Какви промени се потребни да се избере за живот Македонија ?

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.363
Поени од реакции
28.124
Па и самава тема е проблем зошто сме вукојебина. Знаме ни сменија, идентитет ни избришаа, јазик не ни признаваат, внатре у државата политичари маме ни ебаа, секој си гледа личен интерес, ама затоа македончето ќе ја спасува државата со твитер досетки, и статуси на оние копи пејст твитерџиите, исто и со форумов. За спас на државата секој знае што е потребно, само кое фајде да се дискутира ова.

Прашањето е кој, и зошто никој нема да превземе нешто за ова? За бош муабети, пензионерите пред влез вршат работа.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.180
Поени од реакции
5.353
Па и самава тема е проблем зошто сме вукојебина. Знаме ни сменија, идентитет ни избришаа, јазик не ни признаваат, внатре у државата политичари маме ни ебаа, секој си гледа личен интерес, ама затоа македончето ќе ја спасува државата со твитер досетки, и статуси на оние копи пејст твитерџиите, исто и со форумов. За спас на државата секој знае што е потребно, само кое фајде да се дискутира ова.

Прашањето е кој, и зошто никој нема да превземе нешто за ова? За бош муабети, пензионерите пред влез вршат работа.
Ова е пандорина кутија и дупка без дно. Значи тооолку многу има што да се каже на ова, а да сум толку мелахоничен и да ставрно не гледам надеж дека некад ќе се оправиме да скроз од друга страна мислам и дека нема смисла да се дискутира прашањево. На државава мислам дека возот одамна и отиде за да биднеме нешто барем нешто достојно.

Решението е собирање на Х група луѓе формирање партија и веслање едно 3-4 години да се добие доверба дека има нешто трето кое што може да послужи за доброто на сите и да се мрднеме од ова мртвило.

Замката е у тоа, кој јунак ќе се реши да си го потроши животот на нешто кое што може на крај да не даде резултат зашто 30 години криминал и корупција (плус некои 10 години гратис од стариот скапан систем) не се ништат туку така. Тоа се има уродено у днк-то на народов да нема оправување. Треба 50 години све по пропис да се работи за нашите внуци да осетат нешто подобро. А никој не ти гарантира дека за 50 години нема да дојде некој башибузук и да е.е мамата на се добро што е направено пред него. Така да пиши пропало е ситуацијава.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Па и самава тема е проблем зошто сме вукојебина. Знаме ни сменија, идентитет ни избришаа, јазик не ни признаваат, внатре у државата политичари маме ни ебаа, секој си гледа личен интерес, ама затоа македончето ќе ја спасува државата со твитер досетки, и статуси на оние копи пејст твитерџиите, исто и со форумов. За спас на државата секој знае што е потребно, само кое фајде да се дискутира ова.

Прашањето е кој, и зошто никој нема да превземе нешто за ова? За бош муабети, пензионерите пред влез вршат работа.
Како прво повеќе е јасно дека самата тема нема да ги смени нештата со самото нејзино креирање, но од друга страна ако не се дискутира и не се дават предлози и идеи како да се променат нештата и не се делува за до тоа да дојде никогаш нема ни да се случи тоа, форумите се идеален простор каде што млади со различни видувањa може да споделуваат идеи за како нештата да се подобрат и квалитетот на животот да им биде оној кој го сакаат во својот дом, единствено полошо од ова што го живееме е помирувањето со тоа дека е нормално, а на жал ние како општество се имаме помирено дека сме немоќни (а се зависи од нас), како што кажуват самите наши никови на форумот ние сме дел од субкултура која главното основно правило е нема помирување со ништо и се бориш до крај за тоа во кое веруваш.

Мене ми е повеќе од јасно што е потребно за државата да направи радикален пресврт, да можев тоа да го реализирам и да имаше народ кој е асален одамна ќе заборавевме да дискутираме кога во Македонија имало дожд од молотови коктели ширум државата и самата тема немаше ни да има потреба да постои, но со оглед дека сме многу далеку во моментот од тоа вакви теми и вакви дискусии може да допринесат за што поблиску да дојдеме до тоа посакувано сценарио, друго сум постојано со дечки кои се под 21 година, овие генерации сакат да се борат и да живеат во нормална држава но се оставени на цедило сами на себе исто како што беа нашиве генерации, нема потреба да ти објаснувам, а сега по мое е нашето време како генерации кои се бореле и изгореле во борбата да ги поучиме на нашите грешки за овие генерации да успеат во нивната битка и борба за достоинствена Македонија, нешто кое ние во нивни години поради тоа што не пуштиле низ вода генерацииве пред нас не сме успеале.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.885
Поени од реакции
17.716
Треба да разграничиме две работи, квалитет на живот и иднината на народот и државата.

Зашто ако збориме за квалитет на живот, по моја процена изминатите години работите доста се сменија. Доста луѓе што ги знам почнаа да вадат плати што порано беа незамисливи за човек без татко директор. Ги вадат тие пари со сопствен труд и знаење, а не со лижење гз и политика. Знам луѓе што се префрлаат од државен во приватен сектор, нешто што пред 5 години беше научна фантастика. За голем дел од младите има добро платени работни места. Кај постарите е проблем зашто им е потешко да се прешалтаат, ама опции има. Мислам дека ова е независно од некоја наша одлука, туку настани надвор од наш домен. Глобализацијата си го направи своето, границите се отворени, а ние какви такви се наоѓаме во европа. Нашите млади добија шанса да се такмичат со најнапредните земји, и покажаа дека во најлош случај не вредат 10 пати помалце од нив (колку што бевме платени). Ако не се деси некоја пиздарија пак со србиве, очекувам овој благ раст да продолжи во цел регион предводено од нив.

Е државата и народот е сосема друг муабет.Тука работите би рекол ич не зависат од нас, патот ни е горе доле трасиран од големите сили и неаме сила а и воља нешто да смениме. Веројатно иднината ни е некаква франкенштајн држава и нација. Сакаат да ја осигураат оваа територија во нивниот блок, и не ги интересира дали ќе влеземе таму како абориџини или македонци.
За разлика од другите глеајки наназад мислам дека тука сме немале шанса да ги изиграме. Судбината ни ја има одредено настан во кој не сме влијаеле,распадот на Југославија. Со Југославија имавме каква таква вредност, подршка како дел од силна држава. После распадот, мала држава со големо малцинство, оставени сами во спор со Грција, мислам дека нема сценарио во кое ние не би испаднале ебаните.
Автоматски споено мислење:

Забораив да го додадам еден интересен факт. По услови за живот, веројатно сме на дното од прозападните земји. Меѓутоа на светско ниво, има едно 100 земји за кој сме богови. Коа ќе излезат од земјата, кажуваат се најдобро, иако дома можда серат по улици. Е тука сме уникат, дали во македонија, дали во странство, македончето јаде гомна за себе како да е на олимпијада.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
Треба да разграничиме две работи, квалитет на живот и иднината на народот и државата.

Зашто ако збориме за квалитет на живот, по моја процена изминатите години работите доста се сменија. Доста луѓе што ги знам почнаа да вадат плати што порано беа незамисливи за човек без татко директор. Ги вадат тие пари со сопствен труд и знаење, а не со лижење гз и политика. Знам луѓе што се префрлаат од државен во приватен сектор, нешто што пред 5 години беше научна фантастика. За голем дел од младите има добро платени работни места. Кај постарите е проблем зашто им е потешко да се прешалтаат, ама опции има. Мислам дека ова е независно од некоја наша одлука, туку настани надвор од наш домен. Глобализацијата си го направи своето, границите се отворени, а ние какви такви се наоѓаме во европа. Нашите млади добија шанса да се такмичат со најнапредните земји, и покажаа дека во најлош случај не вредат 10 пати помалце од нив (колку што бевме платени). Ако не се деси некоја пиздарија пак со србиве, очекувам овој благ раст да продолжи во цел регион предводено од нив.

Е државата и народот е сосема друг муабет.Тука работите би рекол ич не зависат од нас, патот ни е горе доле трасиран од големите сили и неаме сила а и воља нешто да смениме. Веројатно иднината ни е некаква франкенштајн држава и нација. Сакаат да ја осигураат оваа територија во нивниот блок, и не ги интересира дали ќе влеземе таму како абориџини или македонци.
За разлика од другите глеајки наназад мислам дека тука сме немале шанса да ги изиграме. Судбината ни ја има одредено настан во кој не сме влијаеле,распадот на Југославија. Со Југославија имавме каква таква вредност, подршка како дел од силна држава. После распадот, мала држава со големо малцинство, оставени сами во спор со Грција, мислам дека нема сценарио во кое ние не би испаднале ебаните.
Автоматски споено мислење:

Забораив да го додадам еден интересен факт. По услови за живот, веројатно сме на дното од прозападните земји. Меѓутоа на светско ниво, има едно 100 земји за кој сме богови. Коа ќе излезат од земјата, кажуваат се најдобро, иако дома можда серат по улици. Е тука сме уникат, дали во македонија, дали во странство, македончето јаде гомна за себе како да е на олимпијада.
За последното: Не би рекол, напротив. Едно е како странец да си на одмор а друго е да живееш трајно во Македонија. Ем сме гостопримлив народ ем не осетуваш многу негативни работи во државата. Да не набројам. Тоа мене најмногу ме нервира. Има потенцијал земјата како земја, ама државата е за никаде а со оглед што државата е правена од народот што живее тука тоа имплицира и каков народ сме. Штета.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.885
Поени од реакции
17.716
За последното: Не би рекол, напротив. Едно е како странец да си на одмор а друго е да живееш трајно во Македонија. Ем сме гостопримлив народ ем не осетуваш многу негативни работи во државата. Да не набројам. Тоа мене најмногу ме нервира. Има потенцијал земјата како земја, ама државата е за никаде а со оглед што државата е правена од народот што живее тука тоа имплицира и каков народ сме. Штета.
Мислев за нивните земји, кој се далеку поутепани од нашата. Државата, not terrible not great. Поубаво ќе беше у Холандија да сум роден, али бар не сме у оние преку пруги што проаѓаат :toe:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Другарче јас во МКД на девелоперите им исплаќам повисока плата од таа што ти ја заработуваш со вртење на плескавици таму, али ти ја сапортираш економијата ;). Но, тие луѓе наместо да одат да потпишат до десетто колено дека се бугарско племе, фатиле и загреале столчето да научат нешто со кое можеме да донесеме странски капитал во државата и да си помогнеме себеси, и на економијата.

Наместо да истрчаш по најлесниот пат и да се пишиш бугар, си имал уште минимум 10 други опции со кои може да заминеш од таму како Македонец, и пак да помагаш.
Познавам наши што заминаа во Германија со МКД пасоши, ама затоа зборуваат Германски како да им е мајчин јазик. Е истите тие не направија труд од 3 возења до Софија, туку 4-5 години плаќаа часови по Германски јазик, и се заебаваа да бидат прифатени тоа што се.

Инаку невработеноста генерално ја среди Грујо, и ако гледаме од економска гледна точка таа влада е најдобрата што некогаш сме ја имале од независноста до денес.

А ти веќе не си македонец, а ни твоите деца нема да бидат, и истиот ти, и сите како тебе, им даваат прилика на гомнарите да јадам трици за отворање на устави, и чукање по гради дека тука живее бугарско население. Утре да ти писнат од Бугарија дека може да имаш само едно државјанство, ти гарантирам дека за 1 минута ќе се откажеш од македонското.
U moe vreme so mk pasos se odese samo do pazar u Subotica. Najgolem broj aplikacii za bg pasosi imase nekade pomegju 2004-2011.
IT u mk u toa vreme bese spansko selo.
Za u Germanija ili bilo kade u EU uopste nemase sansi dokolku nemas EU pasos i bas radi ova site vadea bg pasosi.
U toa vreme nemase opcii ko sto ima sega.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.664
U moe vreme so mk pasos se odese samo do pazar u Subotica. Najgolem broj aplikacii za bg pasosi imase nekade pomegju 2004-2011.
IT u mk u toa vreme bese spansko selo.
Za u Germanija ili bilo kade u EU uopste nemase sansi dokolku nemas EU pasos i bas radi ova site vadea bg pasosi.
U toa vreme nemase opcii ko sto ima sega.
Па и тогаш постоеја начини, само требаше човек да си ја крши главата квалитетно. Реалноста е дека во тоа време бугарските ги даваа како од шала, и имавме луѓе што ги вадеа само и само да донесат една кола од надвор.

Инаку роднина моја замина во Германија уште 2005та со Au-Pair, семејството каде што престојуваше и среди веднаш за виза со сите салтанати и гаранции, али јазикот го зборуваше течно и на нивна сметка запиша фармација таму.

Познавам луѓе што во тој период заминаа во Австрија, Нов Зеланд, Австралија повторно со МКД пасош.

Едно заедничко нешто за сите овие е тоа што беа луѓе со екстра вештини и го зборуваа јазикот од тие држави на високо ниво.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Па и тогаш постоеја начини, само требаше човек да си ја крши главата квалитетно. Реалноста е дека во тоа време бугарските ги даваа како од шала, и имавме луѓе што ги вадеа само и само да донесат една кола од надвор.

Инаку роднина моја замина во Германија уште 2005та со Au-Pair, семејството каде што престојуваше и среди веднаш за виза со сите салтанати и гаранции, али јазикот го зборуваше течно и на нивна сметка запиша фармација таму.

Познавам луѓе што во тој период заминаа во Австрија, Нов Зеланд, Австралија повторно со МКД пасош.

Едно заедничко нешто за сите овие е тоа што беа луѓе со екстра вештини и го зборуваа јазикот од тие држави на високо ниво.
Za au-pair bas gleav u toa vreme i se baraa pretezno devojcinja i ovie sho posreduvaa ne bea bas sigurni okolu postapkata.
Inace druze nemavme site 30k evra na smetka i uste 10k evra za vizi za Aus za da zaminime tamu. Samiot si znaes kolku pari treba za da apliciras za viza i samiot si znaes zosto ne si zaminal togas koa tie sho gi znaes zaminuvale ;)
Najeftino bese bg pasos i pravec EU.

Spored tvoeto ispagja deka site so bg pasos sho zaminale se glupi i ne znaat stranski jazik, a onie so mk se pametni i znaat jazici sto ustvari nema vrska.

Eve ja uste u skolo koa pocnav me stavija u klas sho trebase da uci ruski, pa fakjavme vrski preku komsija za da me prefrlat u klas sho ke uci angliski poso nekev ruski i smetav deka nikogas u zivot nema da mi treba. Gleas uste ko dete sum si ja krsel glavata za podobra idnina.

Tuku da ne odime nadvor od temata.

Aj da odam da mijam sadevi i da vrtam pleskavici da ne me izbrkaat od rabota :P. Deneska rabotam od doma pa gi mijam i vrtam remotely. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Za au-pair bas gleav u toa vreme i se baraa pretezno devojcinja i ovie sho posreduvaa ne bea bas sigurni okolu postapkata.
Inace druze nemavme site 30k evra na smetka i uste 10k evra za vizi za Aus za da zaminime tamu. Samiot si znaes kolku pari treba za da apliciras za viza i samiot si znaes zosto ne si zaminal togas koa tie sho gi znaes zaminuvale ;)
Najeftino bese bg pasos i pravec EU.

Spored tvoeto ispagja deka site so bg pasos sho zaminale se glupi i ne znaat stranski jazik, a onie so mk se pametni i znaat jazici sto ustvari nema vrska.

Eve ja uste u skolo koa pocnav me stavija u klas sho trebase da uci ruski, pa fakjavme vrski preku komsija za da me prefrlat u klas sho ke uci angliski poso nekev ruski i smetav deka nikogas u zivot nema da mi treba. Gleas uste ko dete sum si ja krsel glavata za podobra idnina.

Tuku da ne odime nadvor od temata.

Aj da odam da mijam sadevi i da vrtam pleskavici da ne me izbrkaat od rabota :P. Deneska rabotam od doma pa gi mijam i vrtam remotely. :D

galaxy ti si drugo... ima dosta sto otisle so bg pasos od x pricini i se nadgradile i se vklopile vo tamosnata sredina. se sekavam na tebe koga uste prasuvase za uk na temata za london... denes si svetlosni godini napred. taa "dijaspora" so bg pasos e ok. rabotliva i saka da napreduva. ima plan, znae sto saka i ne "skita".

citro nash vrtese pleski u ger a na temata za italija bara rabota bez jazik, mrzi bugari a ima bg pasos i najjako negira deka go ima... imase eden takov sto otvori tema za svedska i kontinuirano tropase gluposti, takvite se problem... lutaat bez cel i sekogas site im se krivi...
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
galaxy ti si drugo... ima dosta sto otisle so bg pasos od x pricini i se nadgradile i se vklopile vo tamosnata sredina. se sekavam na tebe koga uste prasuvase za uk na temata za london... denes si svetlosni godini napred. taa "dijaspora" so bg pasos e ok. rabotliva i saka da napreduva. ima plan, znae sto saka i ne "skita".

citro nash vrtese pleski u ger a na temata za italija bara rabota bez jazik, mrzi bugari a ima bg pasos i najjako negira deka go ima... imase eden takov sto otvori tema za svedska i kontinuirano tropase gluposti, takvite se problem... lutaat bez cel i sekogas site im se krivi...
Проблемот со БГ пасошите е што со нивната масовност ни го сервираа францускиот предлог и сега ќе си ги вметнеме Бугарите во устав (со право), така да тие пасоши на долг рок сега и задават дополнителен удар на државата, немам ништо против тоа што луѓе зеле пасоши но ме иритира кога сега истиве ги напаѓаат и вреѓаат и од горе не учат нас како сме требале да го браниме идентитетот а ние ќе мизеруваме како колектив додека тие иако неснајдени горе ќе живеат ако ништо повеќе еден нормален живот.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Проблемот со БГ пасошите (не важи за личноста на која си реплицирал дека не ја знам) е што со нивната масовност ни го сервираа францускиот предлог и сега ќе си ги вметнеме Бугарите во устав (со право), така да тие пасоши на долг рок сега и задават дополнителен удар на државата, немам ништо против тоа што луѓе зеле пасоши но ме иритира кога сега истиве ги напаѓаат и вреѓаат и од горе не учат нас како сме требале да го браниме идентитетот а ние ќе мизеруваме како колектив додека тие иако неснајдени горе ќе живеат ако ништо повеќе еден нормален живот.

ne. imas 100tici miljoni luge ako ne i miljarda veke na planetata so dvojno drzavjanstvo. toa nemoze da e nikakov problem. problem e samo ako ja prifatime igrata na bg ko sto sds toa sekogas go pravi.

sfati ednas deka sme nebitni na evropski a ne pa na svetski ramki. realno nebitni sme i na balkanski... francija i site drugi ne im cue za nas. sakaat samo najbrzo da se resi problemot. tolku e.

vidoa deka kurtoni ja vodat drzavata i zatoa takvi se baranjata. da pokazese mkd zabi na primer so nesoglasuvanje za vlez u nato na swe i fin, da go otpovikaa ambasadorot od sofia i da go izbrkaa bugarskiot i da se zakanea deka ke go povlecat priznavanjeto na kosovo na primer (prakticno da otvorea uste edna kriza u evropa) sega na kloci ke gi dignea bugarite da ne pravat problemi. ama nie nemame politicari nego imame kurtoni. zatoa e se vaka. kolku i da plukate po grujo on bese kade kade podobra opcija od gomnava sega ja unistuvaat drzavata.

i apsolutno se slagam deka treba da bidete plukani i napagani zasto VIE pred se vo mkd dozvolivte i gi glasavte kurtonite. bevte del od sarenata revolucija. jadevte gomna za 3te MAKEDONSKI pratenici od dijasporata i sega eve, si igraat kur so vas so 61 pratenik, so kidnapirani pratenici i sto ti ne.... sekoj sto imal maalku mozok kidnal od mkd sega za zal ostanaa samo glupaci i partiski kuropushaci tamu. sekoja cest na retkite isklucoci ama realno za kur ne ve biva.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
ne. imas 100tici miljoni luge ako ne i miljarda veke na planetata so dvojno drzavjanstvo. toa nemoze da e nikakov problem. problem e samo ako ja prifatime igrata na bg ko sto sds toa sekogas go pravi.

sfati ednas deka sme nebitni na evropski a ne pa na svetski ramki. realno nebitni sme i na balkanski... francija i site drugi ne im cue za nas. sakaat samo najbrzo da se resi problemot. tolku e.

vidoa deka kurtoni ja vodat drzavata i zatoa takvi se baranjata. da pokazese mkd zabi na primer so nesoglasuvanje za vlez u nato na swe i fin, da go otpovikaa ambasadorot od sofia i da go izbrkaa bugarskiot i da se zakanea deka ke go povlecat priznavanjeto na kosovo na primer (prakticno da otvorea uste edna kriza u evropa) sega na kloci ke gi dignea bugarite da ne pravat problemi. ama nie nemame politicari nego imame kurtoni. zatoa e se vaka. kolku i da plukate po grujo on bese kade kade podobra opcija od gomnava sega ja unistuvaat drzavata.

i apsolutno se slagam deka treba da bidete plukani i napagani zasto VIE pred se vo mkd dozvolivte i gi glasavte kurtonite. bevte del od sarenata revolucija. jadevte gomna za 3te MAKEDONSKI pratenici od dijasporata i sega eve, si igraat kur so vas so 61 pratenik, so kidnapirani pratenici i sto ti ne.... sekoj sto imal maalku mozok kidnal od mkd sega za zal ostanaa samo glupaci i partiski kuropushaci tamu. sekoja cest na retkite isklucoci ama realno za kur ne ve biva.
Eпа да сте биле толку способни како што тврдите дека сте ќе сте не управиле нас неписмените овде, а не да сте бегале во систем во кој се вие надробено (ако веќе одиме на такви ниски удари).

Друго разликата меѓу двојно државјанство во нормален свет и нашите БГ пасоши е што во нормалните држави тие државјанства ги добиваш со исполнување на некој правила и прописи напишани во уставите на тие држави, додека со БГ пасошите одиш и поднесуваш доброволно целосна документација дека твоите предци и ти сте Бугари и дека твојата матична држава ти наметнува друга национална свест, вака мала ама всушност огромна разлика, со која ти ги поткопуваш позициите на твојата држава во однос на државата негатор на нејзиното постоење во корист на туѓата држава, во нормални средини тоа се нарекува и предаство на татковината, кај нас е врв на патриотзам, е затоа и сме таму каде што сме де.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Eпа да сте биле толку способни како што тврдите дека сте ќе сте не управиле нас неписмените овде, а не да сте бегале во систем во кој се вие надробено (ако веќе одиме на такви ниски удари).

Друго разликата меѓу двојно државјанство во нормален свет и нашите БГ пасоши е што во нормалните држави тие државјанства ги добиваш со исполнување на некој правила и прописи напишани во уставите на тие држави, додека со БГ пасошите одиш и поднесуваш доброволно целосна документација дека твоите предци и ти сте Бугари и дека твојата матична држава ти наметнува друга национална свест, вака мала ама всушност огромна разлика, со која ти ги поткопуваш позициите на твојата држава во однос на државата негатор на нејзиното постоење во корист на туѓата држава, во нормални средини тоа се нарекува и предаство на татковината, кај нас е врв на патриотзам, е затоа и сме таму каде што сме де.
ne. denes sekoj zivee za sebe i ima pravo da zivee kako i kade saka/moze. nie od strana vi ukazavme deka pravite gluposti, probavme da vi pomogneme, ve poddrzavme sekogas koga trebase. ostatokot e na vas tamu sto ste resile da ziveete da se izborite za podobar zivot pred se za vas.

da bg pasos e SVETSKI isklucok... zatoa smesno ke bese oni da objasnat kako gi podelile. so drugi zborovi nikogas nema da igraat na taa karta u seriozen dijalog so eu zasto site ke im se smeat duri moze i da gi izbrkaat od sengen za toa sto taka delele pasosi. toa e sproti site standardi i protokoli. smesno e bre pasos da dades zasto za vreme na okupacija nekoj ima lokalen dokument... pa taka ako ger deli pasosi cela evropa ke ispadnat svabi lol...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.664
Za au-pair bas gleav u toa vreme i se baraa pretezno devojcinja i ovie sho posreduvaa ne bea bas sigurni okolu postapkata.
Inace druze nemavme site 30k evra na smetka i uste 10k evra za vizi za Aus za da zaminime tamu. Samiot si znaes kolku pari treba za da apliciras za viza i samiot si znaes zosto ne si zaminal togas koa tie sho gi znaes zaminuvale ;)
Najeftino bese bg pasos i pravec EU.

Spored tvoeto ispagja deka site so bg pasos sho zaminale se glupi i ne znaat stranski jazik, a onie so mk se pametni i znaat jazici sto ustvari nema vrska.

Eve ja uste u skolo koa pocnav me stavija u klas sho trebase da uci ruski, pa fakjavme vrski preku komsija za da me prefrlat u klas sho ke uci angliski poso nekev ruski i smetav deka nikogas u zivot nema da mi treba. Gleas uste ko dete sum si ja krsel glavata za podobra idnina.

Tuku da ne odime nadvor od temata.

Aj da odam da mijam sadevi i da vrtam pleskavici da ne me izbrkaat od rabota :P. Deneska rabotam od doma pa gi mijam i vrtam remotely. :D
Види, не навлегувам во приватни причини, и најмалку замерувам за некој што немал леб да јаде па заминал.
Мене ме нервираат луѓе што се прават паметни и солат памет за патриотизам, а заминале од тука оти им било полесно да не седнат и учат јазик, иако биле далеку од ситуација да немаат да преживеат.

Уште поголеми идиоти ми се фаци што извадија бугарски со муабетот „може ќе се најде“, или за да довлечкаат коли.

10000% сум сигурен дека секогаш постојат начини, прашањето е дали некој сака да се замара.

И за АУС има еден куп начини, не е само овој тешкиот што сум го трчај јас, али мојата филозофија е дека во живот не сакам да должам никому, и спијам мирно. Инаку да се запнев сигурно ќе кандисав некој да ме спонзорира со виза и ќе си дојдев тука на готово, или како еден куп други што се омажија/оженија тука и пак дојдоа на готово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom