Каде ке можеме да одиме на море во 2024 ?

Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Дебилната власт измисли неодамно наредба дека неСеверните документи ке важат до 02.2024. Електронски не може да се закажува над 60 дена, телефонски е невозможно, а и тие што успеале да закажат по 20тина минути чекање на 0800..., добиле уште пред неколку недели термин МАЈ 2024, што значи дека е пребукирано
Со северни ЛК ќе може да се оди во Албанија и МНЕ, но не во Грција... лично мислам дека пошто Грците уште поодамно ни УДРИЈА во Пашапортите печат Северна, тие нема даа прават проблем, но МВР на прОливер праи... а дремеле, терале со стари пасоши до скоро...
баш да видам што ќе биде, а мислам проблем ќе има повеќе со неСеверните ЛК и Возачки, не може на нив да се удира црвен Печат како на Пашапорт..
Најверојатно сега ќе Запослат еднна СУРИЈА рамковни вработени во МВР :cool:
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Јас закажав за пасош минатата недела преку https://uslugi.gov.mk/. За чудо ми даде термин Ноември, изгледа некој откажал или нешто е бидело. За возачка исто закажав преку истата страница, само термин Април 2024.
Еден другар исто закажуваше пред 1 месец за пасош и лична карта, термин му даде Април 2024. Се јави исто на бројот му рекле, има термин Октомври во Бутел мислам кажа, ако сакал таму. Али пошо не се брза, оставил за Април во МРТВ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Дебилната власт измисли неодамно наредба дека неСеверните документи ке важат до 02.2024. Електронски не може да се закажува над 60 дена, телефонски е невозможно, а и тие што успеале да закажат по 20тина минути чекање на 0800..., добиле уште пред неколку недели термин МАЈ 2024, што значи дека е пребукирано
Со северни ЛК ќе може да се оди во Албанија и МНЕ, но не во Грција... лично мислам дека пошто Грците уште поодамно ни УДРИЈА во Пашапортите печат Северна, тие нема даа прават проблем, но МВР на прОливер праи... а дремеле, терале со стари пасоши до скоро...
баш да видам што ќе биде, а мислам проблем ќе има повеќе со неСеверните ЛК и Возачки, не може на нив да се удира црвен Печат како на Пашапорт..
Најверојатно сега ќе Запослат еднна СУРИЈА рамковни вработени во МВР :cool:
Во просториите кај „БЕКО„ веќе се вработени саде „брача„...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Ja si srediv so vreme. Ne znam za more, ali kje vidam turska kako ide
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Дебилната власт измисли неодамно наредба дека неСеверните документи ке важат до 02.2024. Електронски не може да се закажува над 60 дена, телефонски е невозможно, а и тие што успеале да закажат по 20тина минути чекање на 0800..., добиле уште пред неколку недели термин МАЈ 2024, што значи дека е пребукирано
Со северни ЛК ќе може да се оди во Албанија и МНЕ, но не во Грција... лично мислам дека пошто Грците уште поодамно ни УДРИЈА во Пашапортите печат Северна, тие нема даа прават проблем, но МВР на прОливер праи... а дремеле, терале со стари пасоши до скоро...
баш да видам што ќе биде, а мислам проблем ќе има повеќе со неСеверните ЛК и Возачки, не може на нив да се удира црвен Печат како на Пашапорт..
Најверојатно сега ќе Запослат еднна СУРИЈА рамковни вработени во МВР :cool:
Ке си одиме на Охридско море.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Ме заболе брат ми за Грција така да ако сакаат и забрана за влез нека ми регистрираат во нивниот систем.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ако сакаш лајфхак смени место живеење во помало/помалку населено место. Ми истече пасош отидов директно без закажување и одма ме процесираа. За една недела имав документ. Број еден причина зошто не би земал лична карта од Скопје.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Ако сакаш лајфхак смени место живеење во помало/помалку населено место. Ми истече пасош отидов директно без закажување и одма ме процесираа. За една недела имав документ. Број еден причина зошто не би земал лична карта од Скопје.
држи вода муабетов.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Ако сакаш лајфхак смени место живеење во помало/помалку населено место. Ми истече пасош отидов директно без закажување и одма ме процесираа. За една недела имав документ. Број еден причина зошто не би земал лична карта од Скопје.
a za da smenish mesto na ziveenje treba da dremesh u skopje po shalteri pa vo drugiot grad po shalteri :icon_lol:
 
