Каде може да најдам? (Општи прашања)

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
што ке ти е ова ,мизерија се вакви работи собери си пари земи асално радио иначе ги имаш во еми медиа бисер :)
--- надополнето: 9 октомври 2012 во 16:16 ---

на фб ги имаш тие ивана :)))))))))))
Kade potocno, se skapav barajki, kako se vika stranata, koga pisuvam last night 100 drugi gluposti mi izlagaat... aj ako znaes prati link....
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.570
Поени од реакции
725
Ме интересира за царинење, над која сум би ме царинеле од Бугарија/Грција ако сакам да купам нешто. Ситно е (до 100 евра), ама работата е што се работи за 15 исти парчиња.

Па се подзамислив дали покрај сумата има ограничување и на бројот на исти артикли?

Ако може некој да ми одговори, освен што многу ќе бидам благодарен, ќе го частам и еден лајк на постот :)
Зависи што ланираш да купиш 22 евра е некој лимит каде нема да платиш царина односно ќе си ослободен од нејзе, е сега тука не спаѓаат акцизни стоки (алкохол,цигари, парфем и слично за нив не си ослободен).Друга работа е желбата на самиот цариник дали ке ти ги прегледа торбите или не и дали ке ти наплати царина
--- надополнето: 9 октомври 2012 во 19:23 ---
Мп3 за во кола? Нешто налик на ова:

По можност продавница низ Аеродром некоја. Во Базаро се потрошиле.
Побарај на Бит Пазар чинам дека се 150 денари на тезгите
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
Знае некој како се одстрануваат дамки од дезодоранс на памучна маица?Пробав со Вениш и триста глупости но нејќе :(

(Знам дека можеби прашањево не е за тука, но нема соодветна тема за вакви работи)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Зависи што ланираш да купиш 22 евра е некој лимит каде нема да платиш царина односно ќе си ослободен од нејзе, е сега тука не спаѓаат акцизни стоки (алкохол,цигари, парфем и слично за нив не си ослободен).Друга работа е желбата на самиот цариник дали ке ти ги прегледа торбите
Ок, конкретно сакам да купам 15 масички од ИКЕА по 5 евра тие што се. Ми требаат за кафич. Вкупно ќе ме коштаат 75 евра, па ме интересира дали би ги царинеле.

Фала ти
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
Колку отприлика би коштало урамување на слика а1 формат?
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Каде во Скопjе се продава маскарпоне сирење?
Има во Веро и Тинекс, можеби и во другите супермаркети. Во пластична кутија е од 500 гр, од хрватски произведувач, околу 250 ден
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кога е Технома?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom