Кабелски интернет, предности, штети...

Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
Да се отвори теме за Кабелски инернет мислам добро ќе биде?
Затоа што мислм кабелскиот интернет масовно се инсталира и користи во сите градов...
Па малце и за него да зборниме!
:salut::helou:
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
Ja li~no ne sum go koristel ali mi se imaa zaleno drugi deka moze od sabalje da ti ide so 4kBps a navecer da leta so 120kBps. Najverojatno zo[to se deli konekcijata mada i toa ne e fer. a osven toa imam slusnato deka e poskapo od onnet na pr.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
939
Едина предност кај кабелскиот интернет е што 90% од пакетите се без лимит, а нудат и голема брзина (и до 2Mbps), повеќето имаат сопствен лан...единствено нечини што кога ќе се оптерети мрежата знае многу да падне брзината, и имаат една надворешна IP за цела мрежа.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
Па вака Toto_ ...
виситина е тоа и јас сум корисник на кабелски интернет...
дека на сабајле мози и до 4kbps да е брзина но тоа е мн ретко...освен кога ќе биде мн слаба конекцијата и оптеретена...а тоа се нема случено одамна :P
И друго... на вецер лета без разлика на што...
Јас имам нацекано да симнувам со 560kbps :D:D:eek:jea:
а стандарт мислам сегде е од 60 со 72 kbps ...:duel:
Друго...deXterche малце има и мана кабелскиов интернет...
не мозиш некои хакерски работи да правиш не се дозволени од серверот...
иначе е мн убаво да си во лан така со повејце луѓе...
немозат да ти влезат во PC ХАКЕРИТЕ :D:):angry2:
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
а колку плаќаш месечно? и ваљда мислеше 560kBps зошто има голема разлика од мало до големо В. 72kbps i 60kbps е релативно споро.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
Па 600 денари и имам со нив стандардно 5GB..:costumed4.
но по новите плавила ако си и корисник на нивната телевизија и интернет имаш 1GB гратис!:icon_mrgr
Па 560килобајтпикселвосекунда...:pehar:
па знам дека 60-74 е реално мн мн мала брзина реално треба да биде 250 ....:mist:
НО МАКЕДОНИЈА нема таква срејќа за тоа :toe:
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
G_O_C_E напиша:
Па 600 денари и имам со нив стандардно 5GB..:costumed4.
но по новите плавила ако си и корисник на нивната телевизија и интернет имаш 1GB гратис!:icon_mrgr
Па 560килобајтпикселвосекунда...:pehar:
па знам дека 60-74 е реално мн мн мала брзина реално треба да биде 250 ....:mist:
НО МАКЕДОНИЈА нема таква срејќа за тоа :toe:
WTF?
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
The Man
Незанм не сватив :icon_conf
Зошто WTF???
:salut::helou:
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.509
Поени од реакции
898
G_O_C_E напиша:
The Man
Незанм не сватив :icon_conf
Зошто WTF???
:salut::helou:
Д мен, и јас, сме збунети. Што е килобајтпикселиперсекунда?
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
TonInter
Па објаслував што е kb/s!!!Ако е тоа ок!
StevoMC
ООоооОО
блазесити ако е тоа реалност мислам дека за тоа во Македонија е премноу!!!
Браво Браво...
а во кој град тоа?
:salut:
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.509
Поени од реакции
898
G_O_C_E напиша:
TonInter
Па објаслував што е kb/s!!!Ако е тоа ок!
StevoMC
ООоооОО
блазесити ако е тоа реалност мислам дека за тоа во Македонија е премноу!!!
Браво Браво...
а во кој град тоа?
:salut:
kb/s значи kilobytes per second, а не килобајтпикселивосекунда.
Поздрав.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
Абе грашка се прави од брзање...
Лиѓе сме...мора да грешиме ...зиви суштества сме:P:):D
:salut:
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
1 mb/s = 128mB/s има голема разлика меѓу бит и бајт. а инаку 1 Mb/s za i 5 gb за 1000 денара е само послаба верзија од adsl na mt-net 2mb/s 10gb 1800ден. али ипак мислим боље adsl знаеш дека си сам на свој интернет.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Го дрвите беспотребно, а и на двајцата ви фалат општи знаења.. мојот пакет е 2048/512kbit до 10 GB, после тоа 1024/256 цел месец без лимит, за 1500 денари. Нема LAN затоа што не носат Ethernet кабел до секој корисник, туку коаксијален кабел и кабелски модем. На секој модем му се доделуваат најмногу по 3 различни IP адреси (што значи, ако умрежиш 2 компјутери со switch, секој ќе влече по 2 мегабита?).

Преку ден брзината и стабилноста варираат, навечер си оди фул брзина (110-220 KB/s). Имам приметено и дека на одредени корисници (меѓу нив и јас) им лимитираат P2P, со тоа што постапката официјално е позната како "давање приоритет на HTTP пакетите врз P2P пакетите".. бла бла булшит. И пак, месечниот просечен трансфер ми е околу 25-30GB. ОК се за сега.
 
На врв Bottom