Каде може да најдам? (Општи прашања)

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Генерално на Али во последно време е нереално скапа(или па има само ДХЛ е опција) поштарината за woodworking tools дури и за најобични пластики, имам нарачано некои работи ама ми стасуват за 2/3 месеци и не ми се чека толку многу па си викам да прашам и овде може ќе ми се посреќи, фала за предлогот на странатa но не барам фини алати зошто ми е само хоби, повеќе на буџет одам :)
Ствари на буџет
-Ryoba wolfcraft(пристојна) - хубо, фамод(аеродром, ново лисиче)
-dovetail saw(во стил на нож) 2cherries-конструкциско биро
-други типови пили(bahco)-euroimpex аеродром, ограничени опции во хубо
-од електрични ствари, за граверка не може да ти помогнам, али рестото или famod(bosch) или лотулс(makita)/ постои и сбд мк за dewalt, ама немам купувано од таму.
-длета....зависи што бараш ама за жива глава не земај extol. имаш пристојни во хубо со малце оштрење , профи 2cherries во конструкциско биро(скупи), еуроимекс
-некои мораш DIY
20210221_150224[1].jpg
(смејте се, ама работи и кошта 1/3 од нова, и нешто боље фунцкионира)
И пак фамод , хубо или електрометал имаат волфкрафт глупости за додатоци
Можеш и понекогаш да најдеш интересни ствари за ефтини пари
20210223_095603[1].jpg
И биди креативен и не се плаши да експериментираш(во граници на разумното) 20210223_082403[1].jpg
Како на пример брусилка со потенциометар-може да правиш профи резбање со нејзе(ама малце грубо)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Не најдов ни јас, моментално си ја осмислувам масата па најверојатно и менгемето ќе биде направи сам принцип.

И да барам и уште две работи t- track не знам како се вика на нашки ама е алуминиумски профил со Т форма




и router table insert plate или плоча за монтирање на фреза на маса



некој да ги има видено вие вселенски чуда кај нас?
Не е Т профил туку Ц ( Cе )-латиница се зависи какви демензии ти се потребни дебелина ширина и колкав треба да биде каналот
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Има некаде кај нас полароид филм ? Оние што се како касети ?
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
-некои мораш DIY

(смејте се, ама работи и кошта 1/3 од нова, и нешто боље фунцкионира)
И пак фамод , хубо или електрометал имаат волфкрафт глупости за додатоци
Можеш и понекогаш да најдеш интересни ствари за ефтини пари

И биди креативен и не се плаши да експериментираш(во граници на разумното)
Како на пример брусилка со потенциометар-може да правиш профи резбање со нејзе(ама малце грубо)
па и тоа ми е целата поента, ненадејно ми излезе интересов за работа со дрво и стварно ми
помага во развивање на креативност и она убаво чувство кога ќе завршиш некој проект е баш бесценето.

И да нема потреба од смеење зошто по youtube има diy изработки кошто се милион пати попрактични(и прилагодени на одредени потреби) од она што може да се најде во продавница.
пр.



Не е Т профил туку Ц ( Cе )-латиница се зависи какви демензии ти се потребни дебелина ширина и колкав треба да биде каналот
Фала на објаснувањето само најбитното ми е каде да барам а за тоа кои точно димезии само должината ми е сега дефинирана 60 цм а за останатите димензии ќе одлучам во зависност од тоа што ќе најдам
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Коа сме на муабет за столарија, каде може да најдам/изработам метални ногарки за трпезариска маса?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Имаат и ваков тип на ногарки?

Прегледај го приврзокот 291135
Оу...ова изгледа како специјални профили....типот од кој немам видено кај нас.
Има повеќе фирми што се занмимваат со чуда зе мебел
нешто можда ке најдеш по овие, ама сумњам дека ќе биде...футуристично...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Zdravo, sakam sam da si napravam dzidni sliki pa da ve prasham dali znaete prodavnica ili online strana kade shtampaat ? Imam videno na bilbord pred nekoj mesec ali ne zapamtiv kako se vikaat.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Да, точно е дека има во Арачиново евтина гарнитура, и квалитетни се, јас купив гарнитура во Арачиново за добра цена.
Kако ние каурите можеме да купуваме таму?
Почнале да пуштаат каури у Арачиново?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Zdravo, sakam sam da si napravam dzidni sliki pa da ve prasham dali znaete prodavnica ili online strana kade shtampaat ? Imam videno na bilbord pred nekoj mesec ali ne zapamtiv kako se vikaat.
Mislam deka ovie bea, ama prasaj sekako
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Kако ние каурите можеме да купуваме таму?
Почнале да пуштаат каури у Арачиново?
Ќе ставиш раткапна на глава, женати во мантил на сред лето ќе ја фукнеш, марамата на глава и правец Арачиново без проблем.
Пази само да не те дознаат дека си Берик кајганџијата;)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Kако ние каурите можеме да купуваме таму?
Почнале да пуштаат каури у Арачиново?
А кој ќе ти забрани да одиш во Арачиново? Јас еве живеам во Скопје Север Чаир и никогаш сум немал проблем со ниту еден Албанец и чисто да знаеш дека продавачот ќе те услужи и ќе бидеш пријатно изненаден од односот ,трговијата не познава вера или нација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom