Каков крвен притисок имате?

Член од
30 декември 2005
Мислења
114
Поени од реакции
0
Varira vo zavisnost od toa kolku se nerviram :)) od vreme na vreme znae da se pokaci
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
Низок... 80/60 :toe: Знам од време на време и да припаднам некаде по пат ама тоа ми е... Си пијам доста течности,2-3 кафиња на ден и така...
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Крвниот притискок ми е прилчно низок па валда и од тоа ме боли главата:toe:
 

Dehumanizer

Chicken Invader
Член од
29 јуни 2008
Мислења
71
Поени од реакции
5
Нормален имам...понекогаш се случува и да ми падне, ама ретки се тие моменти.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
имам ептен низок притисок, и не пијам кофеински стимуланти баш за тоа, зашо не се корисни и напразно се напрега срцето.
Кофеинот како таков не е штетен во кафето ама во срцето како метилксантин делува исклучливо само како блокада на аденозински рецептор па затоа има забрзани откуцаи а минимална ухранетост. Такво психостимулативно делување е корисно повеќе кај главоболки него кај низок притисок
али имам најнормален притисок во депресивно облачно време:pop:
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
малце или малце повеќе над нормалниот зависи од ситуација:nesvest:
околу 135/80
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Во нормална ситуација доста висок, над 135/80 ми е. А кога некој ке почне да говори некои глупости, е тогаш се накачува уште повеке, и адреналинот ми скока ненормално...

И во нормални и во "ненормални" ситуации, буквално горам низ телото (освен на стапалата и дланките/шепите). Незнам зошто е вака...
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Нормален ми е 140 со нешто. (=
 
N

NeMiRnA

Гостин
Сите си кажавте каков притисок имате и слично...па и јас да кажам имам многу низок притисок,а често знаат и да ми се доближат.Па како тема во здравје,може ус пат и по некој совет да летне.Ниту сол,ниту течности,ниту кафиња,ниту кока коли (а зависник сум од кока кола),ништо не ми помага.По надрилекари ќе почнам да одам.Изрод.
 

maca_

untouchable
Член од
23 октомври 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
супер ми беше,120/80 ко од книга.ама во последно низок ми е,не е страшно не е многу намален ама ме интересират од шо
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Врска неам каков притисок имам, неам мерено, а и не ми е битно
 
Член од
27 август 2007
Мислења
129
Поени од реакции
6
јас имам низок притисок и тоа е нормално.. (незнам зошто ама кај мене и татко ми притисокот ни е низок и ни рекоа дека така е нормално ни објаснија ама толку памтам)... кога бев на лекар.. докторката дигна паника зошто ни е толку низок притисокот.. но меѓутоа ок е... правевме испитувања итн. . и покажа дека не ни пречи и дека ништо не ни прави нискиот притисок...
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Jas imav visok podolg period 130/90 ili 95 , valja od pogolemo kolicestvo sol...Pa popreporaka na doktor (ne deka ne znaev) ja isfrliv solta od hranata, mrsnoto, gaziranoto, ,piev zelen caj, a sega kombuha, i konecno 2 meseci si imam normalen pririsok, 120/80.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Иам многу низок притисок 90/60 иако иам 16 год....Ми рекоа дека ми е од нервоза!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom