Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Каде може да најдам.... Хидрометар, за мерење на густина на течности? (релативна густина во однос на станадардна густина на вода)



Јас купив од ибеј ептен сум задоволен направен во Ирска. Има мерки обележани за пиво и вино, почеток и крај на ферментација. Има 3 скали мерач на шеќер, гравити метер, и потенцијален алкохол на крај на ферментација.
Инаку можеш да најдеш ама баш и не служи многу виномер од пазарче 100 ден Руско :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Каде во Скопје можам да најдам UNITED OFFICE или друга продавница која што продава такви продукти?

 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Каде може да најдам.... Хидрометар, за мерење на густина на течности? (релативна густина во однос на станадардна густина на вода)
Зависи што сакаш да мериш, тие се поделени според опсегот на релативна густина што ја мерат, инаку хидрометарот ќе ти исплива или ќе ти потоне вон подрачјето на скалата. Пробај распрашај се во Фармахем.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.134
Поени од реакции
30.911
Зависи што сакаш да мериш, тие се поделени според опсегот на релативна густина што ја мерат, инаку хидрометарот ќе ти исплива или ќе ти потоне вон подрачјето на скалата. Пробај распрашај се во Фармахем.
Густина на почеток и крај на ферментација на пиво, баш како што напиша Kostur123 долу. Фала за советот, ќе се распрашам во Фармахем.

Јас купив од ибеј ептен сум задоволен направен во Ирска. Има мерки обележани за пиво и вино, почеток и крај на ферментација. Има 3 скали мерач на шеќер, гравити метер, и потенцијален алкохол на крај на ферментација.
Инаку можеш да најдеш ама баш и не служи многу виномер од пазарче 100 ден Руско :)
Баш таков ми треба, само некако кршливо ми изгледаат за транспорт (ибеј)... ќе се обидам да најдам локално.

Имаш представа за разликите во релативните густини (пред почеток и крај на ферментацијата) на пиво и вино? Може да се искористи хидромер за вино?
Предпоставувам не, пошто не би нарачувал од ибеј тогаш.... :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Густина на почеток и крај на ферментација на пиво, баш како што напиша Kostur123 долу. Фала за советот, ќе се распрашам во Фармахем.


Баш таков ми треба, само некако кршливо ми изгледаат за транспорт (ибеј)... ќе се обидам да најдам локално.

Имаш представа за разликите во релативните густини (пред почеток и крај на ферментацијата) на пиво и вино? Може да се искористи хидромер за вино?
Предпоставувам не, пошто не би нарачувал од ибеј тогаш.... :)
Ми стигна ептен добро запакувано, во 2 туби измеѓу нив заштитната пластика со воздушни перничиња. Немаше шанси да се скрши и уште пратката да продолжеше до Занзибар.;)
Ако сакаш ќе ти ја дадам продавницата од кој го фупив.
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 18:11 ---
Уствари еве ти го линкот ми стигна за недела ипол.
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 18:28 ---
Густина на почеток и крај на ферментација на пиво, баш како што напиша Kostur123 долу. Фала за советот, ќе се распрашам во Фармахем.


Баш таков ми треба, само некако кршливо ми изгледаат за транспорт (ибеј)... ќе се обидам да најдам локално.

Имаш представа за разликите во релативните густини (пред почеток и крај на ферментацијата) на пиво и вино? Може да се искористи хидромер за вино?
Предпоставувам не, пошто не би нарачувал од ибеј тогаш.... :)
Хидрометар за вино што се продаваат овде пазарскиве немаат врска со овој тип на хидрометар. Небо и земја разлика. Башка има и бои кога е време за преточување. Комплетно професионална алатка ако сакаш да се занимаваш со правење алкохол. (y)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
1. Дали по Скопје се наоѓа нешто вакво:


и

2. Каде се наоѓа швајцарска амбасада?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.569
Поени од реакции
724
1.


2. Каде се наоѓа швајцарска амбасада?
Веднаш до Италијанската Амбасада спроти Мекдоналдс поранешната автобуска станица Рекорд во уличката, а еве ти и адреса Максим Горки 19 тел за контакт
02/3103 300
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Каде можам да најдам вакво нешто во Прилеп
(сиво,црно,кафеаво,бело) ?

 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Ми стигна ептен добро запакувано, во 2 туби измеѓу нив заштитната пластика со воздушни перничиња. Немаше шанси да се скрши и уште пратката да продолжеше до Занзибар.;)
Ако сакаш ќе ти ја дадам продавницата од кој го фупив.
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 18:11 ---
Уствари еве ти го линкот ми стигна за недела ипол.
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 18:28 ---

Хидрометар за вино што се продаваат овде пазарскиве немаат врска со овој тип на хидрометар. Небо и земја разлика. Башка има и бои кога е време за преточување. Комплетно професионална алатка ако сакаш да се занимаваш со правење алкохол. (y)
Заинтересиран сум и јас за купување хидромер само гледам преку ебаи оди преку пајпал сметка, ако некој купува можам да му платам во денари.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Заинтересиран сум и јас за купување хидромер само гледам преку ебаи оди преку пајпал сметка, ако некој купува можам да му платам во денари.
Ако сакаш можам да ти го нарачам. ПП
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Знае некој како се одстрануваат дамки од дезодоранс на памучна маица?Пробав со Вениш и триста глупости но нејќе :(

(Знам дека можеби прашањево не е за тука, но нема соодветна тема за вакви работи)
Пробај со сапун од свинска маст, би требало да помогне. Се купува по пазариве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom