КОСОВО

Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
shopski напиша:
Унгарија е член на НАТО ..
и сега му е времето за нов сојуз на Хуните и Татарите.
Шопски, токму на време се јави. Ја заборавив и 1878. Бизмарк и Дизраели од гробот те поздравуваат и ти се радуваат.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
shopski напиша:
да, ама ти забравјаш и друго, ако през 1999 г Милошевич не беше почнал да изселва албанците от Косово, НАТО немаше за какво да се намесва
ех колку им е убаво на некого шо си „учи“ историја како шо некој му вели дека треба да учи...

јас па будала, цело време знаев дека без разлика шо ќе направи Милошевиќ, србите ќе бидат заебани со Косово, и Нато или Америка ќе им го „земе“

нема тука никакви „човечки“ правдини, се лежи во:

- ДРОГА (албанците се најголемата нарко мафија во Европа...)
- Ресурси (сви ту причу добро знамо...)

ама кој да ви објасни на вас букарите...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Bugarite se ograniceni vo poimanjeto na golemata svetska politika.Pa zatoa i ne se svakaat ozbilno koga se govori za Kosmet i drugite teritorii na Balkanot.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Sinisa напиша:
@ Павел, није ваљда да мислиш да су САД и Британија савезници Албанаца или било којих других Балканаца? Нису, нису никад били нити ће икад бити. Х. Кисинџер је лепо рекао: За малу земљу није добро да буде противник САД, али је дугорочно апсолутно погубно да буде пријатељ САД. То се до сада показало много пута, на многим местима. Једини спас нама на Балкану је сарадња. Али пошто на Балкану још увек влада уски национализам и свест из 19. века тешко и споро ће то ићи. Али ја сам оптимиста, иначе би давно отишао да живим негде другде.
јас веќе неколку пати се обидував на неколку повидни Албанци тука во Германија, а и долу кај нас, да им објаснам дека ветувањата од Нато се „кур од оФца“

дека ќе ги лажат додека им оди во интерес, а ако еден ден не им одговара повеќе да ги „галат“, тогаш ќе ги столчат...

И замислете, пред некој ден некој од Нато изјави, дека доколку Нато трупите бидат нападнати од страна на Албанските Екстремисти, Нато ќе интервенира Воено на Косово, но сега малку поинаку...
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Павел Липранди напиша:
и сега му е времето за нов сојуз на Хуните и Татарите.
Шопски, токму на време се јави. Ја заборавив и 1878. Бизмарк и Дизраели од гробот те поздравуваат и ти се радуваат.
Татарите :))) нема какво да искат от С'рбија сега, могат само да гледат сеир и да си изп'лнјават с'јузническите зад'лженија к'м НАТО ако не дај боже се наложи нешто такова

Аз ја бех забравил и 1885, ама сега си ја припомних покрај 1878
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Toa e tocno kako shto e kazano.Sepak do ovie momenti NATO gleda pogolem interes kon Albanskata strana(gladano od ovoj agol).
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Serdarot напиша:
јас па будала, цело време знаев дека без разлика шо ќе направи Милошевиќ, србите ќе бидат заебани со Косово, и Нато или Америка ќе им го „земе”

нема тука никакви „човечки” правдини, се лежи во:

- ДРОГА (албанците се најголемата нарко мафија во Европа...)
- Ресурси (сви ту причу добро знамо...)

ама кој да ви објасни на вас букарите...
не знам кој е будала, ама НАТО нападна С'рбија след като Милошевич почна да гони албанците к'м Македонија

И доколкото си спомјам, през 1991 ЕС предпочиташе југославија като една голема д'ржава, а не като 6 отделни малки д'ржави
Това да се забравја близкото или по-далечното минало не сме го измилили ние, а сигурно некои по-умни от нас :))))
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Павел Липранди напиша:
... освен во 1999 и 2001.

и замалку ќе заборавев, 1854.
Нису били ни тада, ни 1854., јер савезници имају исти циљ. Циљ НАТО нема везе са албанским националним тежњама. НАТО је једноставно пронашао своју нову улогу, онда кад се чинило да таква организација почиње да губи смисао. 1854. Енглези нису били за Турску него да сачувају свој традиционални трговачки пут према Истоку. Косово је давно уочено као могуће жариште. Нажалост, мржња између Срба и Албанаца (генерално говорећи) је толика да ће свако увек ту моћи да запали ватру осим ако се Срби и Албанци сами не договоре. Ја мислим да ће то једном бити могуће.

Српска политика 90-тих је била лоша. Неразумна. Нажалост,Србе није превише тешко наговорити да се туку против јачих од себе, као што смо видели у историји.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
shopski напиша:
Аз ја бех забравил и 1885,
1885: Србија, сојузник на НАТО, удри нож во грб на брата си, за да се види кој е добар слуга... си мислеа дека за награда до век НАТО ќе биде со нив. Денес е малку наопаку, ама во суштина, пак е исто.

Дизраели и Бизмарк од гробот ти се радуваат.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Павел Липранди напиша:
1885: Србија, сојузник на НАТО, удри нож во грб на брата си, за да се види кој е добар слуга... си мислеа дека за награда до век НАТО ќе биде со нив. Денес е малку наопаку, ама во суштина, пак е исто.

Дизраели и Бизмарк од гробот ти се радуваат.
Тачно, то је једна од црних тачака у српској историји, али Аустрија ипак није била оно што је НАТО данас. Боље је поређење да су Срби за аустријско царство били оно што су 100 година касније били Албанци за Југославију.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
shopski напиша:
бла, бла, бла
Код тебе је једино јасно да ти је драго што је у суседној земљи био рат. Уместо да то лепо кажеш, ти причаш о проблему Косова о коме не знаш много. Боље ти иде историја 19. века.
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
Код тебе је једино јасно да ти је драго што је у суседној земљи био рат. Уместо да то лепо кажеш, ти причаш о проблему Косова о коме не знаш много. Боље ти иде историја 19. века.
Хехе, не крија че с'м много доволен от сегашното положение на С'рбија, в това число и положението с Косово. Всичко се плашта. С'рбија беше на страната на по-силните през п'рвата половина на 20 век и затова успја да реализира своите агресивни намеренија спрјамо с'седите си.
Да ама това не е вечно и сега виждате какво е да сте сами срешту много по-силен от вас.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
shopski напиша:
Хехе, не крија че с'м много доволен от сегашното положение на С'рбија, в това число и положението с Косово. Всичко се плашта. С'рбија беше на страната на по-силните през п'рвата половина на 20 век и затова успја да реализира своите агресивни намеренија спрјамо с'седите си.
Да ама това не е вечно и сега виждате какво е да сте сами срешту много по-силен от вас.
Србија била на страната на по-силните през првата половина на 20 век? Кад? 1914? 1941? Србија је (нажалост) управо била сама "срешту много посилни од нас" најчешће у историји. Ко је био агресиван 1914. и 1941? Лепо ти кажем, мани се 20. века, за тебе је 19. век права тема.

За разлику од оног шта ти желиш Србији, ја желим Бугарској све најбоље. Знам да има и Бугара који имају симпатија за Србију. А за Србију немој много да бринеш, били смо и у горој ситуацији па смо успевали да се дигнемо :wink: Само гледај и уживај.:)
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
А за Србију немој много да бринеш, били смо и у горој ситуацији па смо успевали да се дигнемо :wink: Само гледај и уживај.:)
Русија и Китај нема да си развалјат отшошенијата с'с САшт и ЕС заради Косово. Проблема е чисто јуридически, да се намери легална форма за независимост на Косово предвид споразумението от Хелзинки за ненарушимост на границите. С'рбија нема думата, освен проформа.
Гледаме и уживаме, мислја че и х'рватите и унгарците са на с'штото мнение по в'проса.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
shopski ......ti rekov ednas..... ostani kaj salatata SHOPSKA!!!....ke bides duri i popameten.
Vaka zvucus ko supelka.....od vrba:):):)!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom