Каде да наjдам? [Food Edition]

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Треба да купувам нов блендер, се размислувам за стапчест но не сум имал досега искуство дали би мелел: овес, семиња и овошје (на стариот често правев домашна гранола).

Во опција ги гледав овие:




или од обичните верзии овој:

 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Треба да купувам нов блендер, се размислувам за стапчест но не сум имал досега искуство дали би мелел: овес, семиња и овошје (на стариот често правев домашна гранола).

Во опција ги гледав овие:




или од обичните верзии овој:

Не верувам дека ќе можеш семиња, за нив треба повеќе простор, а стапчестите се тесни и ќе имаш мака. Подобро некој со сад.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Не верувам дека ќе можеш семиња, за нив треба повеќе простор, а стапчестите се тесни и ќе имаш мака. Подобро некој со сад.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Мислев дали може да ги мели сецкото што оди со блендерот.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.253
Мислев дали може да ги мели сецкото што оди со блендерот.
Ниет.
Семки само од стилот на мелници за кафе и делимано.
Овошје најдобро во оние со ротирачки диск(со прачка и пулпа).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Да,ова е тоа шо ти треба!
Имав претходно класичен блендер и нема што не мелеше (мраз, цвекло, овес, ореви, бадеми, кикиритки), арно ама сега дојде време да се бара нов и барам нешто полесно за миење, кај овие стандардните со голема чаша тоа е најдосаден дел.

Инаку поминав во сетек и викаат дека дури и тие двата стапчестите можеле да ги мелат овие работи што ми требаат мене (не барам јас да мели ситни семиња како ленено, чија туку ореви, бадеми, овес и тоа не како брашно туку структура за гранола).
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Имав претходно класичен блендер и нема што не мелеше (мраз, цвекло, овес, ореви, бадеми, кикиритки), арно ама сега дојде време да се бара нов и барам нешто полесно за миење, кај овие стандардните со голема чаша тоа е најдосаден дел.

Инаку поминав во сетек и викаат дека дури и тие двата стапчестите можеле да ги мелат овие работи што ми требаат мене (не барам јас да мели ситни семиња како ленено, чија туку ореви, бадеми, овес и тоа не како брашно туку структура за гранола).
Ја користам сличен ваков на работа,добар е,меле нема гајле!
Aли ако сакаш да ги мелеш у прав,најди нешто вакво.
IMG1204.jpeg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ја користам сличен ваков на работа,добар е,меле нема гајле!
Aли ако сакаш да ги мелеш у прав,најди нешто вакво.
Прегледај го приврзокот 263291
Не, не ми треба да правам прав/брашно.

Едно време си играв правев домашен путер од кикиритки, ама досадно ми е за миење, а и го одјадов :)

Најчесто мелам состојки за гранола или чат пат смути со микс на овошје/зеленчук и за зеленчукови супи.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Не, не ми треба да правам прав/брашно.

Едно време си играв правев домашен путер од кикиритки, ама досадно ми е за миење, а и го одјадов :)

Најчесто мелам состојки за гранола или чат пат смути со микс на овошје/зеленчук и за зеленчукови супи.
Зимај го тогаш тоа
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ја би рекла филипс. :D
Ма да тој последниот е со повеќе вати...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
ST купи си обавезно сепак станува збор за Superior Technology.
Инфериор купувам јас ;)
Ја би рекла филипс. :D
Ма да тој последниот е со повеќе вати...
Отидов во сетек во Капитол и мислам дека полош продавач немам сретнато досега во продавница, типката ја чекав пола саат да ја прашам, дојде тотално незаинтересирана, едвај 2 реченици муабет ми сврти и на пола реченица од моја страна си отиде кај другите 2ца колеги да им се меша во муабетот со друг муштерија. Ме изнервира што јас ја прашувам оваа ми врти грб тотално незаинтересирана и фатив си заминав.

На враќање застанав да видам што има во Агротехна и таму го зедов ова.

какво сака нека е и така се надевам дека нема да ми треба за повеќе од 1 година, дечкото што беше тука вработен земја воздух разлика од немтуров во сетек, 20 кутии отвори за да го најде и овој модел во рок од 3-4 минути, го отвори пред мене и ми ги презентираше сите три чаши, на прв поглед ми изгледа дека би ми бркал работа за моите потреби и го зедов. Има 1 година гаранција.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Инфериор купувам јас ;)

Отидов во сетек во Капитол и мислам дека полош продавач немам сретнато досега во продавница, типката ја чекав пола саат да ја прашам, дојде тотално незаинтересирана, едвај 2 реченици муабет ми сврти и на пола реченица од моја страна си отиде кај другите 2ца колеги да им се меша во муабетот со друг муштерија. Ме изнервира што јас ја прашувам оваа ми врти грб тотално незаинтересирана и фатив си заминав.

На враќање застанав да видам што има во Агротехна и таму го зедов ова.

какво сака нека е и така се надевам дека нема да ми треба за повеќе од 1 година, дечкото што беше тука вработен земја воздух разлика од немтуров во сетек, 20 кутии отвори за да го најде и овој модел во рок од 3-4 минути, го отвори пред мене и ми ги презентираше сите три чаши, на прв поглед ми изгледа дека би ми бркал работа за моите потреби и го зедов. Има 1 година гаранција.
Од таа ОТП од основно фирма последниот пат кога бев дома купував телевизор точно 7 (со букви, седум) саата. Ама е, стариот се фати, истиот модел поевтин бил за негде 1,500 ден од Нептун и да не сум фрлала пари ама да знаев дека цела сабота ќе се ебавам со нив како фирма, од продавач преку касиерка и баркодови и 3,000 повеќе ќе дадев во Нептун.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom