КОСОВО

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
shopski напиша:
Хехе, не крија че с'м много доволен от сегашното положение на С'рбија, в това число и положението с Косово. Всичко се плашта. С'рбија беше на страната на по-силните през п'рвата половина на 20 век и затова успја да реализира своите агресивни намеренија спрјамо с'седите си.
Да ама това не е вечно и сега виждате какво е да сте сами срешту много по-силен от вас.
е па видиш „братучед“, иако Србија во неколку наврати вршела злосторства врз Македонскиот Народ, не им се ситев(ме) кога беа под санкции ни кога беа бомбардирани

исто не би се сител ако тоа се случи на Бугарија, ниту за Албанија (за Грција морам да размислам... то нивите на дедо ми некако „ми тежат“ :pos: )

сериозно... не би им се сител ни на грците да им се случат некои страшни работи...

само луд и/или злобен човек можи на нешто такво да се сити...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
shopski напиша:
Гледаме и уживаме, мислја че и х'рватите и унгарците са на с'штото мнение по в'проса.
Заједно смо јачи, а?:icon_lol:

Е, овако лепо кажи, то ценим. Ово је суштина твог става о Косову, или пошто тако више волиш, "вашег става". Шта ће ти онај први део поста, за украс? Само напред, ако ти је смисао живота да будеш закопан у 1913. 1918. и 1945. и да кукаш као Калимеро цео живот "То је неправда", то си ти изабрао а не ја. Мени неће бити ни горе ни боље због тога.

Као што сам рекао, ја једва чекам да се питање Косова реши, јер нема више времена. За мене је то већ сада прошлост. А изгледа да је теби садашњост 1900. кад ти ни деда није био рођен.
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Serdarot напиша:
е па видиш „братучед“, иако Србија во неколку наврати вршела злосторства врз Македонскиот Народ, не им се ситев(ме) кога беа под санкции ни кога беа бомбардирани
това се знае, нали и през 1991 гласувахте за отделјане с право на обединение с'с С'рбија
 
Член од
15 мај 2005
Мислења
134
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
Као што сам рекао, ја једва чекам да се питање Косова реши, јер нема више времена. За мене је то већ сада прошлост. А изгледа да је теби садашњост 1900. кад ти ни деда није био рођен.
И аз искам да се реши в'проса с'с статута на Косово, но се надјавам че това нјама да стане скоро и сегашната ситуација ште прод'лжи поне оште нјаколко години. В крајна сметка независимостта на Р Косово е неизбежна.
На с'рбите им трјабва време да забравјат за своја див агресивен шовиниз'м и това може да стане само като поизгладнејат и изостанат в'в всјако отношение в сравнение с'с с'седите си.
Слаба С'рбија означава мирни и спокојни Балкани.

Ништо не е забравено, ништо не е простено.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
shovinist ...... me zainteresira...sto toa ne zaboravas i ne prostuvas?????
A spokojni Balkani ke ima batka koga ke nema Balkanci,posebno pa od sortata shovinisti , a toa raka na srce ke potrae:):)!!!
 
Член од
15 мај 2005
Мислења
134
Поени од реакции
0
concrete напиша:
shovinist ...... me zainteresira...sto toa ne zaboravas i ne prostuvas?????
A spokojni Balkani ke ima batka koga ke nema Balkanci,posebno pa od sortata shovinisti , a toa raka na srce ke potrae:):)!!!
Спокојно бе, човек сега повечето балкански шовинисти са в затвора в Хага и да се надјаваме, че никој от тех нјама да излезе оттам докато е жив.
А д'ржавата, които укрива нјакои шовинисти-военнопрест'пници, издирвани за геноцид, е срам и позор за православието.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Aaaaaa...izvini, ne sum strucen za takvi kako tebe..., no imam eden star prijatel doktorirase vo Kiel , ordinira ovde vo edna "specijalizirana" ustanova blizu do Oxenfurt..., ako sakas moze da ve povrzam !!!!!
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
concrete напиша:
A spokojni Balkani ke ima batka koga ke nema Balkanci,posebno pa od sortata shovinisti , a toa raka na srce ke potrae:):)!!!
Невероватно колико је тешко неким људима да схвате ову просту истину. Уместо тога, више воле да свима јасно показују ко су и шта су, и како им је драго што су људи у суседној земљи гинули, јер "све се плаћа, ништа није заборављено, и то су заслужили". Па то су потпуно исто говорили и Караџић и Младић.

Људи, или будите једно или друго. Не можете бити националисти, реваншионисти и шовинисти и у исто време бити за људска и мањинска права и ЕУ. У ствари може, али само у вашим главама.

Отворите нову тему "како сам сањао да улазим на белом коњу у Скопје и ослобађам Македонију од Македонаца". Овде је тема ипак Косово, а изгледа да вам то не иде баш од руке.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Dali angazmanot na Henri Kisindzer od strana na Srbija znaci nejzino seriozno sprotivstavuvanje po prasanjeto na nezavisnosta na Kosovo? Minatata godina e formiran srpskiot komitet vo Kongresot na SAD. Vuk Draskovic sheta po svetot, pa na mesta kako sto e Peking javno ja garantiraat celovitosta na Srbija.

Najbitno od se, kolku i da se zhalat na svojata vlast, Srbite izgleda deka raschistile so edna pogresna psihologija. Sega Albancite se tie koi sto moze da izgubat nesto, a ke mora da se namachat da stignat do nezavisnost.

Sto da kazam za nasive debili vo celata igra? Pri poslednata poseta vo Vashington, Buckovski, nauchen da lizhe bez i da se pobara toa od nego, se istrcha da ja poddrzi nezavisnosta na Kosovo bez SAD da dadat odobruvanje. Go izvlekoa za ushi. Privatno, administracijata na Bush veli deka ne i e vo interes nezavisno Kosovo.

Problemot e deka so razvrskata vo Kosovo ne zavrsuva prikazanta na Balkanot. Ostanuva uste edno prasajne nereseno - makedonskoto.

P.S. Kako sto ednas konstatiravme, site ovie "shopski" se so softverska greshka. Komunjarsko-cajkanskite seljachishta vo tnr. "VMRO-BND" i slicni organizacii vo Sofija koi sto ja hranat ovaa ideologija na glupiot "shopski" imaat interest da shirat gledishat od "nulta suma". Ne malku "kajmak" imaat izvadeno od takvata politika Karakachanov, Tatarchev, Dzavela i drugi:

http://www.vmro.bg

Na prasanjeto kakva vrska imaat so idealite na VMRO za Makedonija na Makedoncite, ovaa banda od isprani mozoci, se razbira nema odgovor:

http://www.vmro.bg/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=330
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Katunec напиша:
P.S. Kako sto ednas konstatiravme, site ovie "shopski" se so softverska greshka. Komunjarsko-cajkanskite seljachishta vo tnr. "VMRO-BND" i slicni organizacii vo Sofija koi sto ja hranat ovaa ideologija na glupiot "shopski" imaat interest da shirat gledishat od "nulta suma". Ne malku "kajmak" imaat izvadeno od takvata politika Karakachanov, Tatarchev, Dzavela i drugi:
какво обшто има ВМРО-БНД с Косово ?
аз с'м изразил задоволството си от това, че косовските албанци ште получат п'лна свобода след десетилетија ср'бска окупација, ништо повече.
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
http://www.standartnews.com/archive/2005/12/01/world/s4635_5.htm

С'рбија иска помошт от Б'лгарија за Косово
Белград. С'рбија очаква от Б'лгарија нај-голјама подкрепа за Косово. Това зајави председателјат на комисијата на ср'бскија парламент по отбраната Милорад Мирчич на срешта с б'лгарска парламентарна делегација, водена от Николај Свинаров, предаде БГНЕС. Б'лгарија може да помогне на международната обштност за решаване на проблема с Косово, зајави Свинаров. Според него Б'лгарија има много доб'р етнически модел. Но в страната ни не е имало военни дејствија, които затруднјават решаването на проблемите, както в Косово. Белград предлага компромисно решение за Косово по формулата "една страна - две системи" по модела Китај-Тајван. Това зајави за московскија в. "Независимаја газета" в'ншнијат минист'р'т на С'рбија и Черна гора Вук Драшкович.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Било би добро и одговорно да Бугарска помогне у решавању проблема, јер је то регионални проблем. И Румунија је изашла са неким предлозима. Свакако мислим да и Македонија на неки начин треба да се укључи. Странци ће пресудити, али врло је битно да на столу постоје ставови свих земаља у региону, због будућности.
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
Било би добро и одговорно да Бугарска помогне у решавању проблема, јер је то регионални проблем. И Румунија је изашла са неким предлозима. Свакако мислим да и Македонија на неки начин треба да се укључи. Странци ће пресудити, али врло је битно да на столу постоје ставови свих земаља у региону, због будућности.
Да, разбира се, би било добре да се приложи б'лгарскија етнически модел /којто се признава и от САшт и ЕС за много доб'р/..по отношение на независимата д'ржавата Косово.
Т.е. ср'бската етническа обштност в Косово да има с'штите права като турската етническа обштност в Б'лгарија. Един час на ден ср'бски език в училиштата до 8 клас, преподаване само на албански и 10 минути новини на ср'бски език на ден по д'ржавната телевизија в Приштина.

Този модел гарантира икономическата интерграција на косовските с'рби в косовското обштество.
 

what is macedonian

татар от болгариа
Член од
14 мај 2005
Мислења
116
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
Било би добро и одговорно да Бугарска помогне у решавању проблема, јер је то регионални проблем. И Румунија је изашла са неким предлозима. Свакако мислим да и Македонија на неки начин треба да се укључи. Странци ће пресудити, али врло је битно да на столу постоје ставови свих земаља у региону, због будућности.
Ке ни се заблагодарите со "хвала лепо" и толку, да?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
shopski напиша:
Да, разбира се, би било добре да се приложи б'лгарскија етнически модел /којто се признава и от САшт и ЕС за много доб'р/..по отношение на независимата д'ржавата Косово.
Т.е. ср'бската етническа обштност в Косово да има с'штите права като турската етническа обштност в Б'лгарија. Един час седмично ср'бски език в училиштата до 8 клас, преподаване само на албански и 10 минути новини на ср'бски език на ден по д'ржавната телевизија в Приштина.

Този модел гарантира икономическата интерграција на косовските с'рби в косовското обштество.
Нисам сигуран да разумем. Да ли то значи да бугарска деца имају један час седмично турски језик у школама?

Међутим, није то проблем. У Србији мањине одавно имају право на школовање и новине на свом језику, можда ниси знао то. Проблем Београда, Приштине и осталих заинтересованих страна је што је немогуће прогласити независност Косова и одржати принцип неповредивости спољних граница. Значи или ће Косово бити независно и границе ће се променити, или ће бити аутономно са задржавањем постојећих граница. У свакој варијанти, Београд неће имати власт на Косову, али неће имати ни обавезе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom