Каква кола да купам до ХХ евра?

  • Креатор на темата kusi
  • Време на започнување

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Збориме за почетник.
А извини и ти ако мислиш дека за 6000 евра ќе најдел солидно ауто на ново :toe:
1. Јас никаде не пишав дека ќе најде солидно ново возило за 6000 евра. Додуша... никој не рече такво нешто... Ако разгледаш пар постови нагоре, ќе видиш дека советувам неколку модела на старо.
Муабетот почна со:
Шала на страна,за наши услови не вреди кола на ново. Посебно не за почетник, освен ако нема одвишок пари.
2. Што алудира дека за било кој не вреди да се купи кола на ново.
3. Го превидуваш делот:
А дека потрошувачката треба да биде приспособена кон буџетот... тука се согласуваме максимално. На крај... се се сведува на тоа, нели? :)
4. За 6000 евра НЕМА ШАНСИ да најде солидно возило на ново. Али, не ни забега натму муабетот... на друга страна го отеравме :)

Нејсе... отидовме јабана од темата...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aбе полн сте со митови...ако купиш кола од автопазар, готово, сигурно си се поебал, одма на ремонт ќе треба да ја носиш....

Точно, на автопазар има многу нашминкани кршови, ама се наоѓаат и многу навистина сочувани коли за солидни цени. Сепак, има луѓе кои знаат да чуваат автомобил, не сите автомобили се отпад донесен од Германија, или коли со кои е таксирано. И да, треба малку да се разбираш за да знаеш што купуваш.

Плус, темава е за луѓе кои имаат буџет до 6.000 евра, за тие пари нема ништо на ново (океј, има југо, кое не се рачуна за кола, а треба да си ретард да купиш ново југо).

Ја имав буџет да дадам за 50% учество за ново (и да рмбам у наредни 5 години за да го отплатам, башка камати, башка секоја година каско и срања...), или да си купам половно. Се одлучив за второво. Имав среќа од пријател на татко ми да за си земам коска очувано BMW 318, скопско, неувезувано, одлично е.

Кога би имал повеќе буџет, пак би купил неколку години возена кола од повисока класа наместо некоја нова од пониска.
 
Член од
22 април 2008
Мислења
20
Поени од реакции
1
па мистичен затоа во моите 2 поста реков:
купи од познат
пази
носи мајстор
блабла

а дека човек може да се зезне - може и те како
говорам од искуство и глава ќе изгубев поради препродавачки шминки на возило

и дека може да го кошта човек повеќе од пазареното - може
пак искуство

како и да е се согласувам дека југо/з10 на ново - НЕ
:salut:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Picurica з10 и новата з30 ѕирни по нет ако не те мрзи... Растур направија во Србија/Босна/Српска.... Овие нашуте хулигани со акцизата и ДДВ-то го изедначија з10 со Гранде пунто. А цената на з10 во гореспоменатите земји е околку 7.000 евра, што и не е така лоша за ново возило еквивалент на последниот модел на Пунто.
 

lozar_kavadarci

ФЕНИ ШАМПИОНИ 2007/08
Член од
10 јануари 2008
Мислења
817
Поени од реакции
2
Каква кола да купам до 10000 евра?

Што мислите за темава? Јас би купил форд фиеста
 
R

reactive89

Гостин
Би додал уште 1000 евра до 2000 максимум и ќе си го земам новото фичо :pipi:
 
Член од
15 октомври 2007
Мислења
101
Поени од реакции
0
Опел Корса или Тојота Јарис,и тоа со најслабите мотори,за да н етросат многу.
 

lozar_kavadarci

ФЕНИ ШАМПИОНИ 2007/08
Член од
10 јануари 2008
Мислења
817
Поени од реакции
2
Абе во Кавадарци се продава едно супер сочувано рено меган од 2001 година,спортско,1.9 тдци и се околу 6.000 евра
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Абе човекот си пиша до 10.000 евра а не сега додај уште 30.000 Mercedes C класа ќе возиш...
За 10.000 имаш форд фиеста, цитроен ц3, јарис, корса итн. зависи што мотор сакаш (дизел, бензин)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
не е поентата во парите, можеме во недоглед да одиме што вика геџо...
работата е што таа сума од 6000 евра е деликатна и има простор за дискусија. ги имаш оние малку за ново, југовците, спарковците... работата е дали југаре да земеш или некое зверче сочувано голф 3че или пежо206 или... итн... и не е работава, "ќе додадам уште //// и ќе си зеам ////". имаш 6 сома и крај.
за оваа цена нема што многу да се дискутира, едноставно, има избор на ново.
темава не ја поштуем.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
Спорени се двете теми и променет е насловот.
На истата тема може да се дискутира за купување на автомобили до 4000, 2000, 6000, 20000.. (и така натаму) евра.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
bratu samo ford fiesta imas za 8.600 i ako ja platis vo gotovo imas popust 2000 evra e sea ti odluci 70ks i 1,3lozz
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Што мислите за темава? Јас би купил форд фиеста
Jas bi zemal Peugeot 207 so tie pari.



Mislam deka malku gresis k@z@n, spored mene nema teorija da ti ja dadat za 6600e, ako se iscenkas i ako ja plakas vo kes moze ke ti ja spustat do 8000e, ama za 6600e nema logika, 2000e popust se premnogu.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
не, 8600 е со ~2000 попуст. а зашто толкав попуст? ептен јасно ко ден-искача новата фиеста и сакаат да ги фрлат стариве, да не им останат. де. со други зборови, фулка 1.2 ја даваат за околу 10500. ама ФУЛ. =)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom