Каде да купам маче?

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
714
Поени од реакции
1.177
Kako mozete da cuvate edno od najgnasnite sustestva koe jade gluvci i odi po kontejneri
остај, и вошки имаат некои. -.-

Тоа што јаде глувци си е начурл инстинкт како што и ти пиеш млеко, јадеш јајца итн, а тоа што одат по контињери си е наша човечка грешка и нема што повеќе да не ти е јасно :)
Како да не, за се во еволуцијата ќе бараме оправдувања. Вистината е дека ги мрзи да одат на работа и заработуваат за живот како сите нас. Вака им е полесно.
 
K

Kacar

Гостин
остај, и вошки имаат некои. -.-


Како да не, за се во еволуцијата ќе бараме оправдувања. Вистината е дека ги мрзи да одат на работа и заработуваат за живот како сите нас. Вака им е полесно.
Вистината е дека се опитомени од страна на нас и веќе опитомено и внесено во градска средина, го фрлаш надвор, некстрирано/стерилизирано, се плоди и копа по контењери.
Нема тука никаква еволуција, чиста човечка немарливост !
За вошки и други паразити имаш ампули. Скрати си 5 кафиња и ќе имаш чиста мачка цели 2-3 месеци
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Тоа што јаде глувци си е начурл инстинкт како што и ти пиеш млеко, јадеш јајца итн, а тоа што одат по контињери си е наша човечка грешка и нема што повеќе да не ти е јасно :)
Sto instinkt ke bese so gluvci najadena,po kontejneri prosetana a koga ke se priibere ke ja gusnes,bacis pa posle leb ke jadesn ili do tebe da legne da spie[DOUBLEPOST=1484354890][/DOUBLEPOST]zilete bricevi testiralre na niv a pa da znae anima mundi ja so im mislam,........
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Sto instinkt ke bese so gluvci najadena,po kontejneri prosetana a koga ke se priibere ke ja gusnes,bacis pa posle leb ke jadesn ili do tebe da legne da spie[DOUBLEPOST=1484354890][/DOUBLEPOST]zilete bricevi testiralre na niv a pa da znae anima mundi ja so im mislam,........
Сеljacki глупости според мене повеќето од изнесените зборови ( читај seljacki , не дека ти си selјак).
Како што реков, ти например ако така правиш ќе си си виновен за тоа. Ако ја храниш нема да оди по контењери и глувци да јаде па комотно ќе си ја бациш и ќе си јадеш леб и ќе ја оставиш да си спие до тебе. Симпл ас дед
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 април 2013
Мислења
352
Поени од реакции
265
Секој си има свое мислење. За мене мачката е прекрасно животно, сака да се мази, да си игра... На пример кучињата се многу поврзани со своите сопственици, додека мачките и не баш... Не гледам зошто ви е проблем тоа што мачката јаде глувци, како што кажа членот погоре, тоа е нормален животен процес каде исхраната си оди во ланец (ова се учи во забаваче)... А за тоа колку се гнасни или не, и дали ќе го бациш мачето после неговиот ЏЕРИ за доручек, викаше еден човек.. Овие младиве можат к*р да лижат по сласно од лижавче, а гнас им е да го каснат кафеното од бананата..
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.051
Поени од реакции
2.145
Мислам дека сега нема да најдеш мало маче, сите се пораснати. Ако сакаш мало ке треба да причекаш мај-јуни.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
992
Поени од реакции
773
Да се доврзам за контејнерите, има едни луѓе што живеат во куќа но се на 10-20 метри до зграда. Луѓето чуваат да не претерам 10-15 мачки, ако не и 20, неможам да ги избројам. Тетка и тетин имам што живеат во зградата и тие ми велат дека тој газдата ги храни ептен мрсно, им купувал месо, пушени ребра, колбаси итн, значи јас не јадам дакви работи секој ден, а тој мачките си ги храни, но во ред, немам ништо против кој што си може нели. И работата е што, само што ќе ги нахрани мачките, тие сите одат право на контејнерите. Тоа ми е чудно. Значи најадени, со високо-енергетска храна, и пак а контејнер. Има некој објаснување за таквата ,,дарба''?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.059
Поени од реакции
15.642
Д И работата е што, само што ќе ги нахрани мачките, тие сите одат право на контејнерите. Тоа ми е чудно. Значи најадени, со високо-енергетска храна, и пак а контејнер. Има некој објаснување за таквата ,,дарба''?
Паразити.
Sto instinkt ke bese so gluvci najadena,po kontejneri prosetana a koga ke se priibere ke ja gusnes,bacis pa posle leb ke jadesn ili do tebe da legne da spie[DOUBLEPOST=1484354890][/DOUBLEPOST]zilete bricevi testiralre na niv a pa da znae anima mundi ja so im mislam,........
:facepalm:
 
