Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Прво да напоменам дека не прочитав на сите страници што пишува..али отприлика знам за шо се работи..епа вака..Јас имам Peavey T60 од 80та...Peavey не е толку афирмирана марка на гитари као Fender или Gibson али според мене гитарава е коска..да не претерувам али имам дома и Fender Stratocaster Natural Body од 70 и некоја е..Али лично повеќе ми се допаѓа Peavey и потанок побрз врат има и звук...да не претерувам али е во ранг на Fender..Според мене..A ако сакате слики пишете ќе пратам и од двете..Иначе за одржувањето на гитарата..После секое свирење ја чистам...Ако знаете..она..политура што е за дрво...Али добро врши работа и за жиците..така да...и жиците и телото на гитарата со политура...обавезно после секое свирење..а жици мењам најчесто кога ќе се скини некоја..или пак кога ќе почнат слоевите да паѓаат..да се раштимува се почесто..тоа е знак дека треба да се сменат...И за крај...Никогаш не сум свирел али многу сакам Ibanez PGM..али оние што се со флојд роуз тремоло, бело тело, жолт врат...Моја желба е таа гитара:)
битно е да ти лежи гитарата, немора да е некоја марка освен ако си професионален музичар. сепак треба да познаваш квалитет. не знам што гитара имаш ама ако тебе ти е ок тогаш немаш проблем. ипак ако си гитарист на ниво ти треба нешо професионално. стај по некоја слика ако немаш против.
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Image0026.jpg

Image0027.jpg

Еве брат овие две...после уште ќе ти даам само да ја сликам ќе почекаш:)
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
nesto i od mene

Mojot glas i zelba e za ovaa gitara
http://www.music-man.com/instruments/guitars/john-petrucci.html

mozev da si ja kupam ama si rekov zosto tolku pari da frlam koga ne sum nekoj gitarist, mislam ne sum virtouz, tuku debel amater.
Kako i da e imam 5 gitari i toa 3 akusticni i 2 elektricni.
Akusticnite si se prikazna za sebe, imam 2 melodii prvata gitara koja si ja kupiv bese na pocetokot na 80tite i seuste si ja cuvam, ne sum svirel na nea veke 20 godini no mi e kako fetis, vtorata e melodija boko i e ozvucena proizvedena 1985 no e kako nova za nea si imam i kufer, tretata akusticna mi e fender avalon, kupena e od USA i e solidna gitara.
2 te elektricni na koi momentano drnkam se ESP LTD JH200
http://www.espguitars.com/esp2007/guitars_jeff.html
kupena od USA, i IBANEZ S470
http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page2008.php?data_id=1269&color=CL02&area_id=3&year=2008&cat_id=1&series_id=59
kupena vo prodavnicata na IBANEZ vo Dubai. ESP ja kupiv na internet i me razocara bidejki vo katalogot koj ja prezentirase gitarata imase drugo tremolo a tie mi ja ispratija so floyd rose tremolo. E ama ne pogresile, gitarata e napravena vo Kina ama e pregledana i odobrena vo USA, tremoloto me iznamaci dodeka go podesiv ama od togas navamu stima perfektno. Ima 2 humbaker EMG-ESP magneta. Ibanezot si go birav licno, i veruvajte ako mozete kupete si gitara licno bidejki nema pogolemo zadovolstvo od toa. S470 e prekrasna gitara i e mislam sovrsenstvo na tehnologijata kaj ovoj instrument, magnetite ne se aktivni ama nema vrska, jas originalite gi zamniv so Dimarzio i sega e neverojatno dobar instrument. Ima ZR Tremolo bridge w/ZPS2 no so odstranuvanje na dva federa toa moze da se pretvori vo float tremolo. Stima besprekorno.
Da od pedalite imam KORG AX 150-G i BOSS GT8, i edno 100 vatno Fender pojacalo.
Mislam deka za eden amater e dosta, inaku za prvata gitara se uste se mislam dali pogresiv ili ne, ama sega e veke docna, mislam sega vo nikoj slucaj ne bi mozel da ja kupam...:oeoeoe:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Само што ја зедов оваа гитара. Ibanez X Series од 83 год. со димарцио пикапи. Звукот и е екстра а и формата е супер. :D



 
Член од
10 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
kakov....2203/2204/2210????
druze ti nabavuvas istrumenti ? (gitara)

Мислиш дека е тешка за свирење или тешка во тежина?

Инаку на темава, сакам Gibson Les Paul custom, црн, со EMG магнети.

Ако може. :)
hmm kako ??? ako gitarata e dobra kako toa so magneti .. ???? so zboram ne znam .........aj ako sakas objasni mi za toa . ( fala odnapred )
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Народе, јас се решив за Epiphone Les Paul standard (ebony боја).

Едно 23000 е, ама ако ја дадам јамахата на старо и зберам нешто пари ќе биде.

Е сеа кажувајте вие за искуства со гитарава, проблеми, совети нешо...

Ме интересира да не праи проблеми со прагови, врат, штим (сите пуштаат де), и слично.. :)
vo skopje ? ? koja prodavnica ? inaku ja sakam negde od 15 do 17 iljadi
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Guitar House работи со Epiphone, карши Рамстор.

Имаш огромен избор + можеш да порачаш некоја поефтина гитара... :)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Mоментално поседувам


А би сакал понатака Gibson Les Paul Studio White , Gibson SG Standard , Epiphone Les Paul Ultra II и секако PRS Custom 22 со Floyd Rose .
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Сакам ваква:



А иначе имам ибанез. Погоре може да ги видите сликите. И сакам иста каква што има BB King.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Моментално имам Fender stratocaster artic white, а никако да соберам пари да го купам gibson robot. Тоа е перфекција.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
V

VeniVidiVici

Гостин


Има некој искуство со гитарава ??? Дали е добра?
Во Артист Системс имаат интересна понуда 7900 оваа гитара(Behringer Vintager) со појачало 10вати,кабел,футрола,трзалици...
7900 денари? ОМГ. Никогаш не сум слушнал за оваа марка, а кинезите ако мислат дека со тоа што ке стават германско има на производите дека ќе не заебат, тогаш тие се поебале самите. Па цената кажува се. Бегај од овде освен ако не си почетник. Добро бе па мојот куфер за гитарата ме чинеше 12,000 денари. Како е можно за 7,900 денари и гитара и куфер и појачало и футрола и кабел и ... Ц ц ц. Ова ќе излезе онаа народната - КОЛКУ ПАРИ - ТОЛКУ МУЗИКА !!! Баш би сакал да го слушнам звукот кој ќе го продуцира ова чудо од гитара...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom