Каде да се пријавам за доброволно служење војска?

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Каде да се пријавам за доброволно служење војска овде или во Република Бугарија?
Причина е тоа што само што завршив гимназија, немам пари за факултет со гимназија не примаат никаде на работа, пријавен сум во завод ( од тоа па баш ништо не очекувам), така да ова да пробам ако не друго... Ако мисли некој да фаќа сеир на ова, прво нека помисли што би правил тој да беше во мојава ситуација, затоа ве молам да наидете на разбирање како нормални човечки суштества.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имаше пред недела и половина оглас за војници во нашите касарни. Распрашај се до кога трае огласот и пријави се.
Имаш Бугарски пасош?
Има работа по кафичите или не сакаш таков вид работа?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.736
Поени од реакции
9.856
Каде да се пријавам за доброволно служење војска овде или во Република Бугарија?
Причина е тоа што само што завршив гимназија, немам пари за факултет со гимназија не примаат никаде на работа, пријавен сум во завод ( од тоа па баш ништо не очекувам), така да ова да пробам ако не друго... Ако мисли некој да фаќа сеир на ова, прво нека помисли што би правил тој да беше во мојава ситуација, затоа ве молам да наидете на разбирање како нормални човечки суштества.
Сакаш ли во градежна фирма да работиш? За 800 дневница да носиш цигли , малтер да мешаш и околу мајстор да се вртиш.. Или ќе ти смета гимназијата ?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Имаше пред недела и половина оглас за војници во нашите касарни. Распрашај се до кога трае огласот и пријави се.
Имаш Бугарски пасош?
Има работа по кафичите или не сакаш таков вид работа?
Немам Бугарски пасош.
Планирам да успеам во животот а не да мизерувам за 300 денари дневница. Ама ќе прифатам и тоа поарно одколку она првото.
 
Член од
17 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
10
Немој да мислиш па дека тие шо се со факс се отепаа од работа.Јас 2 год како завршив факс и седам дома се запишав на постдипломски и сега ми остана да го спремам магистерскиот труд искрено немам желба да го спремам зашто после срам ќе ми биде да бидам невработен магистар свашта во оваа држава ама тоа е.Не знам зошто сакаш да одиш во Бугарија ? После да останеш таму да работиш или?прашај тука кои се условите и што добиваш после служење на војска а и млад си така да не се разочарувај толку бргу .Ти посакувам среќа и да успееш во што и да одлучиш
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
И да ја отслужиш војската ти требаат дебели врски после за вработување. Само ако имаш позадина пријави се, инаку за џабе ќе се мачиш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Немам Бугарски пасош.
Планирам да успеам во животот а не да мизерувам за 300 денари дневница. Ама ќе прифатам и тоа поарно одколку она првото.
Па како би служел војска во Бугарија?
За да успееш во животот треба да почнеш од некаде, најчесто од нула и секој ден да се трудиш се повеќе и повеќе. Значи ќе дигаш цигли за 800 денари и ќе учиш занает, утре ќе станеш мајстор, а потоа ќе отвориш своја фирма...чекор по чекор, преку ноќ може само ако решиш да крадеш друга опција нема.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па како би служел војска во Бугарија?
За да успееш во животот треба да почнеш од некаде, најчесто од нула и секој ден да се трудиш се повеќе и повеќе. Значи ќе дигаш цигли за 800 денари и ќе учиш занает, утре ќе станеш мајстор, а потоа ќе отвориш своја фирма...чекор по чекор, преку ноќ може само ако решиш да крадеш друга опција нема.
Имам мешано потекло ...
Француска елитна професионална војска - Легија на странци ( ако си заинтересиран за подалаеку)
http://rabota-biznis-profit.com.mk/mak/sodrzina.asp?id=34
иначе ова ми звучи интересно :) Знам дека се почнува од нула

Иначе прво сакав да почнам како волонтер во Црвен Крст.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислам можеш да се пријавиш во подрачните единици на АРМ.
Лично мислам дека тоа ќе ти биди чист мазохизам, подобро оди и копај нива што вика Чоузен, ќе се издигнеш повеќе интелектуално и е подоходовно од одење во војска, освен ако не сакаш да градиш кариера како платеник.
Прашај дали примаат питомци во воената акедемија, колку што знам таму се ти обезбедуваат. http://www.morm.gov.mk/portal/?page_id=52&lang=mk
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Француска елитна професионална војска - Легија на странци ( ако си заинтересиран за подалаеку)
http://rabota-biznis-profit.com.mk/mak/sodrzina.asp?id=34
абе ај тоа е самоубиство... бог да чува..
за шо да оди таму за 5 години да не може да се смеша меѓу луѓе... да се поремети скроз.. да не може ни женска да има..
имаше отворено легионер на форумов тема а и добар клип баш за еден таков легионер од србија.. доволно е да го слушнете човекот шо зборува и да се предомислите...
не вреди !
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
абе ај тоа е самоубиство... бог да чува..
за шо да оди таму за 5 години да не може да се смеша меѓу луѓе... да се поремети скроз.. да не може ни женска да има..
имаше отворено легионер на форумов тема а и добар клип баш за еден таков легионер од србија.. доволно е да го слушнете човекот шо зборува и да се предомислите...
не вреди !
Затоа реков овде или Р.Бугарија :S Ако не сепак ќе си барам нешто скромно... Фала на сите ако сакате избришете ја или остајте ја за некој друг да види и да подразмисли, фала на сите позз (y)(y)(y)


--- надополнето: Oct 22, 2011 6:32 PM ---
Сепак подобро ќе биде да си работам било што па да соберам пари и да си извадам лиценца за обезбедување... :)
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Каде да се пријавам за доброволно служење војска овде или во Република Бугарија?
Причина е тоа што само што завршив гимназија, немам пари за факултет со гимназија не примаат никаде на работа, пријавен сум во завод ( од тоа па баш ништо не очекувам), така да ова да пробам ако не друго... Ако мисли некој да фаќа сеир на ова, прво нека помисли што би правил тој да беше во мојава ситуација, затоа ве молам да наидете на разбирање како нормални човечки суштества.
заеби брат тоа легија на странци не ти треба , у бугарија би имал повисока плата заради тоа што се во нато а и имаат посолидна опрема имаат тенкови повише(мн повише) и слично но и ние ќе влеземе во нато кај и да е така да тоа со платата мање више може и да се изедначи а за кај нас вака е системот прво се пријавуваш во општина и го служиш рокот што е 3 месеца во велес откако ќе го завршиш тоа има конкурси секоја година(еднаш или двапати не ме факај за збор) и на тие се пријавуваш на конкурсите има физички дел кај што има трчање склекови мекови оно оно и психолошки некој тестови и врз база на твојте резултати (често и врските знаат да бидат пресудни ама не губи надеж не е до толку немогучно) евентуално ќе те примат у АРМ како дел од механизираните пешадиски бригади :D затоа јас ти препорачувам у мк да се пријавиш пошо бугарија ти е ипак(ваљда нез) странска земја немаш никој ... а нашиот влез во нато е реален ....се надевам ти бев од помош
ааа ќе заборавев за малце у општина ќе идеш со сведителствата од средно
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Аман бе пријателе,незнам кој си по ред што го слушам дека вади лиценца за обезбедување...Кога веќе знаеш дека финансиската состојба не ти чини што си се запишуел гимназија.Запиши се нешто стручно,па можда сега колку толку ќе ти фаќал акалот за да работиш нешто..
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Аман бе пријателе,незнам кој си по ред што го слушам дека вади лиценца за обезбедување...Кога веќе знаеш дека финансиската состојба не ти чини што си се запишуел гимназија.Запиши се нешто стручно,па можда сега колку толку ќе ти фаќал акалот за да работиш нешто..
па дека че учиш средно стручно ќе работиш по струка...средното само ти дава насока....учев средно електро...работам нешто со текстил......факултетот ми стана мисловна именка во последно време :)
--- надополнето: Oct 22, 2011 7:14 PM ---
Каде да се пријавам за доброволно служење војска овде или во Република Бугарија?
Причина е тоа што само што завршив гимназија, немам пари за факултет со гимназија не примаат никаде на работа, пријавен сум во завод ( од тоа па баш ништо не очекувам), така да ова да пробам ако не друго... Ако мисли некој да фаќа сеир на ова, прво нека помисли што би правил тој да беше во мојава ситуација, затоа ве молам да наидете на разбирање како нормални човечки суштества.
хип-хопер провери овде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom