Каде се иселивте и како?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.897
Поени од реакции
35.740
jas sum za voveduvsnje diktatura edno 10 godini, cistka ko sto spomna lester ama so site nishani... voveduvanje smrtna kazna za korupcija i predavstvo i trebenje edno 200-300 funkcioneri prvo pa da vidime dali nekoj ke pravi haos :icon_mrgr:

kolku edno predgradje na london sme a nemozeme da se sredime 30 godini....
И гратис тајна линија за да шпиунираат, има за 24 саати да имаш повеќе инфо кој каде прекршил закон од нашата полиција во 30 години. Дури би ставил и награда за тие што ќе донесат детални информации за посериозни случаеви, има да си пријавуваат колеги, пријатели, комшии, роднини :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.910
И гратис тајна линија за да шпиунираат, има за 24 саати да имаш повеќе инфо кој каде прекршил закон од нашата полиција во 30 години. Дури би ставил и награда за тие што ќе донесат детални информации за посериозни случаеви, има да си пријавуваат колеги, пријатели, комшии, роднини :)
meanwhile in Zweden
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.897
Поени од реакции
35.740
meanwhile in Zweden
Овде и за без пари пријавуваат :D

Инаку да не мислиш дека мкд е назад:
Општина Тетово преку спогодби ќе исплаќа од 500 до 1.600 евра за каснување од улично куче
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.856
Поени од реакции
63.622
meanwhile in Zweden
У Стокхолм ни пишаа казна заради тоа што се паркиравме на 8 метри од пешачки премин, иако во лента за паркирање, затоа што Македонската Амбасада е во елитна населба, каде тешко се наоѓа паркинг. Законски било дека мора да има минимум 10 метри. И тоа на државен празник, јер Македонче, ај бе, не работат на државен празник :D .

Фино лепо се вративме кај колата, жолта честитка, 140Е казна за погрешно паркирање. Измерено дека сме биле на 8,1 метар од пешачкиот, наместо 10. Ем се нервираш што се педантни, ем им се восхитуваш на експедитивноста и педантноста. Затоа и се држава, зашто не ти попуштаат ни сантиметар.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.269
Поени од реакции
40.042
имав едно другарче, правиме муабет на едно место покрај партизанска. Ми збореше за Шведска како било и таму имало ред, се знаело све, не си смеел улица да поминеш а да не е на пешачки и како тоа треба овде да се имплементира за да има закон. Станува да си иде и го гледам на Партизанска преку грмушките се протна од една страна на друга, какви пешачки какви бакрачи. :D Не е до казните, до луѓето и културата е. Џабе ти да ги казнуваш кога немаат мозок во главата и утре пак истото ќе го направат, и пак да ги казниш пак истото ќе биде. Едино само така кога идат у друга култура колку толку пробуваат да следат правила некои наметнати, иако повеќето со истите методи продолжуваат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.911
имав едно другарче, правиме муабет на едно место покрај партизанска. Ми збореше за Шведска како било и таму имало ред, се знаело све, не си смеел улица да поминеш а да не е на пешачки и како тоа треба овде да се имплементира за да има закон. Станува да си иде и го гледам на Партизанска преку грмушките се протна од една страна на друга, какви пешачки какви бакрачи. :D Не е до казните, до луѓето и културата е. Џабе ти да ги казнуваш кога немаат мозок во главата и утре пак истото ќе го направат, и пак да ги казниш пак истото ќе биде. Едино само така кога идат у друга култура колку толку пробуваат да следат правила некои наметнати, иако повеќето со истите методи продолжуваат.
neka pocnat da kaznuvaat kako u svedska pa ke vidis kolku brzo sve toa ke se smeni. kaj nas i zakoni koga nosat smesni se. imas izbor poeni ili smesna kazna... dojdi tuka vozi brzo ili pijan i da vidis kako odma ke ti dojde pamet ako te fatat ednas dva pati...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.269
Поени од реакции
40.042
neka pocnat da kaznuvaat kako u svedska pa ke vidis kolku brzo sve toa ke se smeni. kaj nas i zakoni koga nosat smesni se. imas izbor poeni ili smesna kazna... dojdi tuka vozi brzo ili pijan i da vidis kako odma ke ti dojde pamet ako te fatat ednas dva pati...
све е овде пробано, полиција ако не казнува кој. И пак со истото се продолжува. Можеби пешаците не се казнувани, но ако си шофер ќе го јадеш у најголем дел од случаите. Овде ти земаат возачка и секој си продолжува со возењето :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.911
све е овде пробано, полиција ако не казнува кој. И пак со истото се продолжува. Можеби пешаците не се казнувани, но ако си шофер ќе го јадеш у најголем дел од случаите.
ne ne... kazna od 200e nagore treba i za pesaci i za vozaci plus poeni za vozaci. 4 kazni u period od 3 godini i gubis dozvola na godina dena. u taa godina te fatat deka vozis bez dozvola gubis dozvola 5 godini i kazna 5k evra.... ako i potoa te fatat ke si lezis... pa da vidime dali nema da se pocituvaat pravila...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.856
Поени од реакции
63.622
све е овде пробано, полиција ако не казнува кој. И пак со истото се продолжува. Можеби пешаците не се казнувани, но ако си шофер ќе го јадеш у најголем дел од случаите. Овде ти земаат возачка и секој си продолжува со возењето :D
Проблемот е што селективноста при казнување охрабрува непослушност. Секој мисли дека може да се извлече. Во Шведска што ја имаш спомнато, нема да се јавиш на Вујче за да те пушти полиција кога ке те фатат мртов пијан, или кога полицаец ке се врати во станица, командирот да го чека со прашање - А бе дали си ти нормален на кого си пишал казна.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.897
Поени од реакции
35.740
све е овде пробано, полиција ако не казнува кој. И пак со истото се продолжува. Можеби пешаците не се казнувани, но ако си шофер ќе го јадеш у најголем дел од случаите. Овде ти земаат возачка и секој си продолжува со возењето :D
Друже таму не казнуваат ни возачи, ни пешаци.

Овде има 100 пати побудали од тие во мкд, илјадници на секакви дроги, и пак тешко да бидеш некој да крши закон во сообраќај. На секој чекор низ град имаш камери, на автопат имаш и фиксни и мобилни, автоматски ти праќаат казни додека трепнеш. Прагот за да преполагаш е минимален, 2 казни и си аут. За телефон и каиш, имаат турено камери со АИ, нема куцање ни на семафор, ни во возење, може да зборуваш и користиш навигација ако не си почетник, ако си почетник ни тоа, и нема чичо е џандар ќе ја скине, ако те чкрапне камерата ќе си ја платиш.

Паркирање до автобуска, паркирање до пешачки, блиску до раскрсница, исто како Швеѓаните мин 10 метри, инаку ќе ти ја пишат.

Во комплексот каде што живеам луѓето пријавуваат ако паркираш подолго од 1-2 денови на местата за посетители (веднаш ти стига е-маил со опомена од агенцијата што го менаџира), да не правиме муабет за зеленило, ќе ти викнат за 2 мин и агенција, и полиција.

Не се воопшто покултурни, само е апла стегнат системот со мал број на дупки, па и народот оди на варијантата ако може да почитувам јас, ќе почитува и комшијата. А и секако не ги боли таквото, скоро никој со никој комшија не прави муабет, да го пријавам ми е исто како рандом лик од улица.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Во комплексот каде што живеам луѓето пријавуваат ако паркираш подолго од 1-2 денови на местата за посетители (веднаш ти стига е-маил со опомена од агенцијата што го менаџира), да не правиме муабет за зеленило, ќе ти викнат за 2 мин и агенција, и полиција.
Апропо муабетов, оставив едно мало ески во ќошот на моето паркинг место на неколку дена и одма добив опомена од стратата (фирмата што ја управува зградата) дека мора да го дислоцирам, не било по пропис така:

IMG_2954.jpg

100% некој од комшиите ме откуцал, али па не можам да им се љутам затоа што и јас би го направил истото. Правилата и законите важат за сите, затоа има и ред и државата личи на нешто.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
501
Поени од реакции
918
Interesen realen razgovor e ova za tie da sfatat kako e vo Evropa... ziveam na mesto beter od Bitpazar naseleno geto vo Salzburg, na sekoja ulica ima po eden sto pisuva kazni za parking, najlos grad tesen mal prenaselen da imas kola e tovar, nikako ne razmilsuvam da zimam... sekoj sto go znam dobiva kazni na minimalen prestap....prijatelot zede Nova kola na Bahnof vika na sekoe doaganje od rabota kruzam 5 pati mijimum okolu zgradite da najdam mesto iako moeto e plateno....a za narkomani izdrogirani i neredi gubre , Makedonija e ponornalna samo ovde sluzbite dobro rabotat i sekoj nered go sreduvaat ili prestap...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.901
Interesen realen razgovor e ova za tie da sfatat kako e vo Evropa... ziveam na mesto beter od Bitpazar naseleno geto vo Salzburg, na sekoja ulica ima po eden sto pisuva kazni za parking, najlos grad tesen mal prenaselen da imas kola e tovar, nikako ne razmilsuvam da zimam... sekoj sto go znam dobiva kazni na minimalen prestap....prijatelot zede Nova kola na Bahnof vika na sekoe doaganje od rabota kruzam 5 pati mijimum okolu zgradite da najdam mesto iako moeto e plateno....a za narkomani izdrogirani i neredi gubre , Makedonija e ponornalna samo ovde sluzbite dobro rabotat i sekoj nered go sreduvaat ili prestap...
Австријците казнуваат исто како што казнуваше МВРО на Грујо. Се ми се чини дека се на норма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom