Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не треба да биде повеќе од 7 евра Бургер во Скопје.
 
Член од
20 јануари 2021
Мислења
401
Поени од реакции
4.411
Па прашајте некој турист, пример французин, дали ќе му биде солена цената во Дистрик или нема ни да ја погледне сметката, а на крај може и да рече абе многу ефтино.
Чудно е само како го потценувате или да речам се фаќате за менталитетот.
Знае секој бато што е квалитетно и добро, ама дали со мизерната плата може да си дозволи па затоа гледа само да се јаде нешто, по можност да е што по обемно и по ефтино.
Кога ќе отиде некој странство, кога ќе пркне малце, ќе види свет, како одма станува експерт за квалитет.
До вчера јадел 7ца ама сега со европска плата малку му се отвориле чакрите и знае се шо каде како е добро...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Па прашајте некој турист, пример французин, дали ќе му биде солена цената во Дистрик или нема ни да ја погледне сметката, а на крај може и да рече абе многу ефтино.
Чудно е само како го потценувате или да речам се фаќате за менталитетот.
Знае секој бато што е квалитетно и добро, ама дали со мизерната плата може да си дозволи па затоа гледа само да се јаде нешто, по можност да е што по обемно и по ефтино.
Кога ќе отиде некој странство, кога ќе пркне малце, ќе види свет, како одма станува експерт за квалитет.
До вчера јадел 7ца ама сега со европска плата малку му се отвориле чакрите и знае се шо каде како е добро...
Како очекуваш добро нешто ако цената е 150 денари? Еве напрај математика дали се исплати и дали можеш да спремиш добар бургер за 150 денари. Логично дека не. Тогаш не ми е јасно зошто некој се буни за кашкавалот, каков тип на лепче било, дека имало рскавици и не знам што.
 
Член од
20 јануари 2021
Мислења
401
Поени од реакции
4.411
Пишав ли некаде дека очекувам да биде добро?
За тие пари може да биде добро, само ако си направиш сам дома...
Еве еден бургер од мене, направен дома, помалку од 150 денари трошок.
Може ли проценка, пример да имам сендвичара за колку би го продавал? IMG_20210406_192340.jpg

Според мене поголем предизвик е начинот на подготовка, да речеме 7ца шаблон систем.
Едно е кога правиш бургер/хамбургер на тој начин, друго е кога ќе посветиш време, лубов и енергија на него, како и на секоја останата храна, нормално дека ќе биде повкусно.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
This.
Сигурно не очекувате за 120 денари да добиете светска класа бургер со најдобро месо да нема рскавици, да има бриош лепче, со специјален кашкавал, и посебни сосови.
За 120-150 денари очекувам убаво месо, тазе лепче, кечам мајонез и буковец. Помфрит исто така нормално.

А реално 120 денари за тоа е таман цена со оглед на нашиот стандард.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Пишав ли некаде дека очекувам да биде добро?
За тие пари може да биде добро, само ако си направиш сам дома...
Еве еден бургер од мене, направен дома, помалку од 150 денари трошок.
Може ли проценка, пример да имам сендвичара за колку би го продавал?Прегледај го приврзокот 291073

Според мене поголем предизвик е начинот на подготовка, да речеме 7ца шаблон систем.
Едно е кога правиш бургер/хамбургер на тој начин, друго е кога ќе посветиш време, лубов и енергија на него, како и на секоја останата храна, нормално дека ќе биде повкусно.
Се слагам, и јас ретко јадам надвор бургери си ги спремам дома. Така се најубави. Ама математиката дома и во ресторан не е иста. Ти може не бараш квалитет за 150 денари, ама разлистај ги последниве страни ќе ти стане јасно. Да посветиш време, љубов и енергија на бургер ако дома го спремаш за 150 у ресторан ќе ти треба минимум х2 од цената за да функционираш.
За 120-150 денари очекувам убаво месо, тазе лепче, кечам мајонез и буковец. Помфрит исто така нормално.

А реално 120 денари за тоа е таман цена со оглед на нашиот стандард.
Ова по мене не е бургер туку сендвич од сендвичара. Има разлика.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
@KEEF
Бургерот од Дистрикт изглеа боље :icon_lol:
Ако тебе те коштал 150, за носење можда би го продавал 200 и нешто, а доколку сакаш да водиш место како Дистрикт, дупло од тоа. Има доста други трошоци во бизнисот од самите состојки.
Мене лично не ми испаѓа бургерот ни ко твојот, а не па ко во дистрикт каде веројатно готвачот зима 1000 евра плата за да го спреми. А најчесто и не ми се замара. На запад кога сум шетал ретко сум наоѓал бургер испод 10 евра, а доста од нив биле далеку полоши од м стрит фуд, маџо и тн. Така да според мене се исплати, состојките сеа тие, а тоа што сме сиромашни е друг муабет.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Ова по мене не е бургер туку сендвич од сендвичара. Има разлика.
Да, класичен хамбургер.
За тие пари (120 денари) очекувам да добијам класичен хамбургер, а тука ни тазе лепче и убава плескавица веќе не можеш да најдеш за таа цена. Или пак ептен ретко по некој не толку познати места.

Иако се сложувам со поголемиот дел, ако сакаш бате квалитет тогаш плати си реална цена. Јас не верувам некој да очекува за 150 премиум бургер со 1000 додатоци. На сите ни е јасно дека и таа салфетка плус кошта, ама па на крај краева не ставај цена 150 денари на „бургер“ со 10 додатоци. Или пак ако веќе ти го платам 250 денари бургерот дај ми квалитет и грамажа.



Кај нас е проблемот што поголемиот дел од населението го гледа хамбургерот(сендвичот со плескавица) како брза и ефтина опција за ручек/вечера. Па затоа и има бунење кога за 150 денари ќе добиеш ужасен квалитет.
Треба очигледно повеќе да почнеме да правиме разлика од Хамбургер и Бургер.





п.с ми фалат хамбургерите за 60вче. :(
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Неможи да има добар бургер кога нема добро месо во државата, цело свинско телешко и јагнешко е увиз од Бразил и Полска со најнизок квалитет, кај шо сакаш барај тоа е месото по месари, апоропо на тоа ништо неможи да биди од некој квалитет по ресторани. Доволно е малце од месо да ти фаќа главата,испулете се по месари како изгледаат говедските парчиња/кременадли и како изгледа просњчен или висок квалитњт говедско.. Никаква мермеризација односно marbleisation нема низ месото, цело е едно исто црвено ни бела точка нема некаде,така да кој и да ви кажува ве лажи, не му носат за него посебно од некаде.. И тоа од села е со низок квалитет за салам месо има посебен режим на исхрана на говедата шо никој кајнас не го користи, само на испаша ги пуштаат и антибиотици ако има нешто.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Навистина, кажи на кој бургер мислиш! Небитно ја дали сум бил роден или што и да е. Не е ова тема за мене.
Мислев на сите сендвичари кои се отвараа во мое време, никнува полека, од маало во маало, но го паметам сеуште оној мирис оддалеку на плескавица од кои лиги ти потекуваа, чисто месо без соја, компир сладок тазе исечен и испржен...се имаше вкус...додека сега незнаеме веќе што јадеме, се живо и диво бутаат во плескавиците, компирите смрзнати и увезени од кој знае каде...Ете, на тоа мислев.
Кога ќе ми текне и на ќебапите кај Дестан, колку беа вкусни, а сега се гипс.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Мислев на сите сендвичари кои се отвараа во мое време, никнува полека, од маало во маало, но го паметам сеуште оној мирис оддалеку на плескавица од кои лиги ти потекуваа, чисто месо без соја, компир сладок тазе исечен и испржен...се имаше вкус...додека сега незнаеме веќе што јадеме, се живо и диво бутаат во плескавиците, компирите смрзнати и увезени од кој знае каде...Ете, на тоа мислев.
Кога ќе ми текне и на ќебапите кај Дестан, колку беа вкусни, а сега се гипс.
Не биле тоа бургери. Плескавици у лепиња.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Што е разликата помеѓу таа плескавица во лепиња, со компирчиња идр.со бургер?
Не сум кувар, али мислам дека смесата, подготовката...
Затоа пак можам да кажам дека не е ист вкусот.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Што е разликата помеѓу таа плескавица во лепиња, со компирчиња идр.со бургер?
...то ти е исто како во тоа време како што беа „чувари“, а сега се „обезбедување-security“ !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom