Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361


Вакво едно би сакал. Кастомче :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Иста ко што си имам сега... само поискршена :vozbud:
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Летоска треба да зеам Xiphos ама 24 полиња 6 жици, најефтиниот модел, ХР300 ВК :)
Moја грешка...нема со 7 жици и 27 полиња..сакав да кажам или таа со 27 полиња или таа 7 жичаната.

Ти глеј да земеш тоа...само немој да те изгорат со цена.

А да...коа ќе ја земеш, кажи адреса на живеење и кај ја чуваш.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Moја грешка...нема со 7 жици и 27 полиња..сакав да кажам или таа со 27 полиња или таа 7 жичаната.

Ти глеј да земеш тоа...само немој да те изгорат со цена.

А да...коа ќе ја земеш, кажи адреса на живеење и кај ја чуваш.
27 полиња , 7 жици :):
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Moја грешка...нема со 7 жици и 27 полиња..сакав да кажам или таа со 27 полиња или таа 7 жичаната.

Ти глеј да земеш тоа...само немој да те изгорат со цена.

А да...коа ќе ја земеш, кажи адреса на живеење и кај ја чуваш.
Ова Блајнд шо ти го покажа е 27/7 а ја не приметив дека си се збунил зашо мислев за ова збориш, а ова е Некроибанезот х)
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Ја мислев ова ќе биде signature на Мухамед....ко што глеам 800 долара...кај нас тоа значи едно 1000 евра.


ME LIKE!!!:vozbud::vozbud::vozbud:

ЕДИТ: Како што реков, уште не е излезена оваа. XPT707 е со stop-tail кобилица (така беше мислам на нашки). Јас сакам со тремоло.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ја мислев ова ќе биде signature на Мухамед....ко што глеам 800 долара...кај нас тоа значи едно 1000 евра.


ME LIKE!!!:vozbud::vozbud::vozbud:

ЕДИТ: Како што реков, уште не е излезена оваа. XPT707 е со stop-tail кобилица (така беше мислам на нашки). Јас сакам со тремоло.
Сеа за сеа не е официјално искочена! Мухамед више ја има :)
 

DVX

Член од
22 мај 2009
Мислења
85
Поени од реакции
5
Dean Dimebag Dixie Rebel.



А пошо е малце сај'нс-фикшн гитарава да ја купам, тогаш би бил задоволен и со нешто подостапно како:




Good old Gibson SG. :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Незнам дали сум пишал овде изгледа не а ако сум пишал ке повторам:




Гитарава ме импресионира и би сакал да ја имам, леле каква желба само имама за електрична гитара.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Сакам Фендер Џез бас.
Иначе не знам да свирам,ама со време ако се посветам ќе научам,никој учен не се родил :) Нека ми препорача некој АПЛА почетнички бас кај има на ново да си земам,на што треба да внимавам во изборот и така натаму :smir:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Сакам Фендер Џез бас.
Иначе не знам да свирам,ама со време ако се посветам ќе научам,никој учен не се родил :) Нека ми препорача некој АПЛА почетнички бас кај има на ново да си земам,на што треба да внимавам во изборот и така натаму :smir:
Исто што и на гитара што треба да внимаваш , штимерите да се исправни , вратот да не е искривен , жици ако се лоши веднаш да смениш.. Најосновните работи:).
Инаку бас како инструмент е многу лесен да се научи , меѓутоа многу е тежок да се усоврши.:)
А кога веќе спомна басови ја би сакал :
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Исто што и на гитара што треба да внимаваш , штимерите да се исправни , вратот да не е искривен , жици ако се лоши веднаш да смениш.. Најосновните работи:).
Инаку бас како инструмент е многу лесен да се научи , меѓутоа многу е тежок да се усоврши.:)
А цени? :) За нешто најосновен модел,почетнички од - до :smir:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
А цени? :) За нешто најосновен модел,почетнички од - до :smir:
Да ти кажам право незнам, ќе се распрашам .Како и да е ептен почетнички , не многу квалитетни ама сепак солидни, имаш во Смешко во ГТЦ ако си од Скопје.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
немој од смешко...што и да правиш немој од таму. Другар мој зема од таму...едвај дочека да му стигне другиот бас што го порача. Крив врат, никаква електроника и тапа штимери. Недела дена беше басот кај мене да го средувам. Успеав се да средам ама вратот не се исправуваше...плус штрафот внатре многу рѓосан, па и грешна големина на тоа клучот му дале.

Е сеа си зема од Ibanez GSR 200 мислам дека беше и Marshall MB-30. Басот е одличен, кај нас мислам дека Ибанез можеш во Артист да најдеш. Појачалото не е нешто посебно...бааѓи гласно е, што од него што ради активниот бас. Друг модел што можеш да побараш е ESP - B50 во Цики у ГТЦ или некој Squier. Ако зимаш Squier имај на ум да биде или Affinity или Standard серија. Сите овие се преку 250 евра, арно ама натака нема да ти треба да земаш нов бас доколку сакаш да добиеш нешто подобро, само мењаш магнети и електроника и во краен случај штимери (во зависност од тоа како држат штим првичните).

Ова ипак ти е зборење у празно зашто побитно ти е појачало добро да имаш (не е баш интересно да треба да купиш 2 појачала у период од година/две). Кај нас баш и немаш од ништо посебно избор. Behringer (во Артист ги има) се добри ради јаката заштита што ја имаат па луѓе викаат дека тешко цркаат...арно ама ептен се безвезе коа станува збор за тон. Исто можеш и Fender Rumble (во Мими) али дефинитивно најдобро би ти било Roland Cube ама тој па е ептен скап за почетник.

ПС: Знам забегав од тема...ама може ќе му се најде на некој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom