Каде да купам маче?

Член од
6 април 2013
Мислења
352
Поени од реакции
265
Сакам да купам маче за девојка ми. Кои раси се добри за во домашни услови и која е најмалата возраст на мачето на која може да се земе од мајката оти сакам да биде мало. Мене многу ми се допаѓа вакво, ама може и друга раса, ако ми се допаѓа ќе го земам.

Само не знам како се вика оваа раса и дали има кај нас.
ПС: Можам да платам до 100 евра.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.260
Поени од реакции
14.448
Сите се добри за домашни услови, ебаве животински расисти! Ќе разберам само ако некоја одредена раса ти се свиѓа повеќе од друга. И такви како на сликава што си ја ставил имаш да ги вдомиш, не мора да го купуваш.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.652
Поени од реакции
990
Мачка не мора да купуваш, побарај од луѓе што им се омачила мачка раздаваат обично, или побарај од групиве за заштита на животни за вдомување.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.455
Поени од реакции
27.227
Сите се добри за домашни услови, ебаве животински расисти! Ќе разберам само ако некоја одредена раса ти се свиѓа повеќе од друга. И такви како на сликава што си ја ставил имаш да ги вдомиш, не мора да го купуваш.
Ne e tocno. Zivi se i luduvaat drugite, dodeka persiskite se mrzlivi i samo spijat plus se domasni macki, otvori im vrata nadvor nema da im tekne da izlezat. Ako ne sakas ludnica doma persiska.

Dokaj 100 evra se dvizat ubavi persiski.

Ama se soglasuvam so site moze da vdomis. Inaku 2 meseci najmalo mozes najubavo.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Само ќе си имаш проблеми со влакна со персиските. Кога се митарат е хаос.

Рускиве немаат гајле што се однесува на влакна, башка и они се мирни и мрзливи, нормално знаат и да збеснат некогаш ко и секоја мачка. Најбитно е што многу се приврзуваат за сопственикот и се многу паметни, знае и да се налути ако му свикаш. Озбилно ова, првото вакво маче што го чував доека беше мало не искачаше од соба, после коа порасна малце излегуваше во двор и еднаш изеде еден од голубите на татко ми и овој го степал малце изгледа и си отиде ова од дома, го снема.
Истотака никогаш нема да им текне да вршат нужда на место кое не е препорачано за тоа.

Се вдомуваат да, мада тешко е малце да се најде оригинал, моиве последни 3-4 мачки што сум ги чувал се мелези, ги зиам од мајка која е од ваков вид а татко рандом. Ама повеќето се метнати на мајка им, барем така ми се погодиле.

Логично е дека сите се добри за домашни услови пошто мачка е домашно милениче, си има разлика од мачка до мачка исто ко куче кога зимаш.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
352
Поени од реакции
265
Сите се добри за домашни услови, ебаве животински расисти! Ќе разберам само ако некоја одредена раса ти се свиѓа повеќе од друга. И такви како на сликава што си ја ставил имаш да ги вдомиш, не мора да го купуваш.
Само прашав каде можам да купам маче, не каде да најдам/земам/посвојам или било што друго. Не знам што не разбра од насловов.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.461
Мој совет ти е да вдомиш маче, а не да купуваш. Ем одличен поклон за девојка ти, ем си направил добро дело. Ги има толку многу различни што ќе незнаеш кое да го одбереш, а за тоа кое е повеќе за дома, верувај дека се сите, само се зависи од тоа како ќе го воспиташ. Иначе незнам од каде точно би можел да земеш, но можеш да разгледаш низ некои страници на Фејсбук каде што подаруваат домашни миленичиња. Порано знам постоеја страните Вдоми ме, Спас за животните и некои други, така да незнам дали уште постојат, но побарај:)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
352
Поени од реакции
265
Само ќе си имаш проблеми со влакна со персиските. Кога се митарат е хаос.

Рускиве немаат гајле што се однесува на влакна, башка и они се мирни и мрзливи, нормално знаат и да збеснат некогаш ко и секоја мачка. Најбитно е што многу се приврзуваат за сопственикот и се многу паметни, знае и да се налути ако му свикаш. Озбилно ова, првото вакво маче што го чував доека беше мало не искачаше од соба, после коа порасна малце излегуваше во двор и еднаш изеде еден од голубите на татко ми и овој го степал малце изгледа и си отиде ова од дома, го снема.
Истотака никогаш нема да им текне да вршат нужда на место кое не е препорачано за тоа.

Се вдомуваат да, мада тешко е малце да се најде оригинал, моиве последни 3-4 мачки што сум ги чувал се мелези, ги зиам од мајка која е од ваков вид а татко рандом. Ама повеќето се метнати на мајка им, барем така ми се погодиле.

Логично е дека сите се добри за домашни услови пошто мачка е домашно милениче, си има разлика од мачка до мачка исто ко куче кога зимаш.
Ми се допаѓа оваа Russian раса. Од каде зимаш ти мачиња? Ако може да најдам вакво белко или сивко, многу се убавки.[DOUBLEPOST=1484334726][/DOUBLEPOST]Значи дечки не сакам да навредам никого, и не знам зошто лошо ме разбравте. Јас ги сакам сите мачиња, секое си има свои шари и си е интересно на свој начин, ама сега се работи за поклон што сакам да го купам.. Сакам да биде расно, убаво...
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ми се допаѓа оваа Russian раса. Од каде зимаш ти мачиња? Ако може да најдам вакво белко или сивко, многу се убавки.[DOUBLEPOST=1484334726][/DOUBLEPOST]Значи дечки не сакам да навредам никого, и не знам зошто лошо ме разбравте. Јас ги сакам сите мачиња, секое си има свои шари и си е интересно на свој начин, ама сега се работи за поклон што сакам да го купам.. Сакам да биде расно, убаво...
Од еден другар, ама ко што кажав погоре не се оргинал russian туку се мелези.
А расно топ маче да прашаш у pet shop.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.455
Поени од реакции
27.227
Po 400 evra se russians ja ko so znam.
Od rekla kazala...
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.656
Поени од реакции
1.109
Ми се допаѓа оваа Russian раса. Од каде зимаш ти мачиња? Ако може да најдам вакво белко или сивко, многу се убавки.[DOUBLEPOST=1484334726][/DOUBLEPOST]Значи дечки не сакам да навредам никого, и не знам зошто лошо ме разбравте. Јас ги сакам сите мачиња, секое си има свои шари и си е интересно на свој начин, ама сега се работи за поклон што сакам да го купам.. Сакам да биде расно, убаво...
pobaraj na reklama5 gi ima mnogu
 
K

Kacar

Гостин
Е вака, WOT е у право за персиските.
Џонтра Волта, ќе има хаос со влакната само за неодговорните сопственици на персиски мачки. Задолжително е еднаш дневно(наутро) темелно да се исчетка мачката ( рутина која одзема 5 минути) и еднаш месечно да се избања ( тие прабабини митови дека маче само се бања бла бла ве молам не). Некои четкаат и два пати дневно и бањаат 2-3 пати месечно. Некои пак и 2 пати неделно четкаат. Но ако оставиш подолг период нечеткано ќе имаш многу проблеми. Еден ролер за отстранување влакна од мебел и немаш проблем со персиските мачки, доколку веќе сакаш да купиш јас предлагам персиско. Моево ми е поклон, не знам сеа точно колку пари е ( не се прашува за поклон) ама знам дека е со педигре, од друга држава и 300 чуда таму. Еве го, па ти спореди кое е поубаво дали тоа на првата слика или ова : пер.jpg
Инаку и ја би вдомил да не ми беше ова поклон. Не ми прави разлика дали расно со без педигре или улично итн.
Така да, персиските после сијамките ти се најевтини мачки што можеш да ги најдеш. Персиските како што гледав се од 100-500 евра ( 500 евра најчесто се тие со пиги фејс и екзотик персиските мачиња со педигре и родители шампиони).
Фуј, никад не би дал сепак пари за мачка. На улица има да ги ринеш посебно сега на пролет
Инаку, овде прашај : https://www.facebook.com/prodazbanakucinjaimacinj/?fref=ts
 
Последно уредено од модератор:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Kako mozete da cuvate edno od najgnasnite sustestva koe jade gluvci i odi po kontejneri
 
K

Kacar

Гостин
Kako mozete da cuvate edno od najgnasnite sustestva koe jade gluvci i odi po kontejneri
Тоа што јаде глувци си е начурл инстинкт како што и ти пиеш млеко, јадеш јајца итн, а тоа што одат по контињери си е наша човечка грешка и нема што повеќе да не ти е јасно :)
 
На врв Bottom