K

Kacar

Гостин
Да се доврзам за контејнерите, има едни луѓе што живеат во куќа но се на 10-20 метри до зграда. Луѓето чуваат да не претерам 10-15 мачки, ако не и 20, неможам да ги избројам. Тетка и тетин имам што живеат во зградата и тие ми велат дека тој газдата ги храни ептен мрсно, им купувал месо, пушени ребра, колбаси итн, значи јас не јадам дакви работи секој ден, а тој мачките си ги храни, но во ред, немам ништо против кој што си може нели. И работата е што, само што ќе ги нахрани мачките, тие сите одат право на контејнерите. Тоа ми е чудно. Значи најадени, со високо-енергетска храна, и пак а контејнер. Има некој објаснување за таквата ,,дарба''?
Da, visoko energetska hrana se ama ne I kvalitetna izbalansirana.
Zatoa ke baraat po kontejneri sve so im treba. U virshla nemas b vitamini, taurine I slicno, tuku imas boi, emulgatori, aditivi I slicno.
 
K

kicodarker

Гостин
Sto instinkt ke bese so gluvci najadena,po kontejneri prosetana a koga ke se priibere ke ja gusnes,bacis pa posle leb ke jadesn ili do tebe da legne da spie[DOUBLEPOST=1484354890][/DOUBLEPOST]zilete bricevi testiralre na niv a pa da znae anima mundi ja so im mislam,........
Такви се 80 % мачки што ги вдомуваат овие друштва за “такозвана заштита на животните“. Извадени се од некој контењер делумно или барем визуелно исчистени од внатрешно/надворешни паразити.
Затоа кога се зема мачка за домашно милениче се преферира да биди со добро потекло домашно чувана, а селска мачка во стилот “за глувци да брка“ се од овие друштвата за заштита на контењерите од мачки.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
992
Поени од реакции
773
Da, visoko energetska hrana se ama ne I kvalitetna izbalansirana.
Zatoa ke baraat po kontejneri sve so im treba. U virshla nemas b vitamini, taurine I slicno, tuku imas boi, emulgatori, aditivi I slicno.
Значи не споменав виршли, вистинско месо, токму тоа што им е потребно на мачките, месо, кожа, раскавци, сето тоа го има во колбасите.
 
K

Kacar

Гостин
Значи не споменав виршли, вистинско месо, токму тоа што им е потребно на мачките, месо, кожа, раскавци, сето тоа го има во колбасите.
Go nema, greshka si. Vo kolbasite se stava i luk kromid moze nekoj zelencuk drug, magdonos, mnogu zacini sto na dolg rok se smrtonosni za mackite! Za onie suvomesnati kolbasi pak da ne ni zboruvam. Nikakov izvor na taurin i vitamini nee toa.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.779
Поени од реакции
6.791
шо да трошиш пари, кај нас во населба Ново Лисиче врие од мачки, контејнерска пасмина, а има и полудомашни


а има и што мислат дека се сибирски тајгери :D
 
K

Kacar

Гостин
шо да трошиш пари, кај нас во населба Ново Лисиче врие од мачки, контејнерска пасмина, а има и полудомашни


а има и што мислат дека се сибирски тајгери :D
Срцки најубави, има и овде у Центар кај Малага кај станицата Беко. Ги хранам често, некогаш незгодно ми доаѓа кога ќе ме видат трчат по мене. Јас и една госпоѓа ги храниме. Е сеа имам ројал Канин за мачиња, скоро килограм , не ми ја јаде мачето па купив фармина ја јаде нејзе. Има нешто за нив ЕКСТРА КВАЛИТЕТНО да кснат . Инаку, еднаш неделно ќе ми текне изнутрици да купам замрзнати да ги малце подварам и да им однесам у пластично кутивче , или некогаш обичен леб, или коски пилешки кога јадеме кокошка ( ги кршам со чукче), или ориз некогаш носам ако не се изеде го јадат се дават у него итн.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
559
Поени од реакции
620
Kako mozete da cuvate edno od najgnasnite sustestva koe jade gluvci i odi po kontejneri
Sto instinkt ke bese so gluvci najadena,po kontejneri prosetana a koga ke se priibere ke ja gusnes,bacis pa posle leb ke jadesn ili do tebe da legne da spie[DOUBLEPOST=1484354890][/DOUBLEPOST]zilete bricevi testiralre na niv a pa da znae anima mundi ja so im mislam,........
mislam deka moze da konkurira za najglup komentar na forumov a i likot sto komentira isto taka
шо да трошиш пари, кај нас во населба Ново Лисиче врие од мачки, контејнерска пасмина, а има и полудомашни


а има и што мислат дека се сибирски тајгери :D
aaa groto macinja :X3:
 
На врв Bottom