Кабелски интернет, предности, штети...

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Toto_ напиша:
1 mb/s = 128mB/s има голема разлика меѓу бит и бајт. а инаку 1 Mb/s za i 5 gb за 1000 денара е само послаба верзија од adsl na mt-net 2mb/s 10gb 1800ден. али ипак мислим боље adsl знаеш дека си сам на свој интернет.
Леле кои математики паднаа, кога не знаете подобро не се брукајте.

8 Mbps
(8 МЕГА БИТИ ВО СЕКУНДА) = 1 MBps (1 МЕГА БАЈТ ВО СЕКУНДА)

Назад на темата, сепак колку голема брзина и да нудат, мора нешто да ограничат кабелските оператори, зато ме нервираат. Како и да е, на прво место секогаш е xDSL па после е кабелскиот.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
P.Overdrive напиша:
На секој модем му се доделуваат најмногу по 3 различни IP адреси (што значи, ако умрежиш 2 компјутери со switch, секој ќе влече по 2 мегабита?).
Не, за жал вкупно сите копјутери можат да имаат трансфер колку што е upstream и downstream брзината на модемот ...
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
P.Overdrive:helou:
Сигурно мене не ми треба општи познавања....:nenene::tapp:
Јас казувам како е ваму во Прилеп...
кај нас праќаш 1800ден за приклуцок и имаш повејце вида на пакети...
Да не казувам јас видете овде:
http://www.kabelnet.com.mk/content/blogcategory/31/48/
И кај нас ако платиш ти си плаќаш и не мози да пиклуциш 2лице кое нема платено на switch...
Освен со договор со дистрибутивниот систем за доплата на некои парицни сретства!:zlo:
:salut:
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
MOjov si e ubav.NE e brz ama pak si imam sopstvena ip.No questions for other
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
Super si e Kabelskiot Internet Od Distributerot KABELNET vo Prilep ... DObra Brzina Stabilnost Pred se :) t.s 70 do 60Kb/s Donwload i Upload Isto taka ... mene mi se dopojga sto Uploadot e mosne dobar :)
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
То kir4e... Мислам и сигурно е дека нашиов интернет од КАБЕЛНЕТ е доста стабилен и со постојана односно иста брзина... И bad_boy се разбира и ние си имаме сите различна IP адреса... односно 62.162.___.___ Тоа е од Прилепската:D:)
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
lol ... 62.162.___.___ ... sakas da kazis toa e Cela Makedonija ? :)
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
е сега кажа и излажа... а овие: 213.172 85.30 82.77 и ред други да не ги редам сега
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
Луге , на Косово кабелски интернет се нуди од со брзина од 3Мбс/1Мбс за 20 евра, а имааат пакети и за 6Мбс/1,5Мбс за 34евра.А дали знаете кој им се главни партнери - НЕОТЕЛ и ТЕЛЕКОМ МАКЕДОНИЈА!!!!
гледај и пати:
http://www.kujtesa.com/bzone/baza.php?id=28
А нас не е.. за 1Мбс , у п..м.....

Тешка патетика сме !!!
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
-Minuta falas për thirrje ndërkombëtare
-Transfer pa limit
МК:
-Бесплатни минути за интернационални повици
-НЕМА ЛИМИТ НА СООБРАЌАЈ!

Ќе се убијам!
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
TonInter напиша:
-Minuta falas për thirrje ndërkombëtare
-Transfer pa limit
МК:
-Бесплатни минути за интернационални повици
-НЕМА ЛИМИТ НА СООБРАЌАЈ!

Ќе се убијам!
no comment!:nesum:
леле Косово колку е пред нас со интернетов:kesa:
 
P

Princ

Гостин
35 евра месечно (~2100 денари) = за конекција 6 Mbps download (upload не можев да најдам колав е на тој пакет) + без месечен лимит + 80 минути бесплатни меѓународни разговори + 55 телевизиски канали. Јас со мојов вадеесел симнувам 100 MB за нешто повеќе од 3 саати.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
deXterche напиша:
Леле кои математики паднаа, кога не знаете подобро не се брукајте.

8 Mbps
(8 МЕГА БИТИ ВО СЕКУНДА) = 1 MBps (1 МЕГА БАЈТ ВО СЕКУНДА)

Назад на темата, сепак колку голема брзина и да нудат, мора нешто да ограничат кабелските оператори, зато ме нервираат. Како и да е, на прво место секогаш е xDSL па после е кабелскиот.
Ne morash bash taka da reagirash dechko, nikoj ne se rodil uchen. A zoshto ne napomena deka tvojata matematika vazhi ako e dadeno deka eden bajt e 8 bita? Ne e fer kon pochetnici, toa samo sakam da ti kazham.
Nego.. chim KOSOVO ne pretrka, selce shugavo izrusheno.. nataka ich muabet da ne praime. Sramota. First wireless country? VRSKA NEAME.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
А дали некој од вас шо користите кабловски интернет го дели со друг сакам да му поставам некое прашање, нека пише ПП да не биде века јавно :helou:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
CT напиша:
Ne morash bash taka da reagirash dechko, nikoj ne se rodil uchen. A zoshto ne napomena deka tvojata matematika vazhi ako e dadeno deka eden bajt e 8 bita? Ne e fer kon pochetnici, toa samo sakam da ti kazham.
Nego.. chim KOSOVO ne pretrka, selce shugavo izrusheno.. nataka ich muabet da ne praime. Sramota. First wireless country? VRSKA NEAME.
Ти како сигурен ги напиша претварањата од БИТА во БАЈТИ но погрешно. Он само те поправи. Другпат кога за нешто не си сигурен најубаво е да ќутиш, особено за вакви работи кои е ФАКТ дека се такви како што се.:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom