Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
BC Rich, Batio итн..тоа се се’ лопати,не гитари.

Ако сакаш добра гитара,земи си Фендер Стратокастер.

А Џибсон е повеќе за некој рок-фазон или new wave dirty rock(Срање).
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
www.musicstore.de <---------- На линков моеш да најдеш милијарди копии...Има Jack&Danny за 200 евра негде отприлика Паули, исто имаш и Epiphone(подмарка на Gibson) негде 400 евра отприлика..како што е Squier на Fender...
a vo makedonija da ne znaes kade se prodavaat ovie gitari ...?
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
BC Rich, Batio итн..тоа се се’ лопати,не гитари.

Ако сакаш добра гитара,земи си Фендер Стратокастер.

А Џибсон е повеќе за некој рок-фазон или new wave dirty rock(Срање).
Врска немаш. Свири дет метал со тоа стратокастерот и ни за лопата нема да го бива! Гитара+магнет некоја асална комбинација за секој вид музика е различно. Све е тоа од побарувачката! Во секој случај неможеш да кажеш дека само Фендер и Џипсон вредат кога има такви фирми ко Ибанез, Џексон, БиСи Рич и слично!

РЅ. Си слушнал Ибанез како звучи???
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
a vo makedonija da ne znaes kade se prodavaat ovie gitari ...?
Да се продаваат незнам, можно е во оваа новоотворената кај Рамстор да ги има, али да не те излажам. Иначе можеш да си нарачаш од тој што е застапник за MusicStore у Македонија, т.е. тој што ги носи од таму, ќе му платиш некој денар за царина и ќе ти ја донесе...Само што незнам кој ги увезува моментално...
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Да се продаваат незнам, можно е во оваа новоотворената кај Рамстор да ги има, али да не те излажам. Иначе можеш да си нарачаш од тој што е застапник за MusicStore у Македонија, т.е. тој што ги носи од таму, ќе му платиш некој денар за царина и ќе ти ја донесе...Само што незнам кој ги увезува моментално...
Има Гибсони у новата.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Врска немаш. Свири дет метал со тоа стратокастерот и ни за лопата нема да го бива! Гитара+магнет некоја асална комбинација за секој вид музика е различно. Све е тоа од побарувачката! Во секој случај неможеш да кажеш дека само Фендер и Џипсон вредат кога има такви фирми ко Ибанез, Џексон, БиСи Рич и слично!

РЅ. Си слушнал Ибанез како звучи???

Не мора да значи,имам стратокастер со humbucker закон е дисторзијата.Со Stratocaster HSS можиш да свириш шо ти душа сака,ако ти е то плано.Ама ако си скроз концентриран на тешки метали,тогаш нема смисла,Ibanes all the way тогаш.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Не мора да значи,имам стратокастер со humbucker закон е дисторзијата.Со Stratocaster HSS можиш да свириш шо ти душа сака,ако ти е то плано.Ама ако си скроз концентриран на тешки метали,тогаш нема смисла,Ibanes all the way тогаш.
Ибанез, Џексон, БС рич, Дин :)
 
Г

Господ

Гостин
Да бе,zainteresiran sum za Dean oite momentalno шо ги свири Michael Angelo Batio.
vidi na sajtot so imaat da ponudat ja sum gi gleal stvarno imaat
epten dobr izbor i ako ti dozvoluva dzebot vidi nekoi od
tie custom so im gi praat se sitkaat takvi modeli znam
drugar mi nabavi ko na Rusty Cooley RC-7 epten e mentalna potenok vrat u
zivot neam videno stvarno e stvorena za brzi stvari
e sea samo najdi nekoj asalen diler ako zimas od stranstvo
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Врска немаш. Свири дет метал со тоа стратокастерот и ни за лопата нема да го бива! Гитара+магнет некоја асална комбинација за секој вид музика е различно. Све е тоа од побарувачката! Во секој случај неможеш да кажеш дека само Фендер и Џипсон вредат кога има такви фирми ко Ибанез, Џексон, БиСи Рич и слично!

РЅ. Си слушнал Ибанез како звучи???
Нема врска пер, Авет од Марас на Телекастер свири па растура. Формата ич не е битна. Магнети добри имај и терај. Додуша, све е до гитаристот ( не баш све ама голем процент :) )

Ја никад не би свирел на Ибанез пошто не е за правецот што сакам да го свирам. Најбоље форма ми е од Gibson SG ама пошто Gibson се многу "overpriced" ќе бидам супер задоволен со ESP SG со моја комбинација на магнети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom