Какви промени се потребни да се избере за живот Македонија ?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.350
Поени од реакции
4.709
...кои промени?
...какви јуначишта пробале и не успеале
...Балканот е непроменлив(точка)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.977
Мене освен што знаат да ми недостигаат моите некогаш, ништо не ми фали, нити би се вратила по сопствен избор.

Моментално сум одговорна за наплаќање кон најголемиот клиент што го има фирмата кајшто работам, цел проект вреди над 50 милиони долари.
Во нашата драга државичка за да дојдеш до добра позиција треба твоите прво да имаат добра позиција.
Фала, ама не.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.717
Абе све сами бизнисмени сте на форумов,ти ,оној аустралијјан бој и се фалите колку сте успешни..чекај некој да ве пофали,немојте сами :pos:
Џони,ја пасош бугараски немам,сакаш веруј сакаш не,ми чуе..ама не ги осудувам тие што зимаат,се снаоѓаат луѓето да избегаат од вукојебинава шиптаpска,комуњариве што ги гласаат на секои избори 300к недоквакани македонци ебаа матер на све македонско.
Бдв не ми кажуј дека девелопери или ит кадар или доктори не зимаат бг пасош.А тие твоите што демек ги плаќаш незнам колку добро,прва прилика бегаат штом видат подобра понуда од надвор,не се занесуј џони.
Ти се фалиш дека ја сапортираш економијата, јас ти кажувам дека лично познавам луѓе и од форумов, и во мое опкружување, што во Македонија прават повеќе пари од 10 души што се сончаат на фритеза.

Родителите на тие што избегаа со бугарските се тие 300к, кога имаш предавник не е само еден, цела фамилија се исти курац.

Јас колку што се сеќавам те имаа шернато дека си чекал рокови за бугарскиот, претпоставувам и дека си го дочекал, ако немаш бугарски имаш мое извинување.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.337
Мене освен што знаат да ми недостигаат моите некогаш, ништо не ми фали, нити би се вратила по сопствен избор.

Моментално сум одговорна за наплаќање кон најголемиот клиент што го има фирмата кајшто работам, цел проект вреди над 50 милиони долари.
Во нашата драга државичка за да дојдеш до добра позиција треба твоите прво да имаат добра позиција.
Фала, ама не.
Во тој случај не мора да учествуваш во оваа дискусија, терај си магарето и уживај си таму каде што си.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.955
Поени од реакции
4.123
Јас бар не глумам патриот од далеку. :D
А бе ај...
Најголемите Македонски патриоти секогаш се „од далеку„, не „од блиску„, оти од блиску ги трпат срањата од „севернава„ вукојебина.
Убеден сум дека и дваес долари више имаш дадено...:icon_lol:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.337
А бе ај...
Најголемите Македонски патриоти секогаш се „од далеку„, не „од блиску„, оти од блиску ги трпат срањата од „севернава„ вукојебина.
Убеден сум дека и дваес долари више имаш дадено...:icon_lol:
не е таа од тие што даваат 20 долари, таа е од тие што не дава ни денар и плука по све македонско и по сите македонци ама се обесила на македонски форум наместо да дреми по некој други светски форуми каде што нема да се занимава со Македонците и Македонија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.955
Поени од реакции
4.123
не е таа од тие што даваат 20 долари, таа е од тие што не дава ни денар и плука по све македонско и по сите македонци ама се обесила на македонски форум наместо да дреми по некој други светски форуми каде што нема да се занимава со Македонците и Македонија.
Постои една чудна работа кај човеците, која ја нарекуваат „носталгија (по домот)„ и која се појавува кај човеците кои ќе наталожат доволен број од години и од сеќавања и кога сеќавањата почнуваат да „пристикаат„.

Тоа што дотичната не ја боли „таквата„, тоа е, веројатно, само последица од нејзината тековна пристојна ситуираност.

Имам роднини по светов кои на времето плачеа по СФРЈ, па плачеа по Македонија (тековно не знам дали плачат по „севернава), но никако да се вратат дома, покрај литрите пролеани солзи, оти комодитетот кој го нуди западното живеење е посилен од сите човечки потреби и особини...

А тоа што дотичната дреме на Македонски форум наместо на „Тик-ток„, само по себе е показател дека не и‘ е се‘ едно...иако сака да го покаже спротивното.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.091
Поени од реакции
13.626
И јас не сум во мк и не сум на тик-ток! Дремам на форумов со год и не трпам навреди :)
Не навлагам кој што како кажал и кој почнал, ама очекувам да продолжите како што треба
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.181
Поени од реакции
5.353
Ај ако не приватизирајте си го форумот како на чешма да сте и бистрете политика само тие што сте истомисленици.

Форумот е баш за тоа секој да искаже свое мислење, тоа што вие не сте спремни да примите и да слушнете нешто ново и поразлично од она што е во вашата глава е всушност најлошиот показател за нас како балканска култура зошто сме на ова дереџе на кое што сме. Само вие сте у право и само вашето се важи. Ако ви е толку убаво тука и имате проблем со тие што не им се свиѓа у државата, зашто сте уопште на темава на која што се дискутира за тоа што треба да се промени во Македонија?

По ваша логика не треба да сте тука, треба да сте на некоја тема кај што ќе се соберете у кругче сите 5 души и ќе си се величате едни други. Олабавете и оставете секој да си искаже свое мислење, не мора да има едноумие, пројде времето на тоа уште од поодамна.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Другарче јас во МКД на девелоперите им исплаќам повисока плата од таа што ти ја заработуваш со вртење на плескавици таму, али ти ја сапортираш економијата ;). Но, тие луѓе наместо да одат да потпишат до десетто колено дека се бугарско племе, фатиле и загреале столчето да научат нешто со кое можеме да донесеме странски капитал во државата и да си помогнеме себеси, и на економијата.

Наместо да истрчаш по најлесниот пат и да се пишиш бугар, си имал уште минимум 10 други опции со кои може да заминеш од таму како Македонец, и пак да помагаш.
Познавам наши што заминаа во Германија со МКД пасоши, ама затоа зборуваат Германски како да им е мајчин јазик. Е истите тие не направија труд од 3 возења до Софија, туку 4-5 години плаќаа часови по Германски јазик, и се заебаваа да бидат прифатени тоа што се.

Инаку невработеноста генерално ја среди Грујо, и ако гледаме од економска гледна точка таа влада е најдобрата што некогаш сме ја имале од независноста до денес.

А ти веќе не си македонец, а ни твоите деца нема да бидат, и истиот ти, и сите како тебе, им даваат прилика на гомнарите да јадам трици за отворање на устави, и чукање по гради дека тука живее бугарско население. Утре да ти писнат од Бугарија дека може да имаш само едно државјанство, ти гарантирам дека за 1 минута ќе се откажеш од македонското.
Девелопери, плескавици секој втор пост е ова бе. Его пука до небо, што мука сте имале во животот па вака да се фалите на форуми.
Ти ептен ја сапортираш шиптaрската економија во Македонија.

Тие наши што заминале со македонски пасош во Германија не се враќаат. И не сакаат да бидат Македонци, чекаат Германско државјанство, вака од лично искуство.

Ти на никого не можеш да му кажеш што е и како се чувствува. А осебено да зборуваш за нечии деца. Кажи го тоа некому в лице да си го добиеш воспитанието кое си го пропуштил.

Забораваш дека фамилии од Македонија и Блгарија се едно. Ама девелопери како тебе не можат тоа да го сфатат. Трк пушти плата на македонските програмери и плати го шиптaрскиот данок.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.717
Девелопери, плескавици секој втор пост е ова бе. Его пука до небо, што мука сте имале во животот па вака да се фалите на форуми.
Ти ептен ја сапортираш шиптaрската економија во Македонија.

Тие наши што заминале со македонски пасош во Германија не се враќаат. И не сакаат да бидат Македонци, чекаат Германско државјанство, вака од лично искуство.

Ти на никого не можеш да му кажеш што е и како се чувствува. А осебено да зборуваш за нечии деца. Кажи го тоа некому в лице да си го добиеш воспитанието кое си го пропуштил.

Забораваш дека фамилии од Македонија и Блгарија се едно. Ама девелопери како тебе не можат тоа да го сфатат. Трк пушти плата на македонските програмери и плати го шиптaрскиот данок.
Нека не се враќаат де, секако се пишале бугарска ѓупштана, последно што ме интересира е да имам контакт со нив.

Фамилии од Македонија и Бугарија никогаш не биле едно, и нема да бидат. Вие сте само една фашистичка дупка која немајќи своја историја си присвојува туѓа, поголеми комплексаши од тоа не може ни во лабораторија да се создадат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.337
Ај ако не приватизирајте си го форумот како на чешма да сте и бистрете политика само тие што сте истомисленици.

Форумот е баш за тоа секој да искаже свое мислење, тоа што вие не сте спремни да примите и да слушнете нешто ново и поразлично од она што е во вашата глава е всушност најлошиот показател за нас како балканска култура зошто сме на ова дереџе на кое што сме. Само вие сте у право и само вашето се важи. Ако ви е толку убаво тука и имате проблем со тие што не им се свиѓа у државата, зашто сте уопште на темава на која што се дискутира за тоа што треба да се промени во Македонија?

По ваша логика не треба да сте тука, треба да сте на некоја тема кај што ќе се соберете у кругче сите 5 души и ќе си се величате едни други. Олабавете и оставете секој да си искаже свое мислење, не мора да има едноумие, пројде времето на тоа уште од поодамна.
Јас не гледам никој на темава што има проблем да се зборува што не им се допаѓа во државата. Напротив темата е баш за тоа.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.181
Поени од реакции
5.353
Јас не гледам никој на темава што има проблем да се зборува што не им се допаѓа во државата. Напротив темата е баш за тоа.
Па баш и се ставивте на девојката како леб од уста да ви земала. Чилајте малце секој со своето дебатирајте па и закачете се и тоа е здраво ама со усул

Реално сме вукојебина систематски и менталитетски ама си имаме некој дух посебен тие малце понормални што сме у државава.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.337
Па баш и се ставивте на девојката како леб од уста да ви земала. Чилајте малце секој со своето дебатирајте па и закачете се и тоа е здраво ама со усул

Реално сме вукојебина систематски и менталитетски ама си имаме некој дух посебен тие малце понормални што сме у државава.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Никој на темава не негира дека сме вукоебина, затоа е и темава, ако го прочита воведот на темата ќе видиш и сам, еве ќе го постирам пак.
Се мислев доста за наслов на темата бидејќи целта ми беше да се развие дискусијата повеќе кај дијаспората но мислам дека ваков наслов е идеален бидејќи се опфаќат и тие што сме сеуште овде а посебно оние кои размислуваат да ја напуштат Македонија, целта и замислата ми е оваа тема да биде отворена дискусија за тоа какви нешта се потребни да се променат во нашата држава за првично луѓето да останат а потоа и оние кои се надовр да почнат да се враќаат во својот дом.

Значи темава е баш за тоа дека сме вукуебина и што може да се смени за луѓе што сакаат да се иселат ама ете да се премислат и да останат и исто луѓе кој се веќе надвор да би се вратиле ако се заинтересираат. Нема тука никакво фалење на вукуебината, кој е заинтересиран нека дебатира кој нема интерес за државата нема што да се вклучува со глупи досетки.
Девојката на пример не е заинтересирана и нема што да вклучува. Си кажа дека нема интерест , во ред никој не ја бара, еве јас јавно ќе се извинам на сите и на неа за мојот испад, али мене не ме испровоцира што била надвор од МКД ( јас верувам дека сум надвор подолго од неа) и што нема интерес за оваа тема, ме испровоцира глупата досетка, "не глумам патриот". Кој овде зборува за некој патриотизам или за некакво глумење ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom