Кабала и нејзината симболика

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Ова ептен оди во темава ...
Браво.

Да не зборувам дека линиите во средината - се комбинација со уште 2 линии и не е 6. Ама за доброто на христијанската догма, ајде нека биде 6.
Секако 666 = 6*111.
Штета што 666 кобно е врзан со 333 !
111 е збирот на буквите што ја градат буквата алеф, првата буква во еврејскиот јазик, а 6 е број на Сонцето. ;)

P.S. ShM IHShVH (
שמ יהשוה ) има вредност 666 - сигурно знаете што значи ова !
Ако не знаете, еве ги речник !
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Шо зборефте... за свастика нешто, ил ми се чинит?
„Number 17 is connected with the ancient symbol of Tibet, the Swastika and the path of the sun, with Isis in the Signs of L.V.X. and Formula of IAO. Number 22 is connected with the 22 mysterious letters with whom Iah, Lord of hosts did create the Heavens and Earth, with 2 and 11, duality and our lady Nuit, Beauty of the Universe. Sum of this numbers give us יהוה אהד(The Eternal is One) ,טל(Dew), and metathesis of יהוה.“

Целиот текст тука. Да, јас сум авторот, ако ти дојде наум да прашаш.

P.S. Има 17 комори свастиката !
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Бејби, јас знам и ти знаеш дека знам многу за овија окултни работи. Зошто да се мачиме!!!?
Ептен знаеш.
Многу научив од твоите размисли за кабала и што знаење се крие во текстовите на рабините.

И богами се изнамачив објаснувајќи за кабалата. Ама христијанин така ли се привлекува кон еврејско учење?
Не ...

Те разбирам, не знам што се мачиш да доаѓаш тука и да проповедаш. Не е темата проповедање на христијанство, за кабала е?
Не сакаш да се зборува за ова?
Кажи си :)
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Што се вадиш сеа... виде како се наложи одма, проработе ЕГОТО и ми даваш линкови да видам дека си сфатила некои работи што сум ги сфатил многу поодамна од тебе, душо кутра...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Пробај во машки род во иднина.
Линкот не е наменет само за тебе, ами и за други читатели на форумов.
Јас сум тука за да муабетам со сите ! ;)

Добро е што си сфатил нешто... ќе помислам дека си ми врсник. :)

Еве уште нешто од моите „его-трипови“:

Еднорогот (како симбол) е препишан на сефирата Чесед (Милост), елемент Вода. За еднорогот читаме погоре дека ако се совлада и загосподари со него, лесно ќе се загосподари со Синот (Вав, Руах, итн), едно од имињата на Тифарет и ќе се одговори на Магичарот (Ату I), патеката од Бина(Разбирање) преку Бет(Меркур) до Кетер(Круната). Бина(Разбирање) е Коренот на Вода. - За симболизмот на Liber vel Jugorum
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Пробај во машки род во иднина....
Ти самата ми рече пред три години да не ти се обраќам у машки род, пошто си женско. Шизофренија или...? Одлучи си на кој род припаѓаш па да знам како да ти се обраќам (и до кога).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Сега во машки род. Ќе добиеш известување кога да смениш...
Колку си сигурен дека е истиот богочовек?

Премногу ми веруваш во врска со полот, а не ми веруваш во врска со Телемата кога зборувам дека е философија на слободата, животот, светлината и љубовта.

Чудно :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Ок, Кончита!;)
(y)

Сега откако завршивме со одморот и играчки - назад на темата.
Уште малку кабала, за инает на православните христијани, да градат омраза уште повеќе :sneaky:

Пламениот меч, како и Змијата на Мудроста се дел од Дрвото на Животот и се негов динамичен аспект кој што води надолу, односно нагоре, соодветно. Пламениот меч на Дрвото на животот ги следи сефиротите од Кетер(
כתר)-Круната па до Малкут(מלכות)-Кралството (каде што се наоѓа неговиот врв), додека Змијата на Мудроста ги следи патеките од Тав(תו) па до Алеф (אלף) каде што завршува нејзината глава.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Мислам дека никој предходно во темава нема нагласено дека постојат две основни поделби на херметичка и еврејска - ортодоксна кабала.
Асоцијациите на сефиротите со планети, бездната пред кетер како и патеките од малкут до ход и нецах, не се присутни во ортодоксната кабала.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Јас мислев дека е мелез, али дефинитивни е женско.
По мене и брада има...како овој на евровизија!
Е тоа е предноста на андрогенот, незнаеш машко ли е - женско ли е. Тоа се вика ЕВОЛУЦИЈА, ти ништо не знаеш. Такви работи се дешаваат во човечката еволуција кога бафомет ти е урнекот...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Сега откако завршивме со одморот и играчки - назад на темата.
Уште малку кабала, за инает на православните христијани, да градат омраза уште повеќе :sneaky:

„Пламениот меч, како и Змијата на Мудроста се дел од Дрвото на Животот и се негов динамичен аспект кој што води надолу, односно нагоре, соодветно. Пламениот меч на Дрвото на животот ги следи сефиротите од Кетер(כתר)-Круната па до Малкут(מלכות)-Кралството (каде што се наоѓа неговиот врв), додека Змијата на Мудроста ги следи патеките од Тав(תו) па до Алеф (אלף) каде што завршува нејзината глава.“ - Пламениот Меч и Дрвото на Животот
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Сега откако завршивме со одморот и играчки - назад на темата.
Уште малку кабала, за инает на православните христијани,
..
Ма да не бевме ние, кој ќе ви праеше муабет на толку забегана тема? Иначе инаетот е за вас, ние не патиме од такви работи пошто кај нас егото не е мадит, него нешто друго.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.700
Поени од реакции
11.735
Кај вас егото е Исус Христос, знам, чиј број е 666. Ама бидејќи немате ум да пресметате, не знаете дека тоа е број на Човек !
Види наназад низ темава во врска со Јехешуа... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom