КОСОВО

Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
Што мислите за преговорите, и според вас каков ќе биде крајниот резултат од преговорите...?
Дали не очекува независно Косово, и дали има место за загриженост од `ширење на епидемијата`?
Дали Македонија ќе биде засегната?
Вашето мислење е....?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Косово Репубљик.

И ништо лошо у тоа ни по Македонија ни по никого. Освен ако не земеш у предвид повредено национално его, што ми е малце 19-ти век..
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
е арно тоа...
ама да не биде после Илирида Репубљик?
а?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Офчар напиша:
Косово Репубљик.

И ништо лошо у тоа ни по Македонија ни по никого. Освен ако не земеш у предвид повредено национално его, што ми е малце 19-ти век..
се сложувам, нема ништо лошо освен:

зголемено производство на дроги, зголемена трговија со луѓе, зголемена проституција и корупција (на патот им сме...), потенцијални територијални претензии во иднина (поради наталитет и тоа шо сме им на пат... ако граничат еден ден со букарија, една граница помалце за шверцање, све је урачунато бато...)

а иначе, шо имам ја против косово репубљик...

ако се цивилизираат, средат општество, гарантираат безбедност на сите таму, и тие шо живеат и тие шо минуваат или само влегуваат, ако се откажат од идеите за голема шкиприја, тогаш ска пробљем

иако тешко ќе им биде на Србите да голтнат

а и ние треба да се задумаме кај вистинските граници на Македонија кон Косове, ама ојде то сега, си еба мајката...

да задржиме ова шо имаме, па другото, нека се здрави и живи, посекако брачеди сме ;о)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Serdarot напиша:
зголемено производство на дроги, зголемена трговија со луѓе, зголемена проституција и корупција (на патот им сме...), потенцијални територијални претензии во иднина (поради наталитет и тоа шо сме им на пат... ако граничат еден ден со букарија, една граница помалце за шверцање, све је урачунато бато...)
дрогата ќе се легализира, исто и проституцијата, корупцијата е неизбежна, а територијалното проширување.. хм.. шо знам.. може економски е исплатливо ама:

- албанија нема свесно да прифати некој кој ќе ја влече надоле (црната дупка косове)
- на албанците у мк не им одговара, затоа што во големата албанија нема да можат да мафтаат со знамето и да се жалат ко обесправени (со опроштење)

иљирид нема да биде..
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Lavot напиша:
Што мислите за преговорите, и според вас каков ќе биде крајниот резултат од преговорите...?
Дали не очекува независно Косово, и дали има место за загриженост од `ширење на епидемијата`?
Дали Македонија ќе биде засегната?
Вашето мислење е....?
В нај-скоро време ште можем да им честитим на косовските албанци п'лната свобода след толкова години ср'бска окупација. Те си ја заслужават.

А за братјата с'рби, ако не се откажат доброволно от Косово, нема ЕС, А ако се оп'ват като магаре на мост и се д'ржат за Косово като удавник за сламка, ште останат и без Косово, и без ЕС.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Косово не може да биде независно од економски причини. Мене за најреален исход ми се чини широка автономија со единствена валута и војска а се друго различно. Тоа е донекаде во прилог на Србија зашто биле - не биле косоварите ќе си останат народ од втор ред. А народ од втор ред не е лесно да се биде :wink:

Впрочем - дури и да им дадат независност ќе немаат од што да живеат бидејќи санкциите се неминовни па дури и од страна на Македонија (доколку има здрава политичка структура).
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Дури и да стане независно,барем на србите ке им остене етнички чиста држава,без овој канцероген елемент.За разлика од нас.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
shopski напиша:
В нај-скоро време ште можем да им честитим на косовските албанци п'лната свобода след толкова години ср'бска окупација. Те си ја заслужават.

А за братјата с'рби, ако не се откажат доброволно от Косово, нема ЕС, А ако се оп'ват като магаре на мост и се д'ржат за Косово като удавник за сламка, ште останат и без Косово, и без ЕС.
Бугарска логика: Која ми е најголемата желба во животот? Да ми се исуши едното јајце, а на брат ми да му се врати двапати повеќе!
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Павел Липранди напиша:
Бугарска логика: Која ми е најголемата желба во животот? Да ми се исуши едното јајце, а на брат ми да му се врати двапати повеќе!
с'рбите не са за жалене, те сами са си виновни и никој не им е крив
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Lavot напиша:
Што мислите за <b>преговорите</b>, и според вас каков ќе биде крајниот резултат од преговорите...?
Нема преговори, Лав. Ако го памтиш одговорот на Милошевиќ, кога им беше понуден “договорот“ од Рамбује: договор е кога две страни преговараат, а ова е ултиматум.

Милошевиќ си ја плаќа цената за непослушноста, а “модерните“ балкански политичари многу убаво знаат што ги чека ако не се прават на будали и ако безобзирното насилство со кое НАТО и компанија ни ги мести бандитите од УЧК за господари не му го продаваат на народот како “демократски договор и пат кон евроатлантските интеграции“.

Се додека не се појави сила која со оружје, пари и ум ќе им се спротивстави на Британија/САД, се дотогаш Албанија ќе расте и ќе се шири, а ние ќе мизеруваме, ќе емигрираме и ќе не снемува...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
shopski напиша:
с'рбите не са за жалене, те сами са си виновни и никој не им е крив
Исто како што бугарите не се за жалење, сами си се криви што им е земена Јужна Тракија, Добруџа, Цариброд - за Македонија ич да не отвараме тема...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Ја једва чекам да се то реши, а свако решење које доприноси стабилности је за мене добро.

@ Павел, није ваљда да мислиш да су САД и Британија савезници Албанаца или било којих других Балканаца? Нису, нису никад били нити ће икад бити. Х. Кисинџер је лепо рекао: За малу земљу није добро да буде противник САД, али је дугорочно апсолутно погубно да буде пријатељ САД. То се до сада показало много пута, на многим местима. Једини спас нама на Балкану је сарадња. Али пошто на Балкану још увек влада уски национализам и свест из 19. века тешко и споро ће то ићи. Али ја сам оптимиста, иначе би давно отишао да живим негде другде.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Sinisa напиша:
Павел, није ваљда да мислиш да су САД и Британија савезници Албанаца или било којих других Балканаца? Нису, нису никад били нити ће икад бити.
... освен во 1999 и 2001.

и замалку ќе заборавев, 1854.
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Павел Липранди напиша:
... освен во 1999 и 2001.

и замалку ќе заборавев, 1854.
да, ама ти забравјаш и друго, ако през 1999 г Милошевич не беше почнал да изселва албанците от Косово, НАТО немаше за какво да се намесва

И при разпаденето на југославија всички беха признали границите меджу бившите југорепублики за междуд'ржавни граници /САшт, ЕС и Русија/, в това число Косово в границите на С'рбија

Само с'рбите обаче не беха с'гласни и така се почна за да се стигне и до Косово..
С'рбите требва да са доволни ако нешто подобно не се случи и в'в Војводина, Унгарија е член на НАТО и на ЕС и сега е момента да изклати С'рбија за каквото може
 

Kajgana Shop

На врв Bottom