Член од
5 март 2023
Мислења
412
Поени од реакции
1.601
Дебилната власт измисли неодамно наредба дека неСеверните документи ке важат до 02.2024. Електронски не може да се закажува над 60 дена, телефонски е невозможно, а и тие што успеале да закажат по 20тина минути чекање на 0800..., добиле уште пред неколку недели термин МАЈ 2024, што значи дека е пребукирано
Со северни ЛК ќе може да се оди во Албанија и МНЕ, но не во Грција... лично мислам дека пошто Грците уште поодамно ни УДРИЈА во Пашапортите печат Северна, тие нема даа прават проблем, но МВР на прОливер праи... а дремеле, терале со стари пасоши до скоро...
баш да видам што ќе биде, а мислам проблем ќе има повеќе со неСеверните ЛК и Возачки, не може на нив да се удира црвен Печат како на Пашапорт..
Најверојатно сега ќе Запослат еднна СУРИЈА рамковни вработени во МВР :cool:
Тебе не ти смета што името и историјата ти ги сменија, не ти смета што во личните документи си ГРАЃАНИН НА СЕВЕРНА а не македонец, ти смета дека МОЖЕБИ нема да идеш на море. Затоа сме до ова дереџе......
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
a za da smenish mesto na ziveenje treba da dremesh u skopje po shalteri pa vo drugiot grad po shalteri :icon_lol:
Не реков дека е идеално али значително поефикасно. Плус еднаш се завршува тоа и после немаш гајле. Дури го памтам муабетот на самите цајкани се работеше за некоја трета локација не кај што сум јас. Нешто беше во стил како имале 30 документи за процесирање за неколку месеци пошто технички сите имаат иста позиција и сега имаш ситуација кај што службеник кој зема иста плата во Скопје процесира илјадници документи, во некои помали градови стотина документи, а во рурални места дај шта даш.

П.С Муабетот е дека понатаму не би дремел. Еве на пример ставиш место на живеење во некое помало место, плаќаш 200мкд за транспорт ама имаш лична карта/пасош за една недела.

Од друга страна во Скопје ако имаш среќа ќе ти требаат 3 месеци само за да закажеш и најверојатно ќе ти требаат врски.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Тебе не ти смета што името и историјата ти ги сменија, не ти смета што во личните документи си ГРАЃАНИН НА СЕВЕРНА а не македонец, ти смета дека МОЖЕБИ нема да идеш на море. Затоа сме до ова дереџе......
Vo nieden biometriski dokument nema etnichka pripadnost tuku drzavjanstvo, razmisluvash kako Loga, ministerot za krivosudstvo
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Тебе не ти смета што името и историјата ти ги сменија, не ти смета што во личните документи си ГРАЃАНИН НА СЕВЕРНА а не македонец, ти смета дека МОЖЕБИ нема да идеш на море. Затоа сме до ова дереџе......
Брат, знаеш колку е битно во Грција на одмор да појдеш?
Северјанинот во лето ако не види Грци, Бугари и Албанци, не може да се одмори.
Доаѓа назад од Грција, со колата искршена.
Доаѓа назад од Албанија, со оригинал гипсено кече сувенир на фрижидерот да си го стави.
Доаѓа назад од Бугарија, бил на шопинг во Софија, си купил тоалетна хартија, четка за заби и Манчестер дрес...

Тоа е, Северјаникус Газофилис, тепсијата 100, треба со шестар и агломер глаата да им ја мериш и да ги проучуваш како посебен вид...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom