Казни за педофилија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од beautifull liar, 2 јуни 2015.

 1. Rokko

  Rokko SiFU 師父

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  709
  Допаѓања:
  293
  Не терај политика, каде има трагедија. Батали. Тие не се делат на партија, вера и националност.
   
  На stratUs му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.508
  Допаѓања:
  31.224
  Слушам некои гласини дека починителон имал врски у власт, пак нешто тој филм. Има ли нешто некој линк во врска со тоа?
   
 3. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  На Lurtz и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.508
  Допаѓања:
  31.224
  До редакцијата на Centarnews.net пристигнаа информации за непознатиот човек кој силуваше 12-годишно девојче во гаража близу Млечниот ресторан во скопската населба Карпош, ќерка на познатата актерка Весна Петрушевска. За силување не треба да се молчи затоа објавуваме, правдата мора да биде задоволена!

  Насилникот, чие име е Вањо Лазаревски на возраст од 43 години, му е одреден едномесечен притвор. Педофилот Вањо Лазаревски е школски другар на Јанко Тренкоски, поранешниот сопруг на Весна Петрушевска, а а долгогодишното познанство педофилот го злоупотребил бидејќи девојчето го познавало.

  Вања Лазаревски познат член на ВМРО-ДПМНЕ, познат провокатор во Карпош за што најзаслужен е неговиот прв братучед Сашо Лазаревски, контроверзниот претседател на Советот на Општина Карпош од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Според информациите Сашо Лазаревски се обидувал по партиски канали да го „среди“ случајот, препознатлив по неговиот стил. Силувањето следело откако девојчето возејќи велосипед во населбата, во еден момент застанало до Вања Лазаревски кој одлично го познавала и од него побарало 20 денари. Вања и рекол дека ќе и даде, но ако со него дојде до блиската гаража. Верувајќи му девојчето тргнало со него. Наместо 20 денари, „дарежливиот“ човек и дал 500 денари и потоа брутално ја силувал во гаражата. На заминување и се заканил да не кажува никому ништо.

  Во општеството треба да се зборува за случаите на полови напади, бидејќи на тој начин и самите жртви и нивните семејства би можеле да се охрабрат да го пријават случајот, да ја побараат соодветната помош наместо да молчат и да кријат во себе. Домашното искуство со вакви кривични дела, според предметите кои биле примени во скопскиот Кривичен суд во 2015 и во 2016 година, покажува оти најдолгата определена затворска казна изнесува и до десет години. Имено, во тој период за кривичното дело полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години во Основниот суд Скопје 1 биле примени 11 предмети, а досега се решени седум.
  --- Споено дупло мислење, 29 јули 2016 ---
  Што останало бе таму? Ја коа бев задњи пут не беше тоа партија на педофили и криминалци кои газат луѓе еднаш годишно, па се извлекуваат (Зекиров, син му на Вељановски, Урко, Алачки... - колку вкупно имаат одлежано сите овие заедно за четирите живота? Нула месеци?)
  Овој од Карпош педофилон како ќе го извадите баш ме занима?
  Ти си човекот што знае ваљда како идат тие работи.
  --- Споено дупло мислење, 29 јули 2016 ---
  and we have this
   
  Последно уредено: 29 јули 2016
  На Gosh, Anco и Ilumious им се допаѓа ова.
 5. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.759
  На StayVoice и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 6. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.327
  Допаѓања:
  12.715
  Скопје имаше стар театар, се направи,оваа власт го направи,
  имаше Офицерски, еве и тој е при крај, оваа власт го направи,
  имаше фабрика за сапун, Цветан Димов... се затвори...се сруши,
  Предлог да се возобнови таа фабрика (на друга локација надвор од СК)
  каде би се решавале овакви случаеви со педофилите.
  пред 1 час ·
  [​IMG]
  СИЛУВАЧОТ во демохристијанска униформа
  Еве го батката од десно , запомнете го добро, силува 12 годишни девојчиња
  препис од друго место
   
  Последно уредено: 29 јули 2016
 7. Сабазиј

  Сабазиј

  Член од:
  17 јануари 2009
  Мислења:
  2.466
  Допаѓања:
  3.032
  Во Русија тинејџери кои на интернет се претставиле како 13 годишно девојче наместиле постар педофил, па средбата во живо не ги задоволила неговите очекувања. Подобро да се спречи отколку да се лечи.
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.508
  Допаѓања:
  31.224
  Centarnews.net сепак и понатаму се сомнева во правична правна разрешница на овој грозоморен чин, од причина што до ден денеска случајот не е наведен во редовниот билтен на МВР, ниту беа соопштени иницијалите на насилникот од страна на МВР и покрај тоа што објавија некои портали, дека судија во претходна постапка му одредил триесет дена притвор на педофилот. Токму од овие причини се сомнежите дека Сашо Лазаревски по партиски канали се обидувал да го „среди“ случајот, да го испере образот на неговата фамилија и да ја спаси неговата политичка кариера.


  and then:

  Доказ Ексклузивно: На силувачот му помагал Ивица Вучевски од СВР, а не братучед му Лазаревски!
  Jul 29, 2016Доказ.МкТоп1, Црна Хроника


  Овака најпрвин едно големо извинување до Весна Петрушевска затоа што изреагиравме дека била не добра мајка-посвоителка проблемот бил посериозен, ако Весна не изреагирала така се ќе било забошотено!

  Значи кога се десило силувањето на девојчето и по пријавата, началникот на СВР во Карпош извесен Роберт вмровски потрчко инаку во МВР донесен од армијата по партиски заслуги се јавил на началникот на СВР Скопје Ивица Вучевски како да се покрие делото и по совет од Вучевски делото кое автоматски по пријавата требало да биде запишано во билтенот истото тоа не било внесено и сакале да забошотат и да ја притискаат Весна и нејзиното семејство, но по нејзината реакција на фб и нашето порталско раширување сепак лицето било обезбедено од неговите партиски другари од ДПМНЕ донесен во станица, неговиот братучед лично не ургирал ами негови луѓе од општинската во негово име.

  Македонец силувал девојче во Белград


  Вишото јавно обвинителство во Белград поднесе обвинение против карате тренерот Златко Богатиновски (57) заради обљуба на 13 годишно девојче кое го тренирал.

  Според српските медиуми, мајката се посомневала дека нешто се случува меѓу детето и тренерот, па го проверила телевонот на девојчето „кој бил полн со експлицитна и директна преписка“ и која што укажувала дека меѓу нив имало сексуален однос.

  Слични пораки се пронајдени и на неговиот лаптоп. Со гинеколошки преглед е утврдено дека девојчето имало сексуални односи, по што целиот случај е пријавен во полиција.

  Обвинетиот го негира делото и вели дека се му е „подметнато“.

   
  Последно уредено: 30 јули 2016
 9. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.759
  Дали новата влада ќе има слух за овој проблем. Најмногу што досега се презеде беше формирање некоја база која баш и нема некоја цел

  Еден од предлозите до парламентарното мнозинство е и законски измени за задолжителна медицинска кастрација на обвинетите за педофилија.
   
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  да не треба за осудените ??
  .. а што праиме со педофилите од женски пол, како ќе се праи кастрација ?
   
  Последно уредено: 26 мај 2017
 11. Incule

  Incule

  Член од:
  4 јануари 2015
  Мислења:
  994
  Допаѓања:
  319
  Благи се казните,не се опасни ама за педофили треба измачување,треба да се претепаат до смрт
   
  На StayVoice му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.759
  па кастрација де. Сега најди колкав % жени се педофили во Македонија или колку од нив извршиле силување.
   
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  Во закон треба да има рамноправност...А силување нема веска со педофилија... туку друго е проблематично, то што го Болдирав, секаде каде се прави Регистер тој е за осудени, не обвинети...
  А имаше кај нас Регистер, ама Уставен го укина..
  А околу кастрацијата има и друго а што е врзано со дефиницијата на педофилија... Педофилија е широк поим, педофил може медицински да биде и малолетник ако е 5 години постар од жртвата...Но кај нас малолетник под 14г има неограничен имунитет, а во пракса ретко одговараат и тие со 16г.
  Е сега има и едно малцинство кое има традиција и обичај на бегалки и рани бракови. Е сега и да е ( обично девојката ) под 16г оди затвор тој што ја грабнал.. Исто и ако е таа под 14г, тогаш момчето оди за педофилија.А глупаво е да го кастрираш момчето од н.пр. 20г кој всушност и ќе се ожени за жртвата
   
 14. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.759
  :notworthy: Регистерот може само на мачка на опашот да и го закачиш и да трчаш по неа. Прашуваш како се врши кастрација кај жени. Прочитај си.
  Си се загрижил за жени педофили-Те прашав колкав % се жени педофили, во Македонија.
  Тоа што еден збор во текст е во поинаков контест не значи дека треба и во вакви теми да релативизираш до бесвест. Читај
   
  Последно уредено: 27 мај 2017
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  си дискутираш како ти чини...поентата ми е дебилизмот на Меѓаши... ти не можеш во Регистер на педофили да ставиш некого додека не е правосилно осуден, а тие повикуваат на кастрација на обвинети :facepalm:
   

Сподели преку: