Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
da dobar e.....
no ja bi ti pretporacal drugo nesto...
ama okej kao vaimaniac nema nisto da prifatis.....:bip:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Таква каква што сакав успеав да си набавам уште одамна:

Fender Telecaster од 1962, ја купив скоро за смешна пара од еден тип на кој некогаш одамна му ја донел брат му од USA. Фраерот беше во голема фрка за пари, ја земав од него за 300DM!...околу 150 евра баш во состојба во каква ја гледате на сликава.Инаку, Џими Хендрикс и Кит Ричардс од Ролингстоунси поседувале иста ваква. До сега за нејзе ми имаат понудено многукратно поголеми суми од таа што ја платив за нејзе но во ниеден случај не размислувам да ја продадам. Имам и акустична YAMAHA F-340 и сосема сум задоволен од нејзе.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
LouWeed напиша:
da dobar e.....
no ja bi ti pretporacal drugo nesto...
ama okej kao vaimaniac nema nisto da prifatis.....
Abe sega, ti predlozi, moze kje me premislis :bip:
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
Mandrak напиша:
Таква каква што сакав успеав да си набавам уште одамна:

Fender Telecaster од 1962, ја купив скоро за смешна пара од еден тип на кој некогаш одамна му ја донел брат му од USA. Фраерот беше во голема фрка за пари, ја земав од него за 300DM!...околу 150 евра баш во состојба во каква ја гледате на сликава.Инаку, Џими Хендрикс и Кит Ричардс од Ролингстоунси поседувале иста ваква. До сега за нејзе ми имаат понудено многукратно поголеми суми од таа што ја платив за нејзе но во ниеден случај не размислувам да ја продадам. Имам и акустична YAMAHA F-340 и сосема сум задоволен од нејзе.
Respect, plus kako si mozel da go utepas za 300 dm, :lud: bravos.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
kiro hametovski напиша:
a be za mene e samo esp i dean rulz!!
a be decki ne se zanesuvajte...
od aspekt na zvuk i kvalitet se znae be GIBSON i FENDER....
a za pojacala po moe....MESA i ENGL
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1

Gibson Epiphone.mislam deka e od 81 godina.maksimalno mi e zacuvana.toj period bil posledniot koga se pravele ovie gitari.ne znam kolku e kupena i kolku vredi.odli4na e za bluz rock'n'roll.
Sakam da imam Fender Telecaster.gitara za site vreminja.model samo da e USA.Mexico Japan nema vrska so USA.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
baltazar напиша:
Gibson Epiphone.mislam deka e od 81 godina.maksimalno mi e zacuvana.toj period bil posledniot koga se pravele ovie gitari.ne znam kolku e kupena i kolku vredi.odli4na e za bluz rock'n'roll.
Sakam da imam Fender Telecaster.gitara za site vreminja.model samo da e USA.Mexico Japan nema vrska so USA.
Овој модел е сроден со Gibson 355 и точно, направен и како измислен за blues и rock'n roll.
Инаку ете го погоре тоа што сакаш да го имаш, заправо овде на 2метри од мене:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Steve Vai напиша:
Respect, plus kako si mozel da go utepas za 300 dm, :lud: bravos.
-Му требаа итно пари на фраерот, продаваше се што има за да се изсели во Австралија. Ретко свиреше, малку ја користел, кога ја земав праговите и рабовите на вратот беа како вчера да излегла од фабрика:)
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
LouWeed напиша:
a be decki ne se zanesuvajte...
od aspekt na zvuk i kvalitet se znae be GIBSON i FENDER....
a za pojacala po moe....MESA i ENGL
Абе убаво, ама сепак ќе си го земам Кервинот,:je: хехех. Не велам дека другите не чинат, ама тоа го сакам и крај.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Fender. Ne gi sakam Ibanez.....bass gitari ti se toa,pf.
Vo sekoj slucaj ne se losi Ibanez,ali Fender se kade-kade podobri. Da ne zborame i za pojacala,ne samo za gitarite.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
`AnGe|4E` напиша:
Fender. Ne gi sakam Ibanez.....bass gitari ti se toa,pf.
Vo sekoj slucaj ne se losi Ibanez,ali Fender se kade-kade podobri. Da ne zborame i za pojacala,ne samo za gitarite.
Hahahaa! Abe so zboris be ti???? Ibanez bas gitari??? E ova e definitivno najgolem gaf so go imam slusnato na forumot:icon_lol::icon_lol::icon_lol:....No comment!
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Steve Vai напиша:
Абе убаво, ама сепак ќе си го земам Кервинот,:je: хехех. Не велам дека другите не чинат, ама тоа го сакам и крај.
sum imal sansa da sviram preku CARVIN..
ama odamna bese,se sekjavam samo dek bese 2-kanalen,crn,so bel front i srebren carvin napis,chrom dugminja...tip-ot za zal ne go pamtam....super clean-channel ali vtoriot kanal bese navistina dobar
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
LouWeed напиша:
sum imal sansa da sviram preku CARVIN..
ama odamna bese,se sekjavam samo dek bese 2-kanalen,crn,so bel front i srebren carvin napis,chrom dugminja...tip-ot za zal ne go pamtam....super clean-channel ali vtoriot kanal bese navistina dobar
Зависи што бараш. За мене неприкосновени се старите Marshall појачала како и едноделните звучка-појачала VOX кои за свирка мораш да ги р`гнеш до даска и да ставиш плус линк до разглас за да се чуе добро гитарата, ама затоа боја добиваш - несвест!:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
`AnGe|4E` напиша:
Fender. Ne gi sakam Ibanez.....bass gitari ti se toa,pf.
Vo sekoj slucaj ne se losi Ibanez,ali Fender se kade-kade podobri. Da ne zborame i za pojacala,ne samo za gitarite.
Штом е гитарата full core body а и невклучена на појачало можеш да ја свириш и при тоа убаво да резонира корпусот, значи дека е добра. Ова е баш кај Fender најизразено. Не е се до пикапот и електрониката, има многу наука и во самото дрво. Имав порано Ibanez акустична и можам да кажам дека беше прва лига гитара, резонанција немам чуено толку добра и природна како кај нејзе, ама се случи да доживее паѓање, пукна и после поравката не беше веќе тоа. Имам пробано Ibanez електрична од еден другар, одлична гитара е, но сепак, без грам пристраност ќе речам дека Fender е сеуште, дури со модел од `62 година далеку подобар од Ibanez.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom