Кабелски интернет, предности, штети...

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
деновиве на мт нет или т-мобајл нетото како да не ми штим впрочем многу кочи и паѓа цела недела веќе, дали е само кај мене или кај сите корисници на мт нет?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
деновиве на мт нет или т-мобајл нетото како да не ми штим впрочем многу кочи и паѓа цела недела веќе, дали е само кај мене или кај сите корисници на мт нет?

И каква врска има ова со кабелски интернет?
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Телекабелоф ми е тиња последните неколку дена...бљааах
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
U zadnje vreme moze da zabelezam pad vo brzinata na cabletel. Pred nekolku godini koga pocnaa so internet 4mbs deklarirani 4mbs dobivav. Vo zadnje vreme retko koga nadminuva 3 mbs. Ima denovi i koga paga pod 2 mbs. Se javuvam nekolku pati i koga ke gi potrosat site opcii za matenje oci mi ja spomnuvaat klauzulata vo dogovot so koja oni se obvrzani da mi isporacaat minimum pola od deklariranoto. Mu vikam decki toj dogovor e katastrofalen i realno bi trebalo da glasi dokolku vie mi isporacate pola od deklariranoto jas bi trebalo da vi platam isto taka pola od cenata. Sega od prvi zemav malce pojak paket so 6 mbs, ke vidam sto ke se desava.

Prv den so noviot dogovor deklarirani 6 mbs

dobieni mizerni .

 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
U zadnje vreme moze da zabelezam pad vo brzinata na cabletel. Pred nekolku godini koga pocnaa so internet 4mbs deklarirani 4mbs dobivav. Vo zadnje vreme retko koga nadminuva 3 mbs. Ima denovi i koga paga pod 2 mbs. Se javuvam nekolku pati i koga ke gi potrosat site opcii za matenje oci mi ja spomnuvaat klauzulata vo dogovot so koja oni se obvrzani da mi isporacaat minimum pola od deklariranoto. Mu vikam decki toj dogovor e katastrofalen i realno bi trebalo da glasi dokolku vie mi isporacate pola od deklariranoto jas bi trebalo da vi platam isto taka pola od cenata. Sega od prvi zemav malce pojak paket so 6 mbs, ke vidam sto ke se desava.

Prv den so noviot dogovor deklarirani 6 mbs

dobieni mizerni .

Сите заборавате дека треба да му направите рестарт на модемот на почеток на месец. Точно во 12 саат на први да му направиш рестарт одма имаш 4Мб/с ако провериш на speedtest.net. Само стварно не го промениле пакетот сеуште, сега им се јавувам. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сите заборавате дека треба да му направите рестарт на модемот на почеток на месец. Точно во 12 саат на први да му направиш рестарт одма имаш 4Мб/с ако провериш на speedtest.net. Само стварно не го промениле пакетот сеуште, сега им се јавувам. :)
Точно, иако порано не беше баш така, ама го средиле глеам сега. :)


Само ова не ми е меродавно, на торенти вадам по 950 кб/с, декларираното.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Џабе е све. Не сум јас на кабел тел од вчера.




Podobro e no ipak daleku od 6 mb/s
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Џабе е све. Не сум јас на кабел тел од вчера.




Podobro e no ipak daleku od 6 mb/s
И кај мене закаснија со промена на пакет ама рестартирај го модемот почесто или јави им се ако си нестрплив и би требало да ажурираат.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Дечки овој ја што го имам е добар според договорот 4мб имам и ова ми го покажа тестот:

А иначе кабловски ми е интернетот или...? Не се разбирам многу во провајдериве а и не го уплаќав јас интернетот па од причина што не сум доволно информиран прашувам.
Гледам кај вас е Cabeltel ISP, кај мене некој Меганет.
Тоа не Телеком ли е?
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Јас мислам да се префрлам на Кабелски ? Добра ли е брзината ? Стигнува ли до онаа што е од пакетот ?
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
кој кабелски?

инаку да добра е..... море одлична е :pos2:

ако мислиш т.е очекуваш 24/7 да е таа максимална брзина,си се заебал :wink:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
кој кабелски?

инаку да добра е..... море одлична е :pos2:

ако мислиш т.е очекуваш 24/7 да е таа максимална брзина,си се заебал :wink:
Па тука во Неготино има еден Inel се вика, и ќе видам ако барем достигнува до таа брзина што е во пакетот би земал ако е ептен бавно незнам затоа моментално разгледувам што и како
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Да таа им е страната ги држат Неготино и Кавадарци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom