUBLEPOST]Еве ти го истото / слично писмо. Демотско (македонско) од Египет, 1-2 век : 21106752_10212165373683243_8539413858362130184_n.jpg
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И во парските хроники пишува “Грци“?!? “Хелени“?!? Не се ни на “грчко писмо“ напишани туку на протовенетско писмо. :tapp:
Да.

Ова ти личи тебе на протовенетско писмо ?



Дај да видиме како изгледало тоа "прото венетско" писмо.

Козо една инаетлива.[DOUBLEPOST=1506708202][/DOUBLEPOST]
Па и држава Елада не се спомнува, можеби само елинско писмо и култура, нема ни елински народ туку атињани, спартанци и слично.
Не се спомнува зошто не постои држава. Хеленска земја и Хелени имаш нон - стоп.
Немало Хеленски народ дека дека биле Атињани, Спартанци исто како нема Македонци бидејќи некој рекол дека е Скопјанец, Битолчанец, Прилепчанец...

Логиката ти е 400 на саат :pos:[DOUBLEPOST=1506708568][/DOUBLEPOST]
Еве ти го истото / слично писмо. Демотско (македонско) од Египет, 1-2 век : Прегледај го приврзокот 178146
Хахаха
1-2 век :pos:
Кога е датирана таа плочата погоре што ти ја постирав ?

Ајде сега постирај и неколку монети од Коринт, Сиракуза или Тракиски и кажи ни дека се Македонски хахахахаха[DOUBLEPOST=1506709554][/DOUBLEPOST]
А пази сега до кој степен Грција Краде, во филмови кој се однесуват за античкиот римски период се зборува за Грција:mad: а всушност и елинската историја заврши со битката на Херонеја, по падот на Македонија имаше само ЕДНА битка меѓу Рим и Атина или Спарта и толку, станаа и тие Римска Провинција.
Неодамна беше годишнина на битката на Марица и пази сега , прво пишуваат загинале 60.000 српски војници, после има корекција не биле само српски туку српски и грчки, а всушност тогаш НЕ ПОСТОЕЛЕ НАЦИИ и немало ниту српска ниту грчка нација, настануваат многу подоцна
:tapp:
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
The eastern part of the Roman Empire, which was predominantly Greek-speaking, gave rise to the name Ῥωμανία (Rhomaniaor Romania); in fact, starting from a point in late antiquity and for a long period, Greeks called themselves Ῥωμαῖοι (sg. Ῥωμαῖος), i.e. Romans; these or related terms are in fact still used sometimes in Modern Greek: e.g. Ρωμιός (from Ῥωμαῖος), Ρωμιοσύνη. While there was tension with Western Europe regarding the romanness of the eastern part of the Empire[9] – something exemplified, starting with Hieronymus Wolf and after it had ceased to exist, in calling it the Byzantine Empire – which, unlike its western twin, survived till the 15th century CE, people to the East of the Empire, e.g. Persians and later Turks, used and sometimes still use Rhomania or Rome derived terms, e.g. Rûm, to refer to the land or to the people.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
The eastern part of the Roman Empire, which was predominantly Greek-speaking, gave rise to the name Ῥωμανία (Rhomaniaor Romania); in fact, starting from a point in late antiquity and for a long period, Greeks called themselves Ῥωμαῖοι (sg. Ῥωμαῖος), i.e. Romans; these or related terms are in fact still used sometimes in Modern Greek: e.g. Ρωμιός (from Ῥωμαῖος), Ρωμιοσύνη. While there was tension with Western Europe regarding the romanness of the eastern part of the Empire[9] – something exemplified, starting with Hieronymus Wolf and after it had ceased to exist, in calling it the Byzantine Empire – which, unlike its western twin, survived till the 15th century CE, people to the East of the Empire, e.g. Persians and later Turks, used and sometimes still use Rhomania or Rome derived terms, e.g. Rûm, to refer to the land or to the people.
Да де, после едиктот на Каракала (212 г.) сите слободни луѓе се римски граѓани, па и така се нарекувале (Балканот).

Ова нема некаква поврзаност со Грците (вие го оспорувате нивното постоење) а од друга страна велите дека ја крадат/купуваат историјата.

Парадокс.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Да.

Ова ти личи тебе на протовенетско писмо ?



Дај да видиме како изгледало тоа "прото венетско" писмо.

Козо една инаетлива.[DOUBLEPOST=1506708202][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1506709554][/DOUBLEPOST]

:tapp:
Не. Не ми личи на протовенетско писмо, затоа што тоа, слепец еден, е ТРАНСКРИПТ на оригиналот. Или сакаш на евтини финти да ме фатиш, прчу еден инаетлив?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не. Не ми личи на протовенетско писмо, затоа што тоа, слепец еден, е ТРАНСКРИПТ на оригиналот. Или сакаш на евтини финти да ме фатиш, прчу еден инаетлив?
Транскрипт, за да не си ги мачиш очичките;

 

Kajgana Shop

На врв Bottom