Каков фотоапарат имате?

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Од петокот сум косопственик(со брат ми заеднички) на овакво фотоапаратче Panasonic DMC FZ-18 :




Има 18x оптички зум...и едно чудо функции

а поради тоа што Dungeon побара да ставиме цени...јас ќе дадам линк од ценовникот на техномаркет http://www.technomarket.com.mk/products.php?page=1&klasaswe=003&grupaswe=013

п.с Точкест ти нели сеа скоро зема Sony од истата класа како мојов апарат(полупроф.) ...епа пошто мислам дека имаат слични функции ќе те замолам да ми посочиш како tips некој мод на сликање или сл. :salut:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Ај честито, со здравје да си го користиш. Го испроба? :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Oнака, набрзинка, со екстерен блиц вечерва. Утре на танане ќе го грабнам, плус идат 4 неработни денови, мераци :)
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Ај честито. Со што објектив го зема? Каков е апаратот во споредба со R1? :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Со 17,5-45 објектив.

Уште го немам пробано асално, ниту префрлено фотки на компјутер да ги прегледам, ќе видам денес што сум купил, aма вака на прв впечаток - топ :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Aj i tuka da se pofalam, zemav CANON A570IS

Samo odma da vi kazam od tehnomarket da ne zimate. Ja go zemav od tamu ama ne sum zadovolen od nekolku raboti : Vnatre vo kutijata nemase upatstvo original, tuki tupnale edna fotokopija od upatstvo za A540 i, cd-to so instalacioni programi e izgleda tuka kopirano od drugo cd. Aparatceto sega za sega e dobro ama izgleda gi uvezuvaat na divo i nemaat zatoa komplet dokumentacija vnatre. Sramota, se mislam sega dali da spobrkam nekoi od prijatelive po inspekciive da im go izgorat gazot malku ili da gi izrezilam po nekoi vesnici
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Aj i tuka da se pofalam, zemav CANON A570IS

Samo odma da vi kazam od tehnomarket da ne zimate. Ja go zemav od tamu ama ne sum zadovolen od nekolku raboti : Vnatre vo kutijata nemase upatstvo original, tuki tupnale edna fotokopija od upatstvo za A540 i, cd-to so instalacioni programi e izgleda tuka kopirano od drugo cd. Aparatceto sega za sega e dobro ama izgleda gi uvezuvaat na divo i nemaat zatoa komplet dokumentacija vnatre. Sramota, se mislam sega dali da spobrkam nekoi od prijatelive po inspekciive da im go izgorat gazot malku ili da gi izrezilam po nekoi vesnici

Прво Мистичен со здравје да си го користиш новиот фотоапарат, и ај чекаме фотки :smir:
Исто и Македонец, солудно апаратче си земал :smir:

Инаку да се вратам на репликата.
Од техномаркет не се зема друго освен панасоник, само за нив се застапници, другите еве како шо кажваш сигурно некој препаковани се, а за канон во Македонија увозници се генел, и ќе барате некоја продавница која е застапник на генел или така нешто.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Прво Мистичен со здравје да си го користиш новиот фотоапарат, и ај чекаме фотки :smir:
Исто и Македонец, солудно апаратче си земал :smir:

Инаку да се вратам на репликата.
Од техномаркет не се зема друго освен панасоник, само за нив се застапници, другите еве како шо кажваш сигурно некој препаковани се, а за канон во Македонија увозници се генел, и ќе барате некоја продавница која е застапник на генел или така нешто.
Eve i ja da repliciram :)

Proveriv preeska na internet i vidov deka firmava sto go uvezla aparatov, t.e. IMPEGNA - Skopje, e zastapnik na Canon Adria od Slovenija, A Genel e isto taka nivni zastapnik. I sega ovie u tehnomarket gi zemaat aparative izgleda preku niv. planiram da im odam u firma da gi prasam kako ne im e sram da spakuvaat aparat so upatstvo kopirano od A540 i presnimeno cd-isto taka so star softver. Da vidam sto odgovor ce imaat a planiram da im pratam i po e-mail u glavnoto na canon za evropa. Koga go zimav aparatot ni na kraj pamet ne pomisliv da go vidam upatstvoto.

Proceduralno :), aparatot go probav i super e, super sliki vadi, i na snimanje go probav dzam snimka vadi, na 640*480, so 30fps taka da osven ova sve e u red
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
другите еве како шо кажваш сигурно некој препаковани се, а за канон во Македонија увозници се генел, и ќе барате некоја продавница која е застапник на генел или така нешто.
јас ја зедов а560ката од невада.
упатството беше фотокопирано(зборувам за МК делот) а другите си беа фабрички на англиски и шпански,
ме изненади што имаше годишна гаранција АМА ЗА АМЕРИКАНСКИОТ ПАЗАР.
се надевам дека се ке биде добро со канонот , за да не мора да им барам на пафлаците гаранција, сега за сега топ слики и видео си вади.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Од петокот сум косопственик(со брат ми заеднички) на овакво фотоапаратче Panasonic DMC FZ-18 :




Има 18x оптички зум...и едно чудо функции

а поради тоа што Dungeon побара да ставиме цени...јас ќе дадам линк од ценовникот на техномаркет http://www.technomarket.com.mk/products.php?page=1&klasaswe=003&grupaswe=013

п.с Точкест ти нели сеа скоро зема Sony од истата класа како мојов апарат(полупроф.) ...епа пошто мислам дека имаат слични функции ќе те замолам да ми посочиш како tips некој мод на сликање или сл. :salut:
So zdravje da si go koristis i isprati ponataka nekoi sliki me interesira so kakov kvalitet se!!! POZDRAV!!!
 
Член од
28 април 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0

Ja momentalno go koristam noviot canon eos 450d i e epten top pro,ako znae nekoj poveke za ovoj aparat neka pise
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Па пиши ти нешто повеќе за него, ти го користиш, треба да знаеш најмногу за него. Освен слики и online reviews од човек кој не поседувал ваков апарат не можеш многу да добиеш.
 
Член од
28 април 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
Vo pravo si,ama prilicno sum amater vo ova pole pa zatoa barav nesto da kazete poveke za profesionalno fotografiranje so ovoj tip na aparat.
Ja sea za sea mozam da kazam deka e odlicen cista slika dava so dobra res 4000x3000 i nesto poveke.So nego doaga sirokoagolen objektiv i za pejsazi e mislam odlicen.Ako nekoj ima podobar od ovaj neka kaze da sporedime.
MI kazaa deka 40d bilo edna klasa podobar od ovoj ama uste ne razbiram vo koj smisol se gledaat klasite.
Kako se podobri tie so eos 5 eos 3 ili stoznam.Dali pobrzo procesira cistenje na slikata podobro li ja cisti?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom