Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.
А

Адриано

Гостин
National titles---INTER

Serie A:

  • Champions (16): 1909–10; 1919–20; 1929–30; 1937–38; 1939–40; 1952–53; 1953–54; 1962–63; 1964–65; 1965–66; 1970–71; 1979–80; 1988–89; 2005–06; 2006–07; 2007-08
  • Runners-up (14): 1932–33; 1933–34; 1934–35; 1940–41; 1945–46; 1948–49; 1950–51; 1961–62; 1963–64; 1966–67; 1969–70; 1992–93; 1997–98; 2002–03

National titles-----LAZIO


Champions: 1973–74; 1999–00Runners-up: 1936–37; 1994–95; 1998–99

Оваа игра се вика најди ја разликата!!!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.656
Поени од реакции
5.339
Еве што се дешава..Ова е феномен..Чим, ги споменам вака и ги споредам Јуве со кој било Италијански тим, веднаш добивам одговор, сега гледај ти,остави го минатото..А кога се работи за со други,тие што ми го рекле тоа,истото тие го прават..Се прашувам да не грешавам нешто?:toe:


Адриано, да ја продолжам играта Најди ја разликата?:smir:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Syn-чо, промаши уште еден ѕвер во златната генерација на Фиорентина. :)

Друг ѕвер од минатото, кого го памтам е Дарио Хубнер, кога се бореа со Виери и Трезеге за копачката.
И уште еден клуб кој заборави да го напоменеш е Болоња, отворете википедија да видите какви имиња имаше во тој клуб. :)
 
А

Адриано

Гостин
Еве што се дешава..Ова е феномен..Чим, ги споменам вака и ги споредам Јуве со кој било Италијански тим, веднаш добивам одговор, сега гледај ти,остави го минатото..А кога се работи за со други,тие што ми го рекле тоа,истото тие го прават..Се прашувам да не грешавам нешто?:toe:


Адриано, да ја продолжам играта Најди ја разликата?:smir:
не се мешај ти! има овде разлика Интер и Јуве биле и ке бидат а лацио еднаш биле и сега сака човекот одма да го ставиме во топ фаворитите!
@crashoveride
Чекај малце бе може си постар може поодамна гледаш футбал ама сепак како што вели кико пред фактите и боговите молчат!
Сам си кажуваш во својот пост Лацио се секогаш позади четворката но никогаш не се ВО четворката!
а јас за интер ке престанам да навивам истиот ден кога ке го снема светот!
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
За оние '' постарите '' членови што ги памтат златните денови на Калчото , мало потсетување на големината на истото :

* Парма : Буфон , Канаваро , Киеза , Ди Вајо , Креспо , Ортега , Сенсини , Верон , Турам ,

* Фиорентина : Киеза ( 99-2002 ) , Диливио ( ви текнува ли на играчов , играше и долги години за Јуве ) , Торичели ( психо фаца , мамето негово ) , Толдо , Руи Коста , Нуно Гомеш , Пеџа Мијатович . . . . ФАТИХ ТЕРИМ

* Лацио : Поборски , Бокшич , Неста , Михајлович , Панкаро , Негро , Стам , Виери , Недвед , Верон ( 99-2001 ) , Роберто Манчини ( лошо менаџира , али какво фудбалерче беше со пеколна левица ) , Клаудио Лопез , Марсело Салас , Консеисао , Перуци , Владимир Југович , Дарко Ковачевич ( златното џокерче на Јуве ) , Креспо ( 2000 - 2002 )

Е сега кога ке ги додадеме Милан , Јуве , Рома и Интер на истиве овие тимови , заедно со Удинезе (Бироф и Аморосо ) , Болоња ( Р.Баџо , Сињори , Паљука ) , Сампдорија ( Монтела , а тука беа и Ортега , Михајлович , Манчини , Киеза , Верон ) , ве потсеќам дека во Италија се играше фудбал за кој и денешнава Премиер Лига може само да сонува . Може некој ке го искритикува ова што претходно го кажав , али оние што подолго време следат фудбал , фудбалот што се играше во Италија во средината на 90те и почетокот на новиот Милениум , беше на ниво што денес сеуште го немам сретнато во останатите првентсва ( зборам и за пресметки на фанови во склоп на стадионите во создавање на атмосфера , не тепачки ), вклучително со сегашното Калчо , ниту парите што моментално Русинон и Арапине ги носат во Премиер Лигата нема да можат да го создадат она што владееше во Фудбалот на Апенините кон крајот од минатиот век и почетокот на овој.

п.с. Листата на Фудбалери можно е да не е целосна , али поентата ми беше да се потсетиме на периодот кога Калчото важеше за убедливо најдоброто првентсво во светот . Којзнае кога повторно ке го добие истиот сјај , иако тоа што се случувапе таму во периодот за кој зборувам е мислам неповторливо .
a батистута ? :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.871
National titles---INTER

Serie A:

  • Champions (16): 1909–10; 1919–20; 1929–30; 1937–38; 1939–40; 1952–53; 1953–54; 1962–63; 1964–65; 1965–66; 1970–71; 1979–80; 1988–89; 2005–06; 2006–07; 2007-08
  • Runners-up (14): 1932–33; 1933–34; 1934–35; 1940–41; 1945–46; 1948–49; 1950–51; 1961–62; 1963–64; 1966–67; 1969–70; 1992–93; 1997–98; 2002–03

National titles-----LAZIO


Champions: 1973–74; 1999–00Runners-up: 1936–37; 1994–95; 1998–99

Оваа игра се вика најди ја разликата!!!

И јас многу ја сакам оваа игра, ама јас не ја играм во минатото, туку во сегашноста. Ако сакаш ќе играме Најди ја разликата на 7-ми декември на Олимпико. :helou:
 
А

Адриано

Гостин
И јас многу ја сакам оваа игра, ама јас не ја играм во минатото, туку во сегашноста. Ако сакаш ќе играме Најди ја разликата на 7-ми декември на Олимпико. :helou:
ајде договорено!:smir:
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
не се мешај ти! има овде разлика Интер и Јуве биле и ке бидат а лацио еднаш биле и сега сака човекот одма да го ставиме во топ фаворитите!
@crashoveride
Чекај малце бе може си постар може поодамна гледаш футбал ама сепак како што вели кико пред фактите и боговите молчат!
Сам си кажуваш во својот пост Лацио се секогаш позади четворката но никогаш не се ВО четворката!
а јас за интер ке престанам да навивам истиот ден кога ке го снема светот!
Нигде не пишав дека Лацио е меѓу главните фаворити,прочитај ги убаво моите постови погоре.Лацио последниве години е позади големата четворка,слабите финансии си го направија своето што е нормално,ама ти го величаш твојот тим до такви размери да е еден и единствен во лигава и сите други се отпадок...затоа ти реков спушти се на земја,види од кај ти дошле играчите,парата си го прави своето за жал нема веќе фудбалска убавина све е само бизнис и кладилница...
Колку тимови изгубија од шампионскиот сјај говори фактот што Парма со играчи како Буфон,Турам,Канаваро,Алмеида,Сенсини,Креспо итд сега игра во серија Б,а Фиорентина со бивши играчи од типот на Толдо,Торичели,Ди Ливио(Syn се сеќавам на овој играч многу добро беше стварно зверка),Абел Балбо,Батистута,Нуно Гомеш,Руи Коста...играше во Ц1 лига,говори дека Италијанскиот фудбал изгуби многу,сега е во сенка на Премиер лигата со силните милиони...

Адриано,клуб како Лацио неможеш да го споредиш со Катанија,тука започна и дискусијата и тоа го сфатив како провокација и навреда од твоја страна,впрочем само ланската сезона беше катастрофална за нас,секоја екипа има лоша сезона,сеа некои имаат и по деценија ко на пример твојот тим што заглеав од 1991 до 1998 нема никакви успеси...
1991
On 22 May 1991, exactly 26 years since their last international success, Inter defeat Roma 2-1 on aggregate in the UEFA Cup final. Matthaeus and Berti score for the Nerazzurri in the first leg at the Meazza. Inter defeat Salzburg in the final three years later to win their second UEFA Cup. Matthaeus becomes the first winner of the FIFA World Player award

1998
Ronaldo becomes the second Inter player to win the FIFA World Player award and the second to win the coveted Ballon d'Or. Inter lose out on the Scudetto after a long duel with rivals Juventus, but beat Lazio 3-0 in Paris to lift their third UEFA Cup. Frenchman Djorkaeff beats Brazilian Ronaldo in another prestigious match played in Paris - the 1998 World Cup final.

Како и да е,зборевме за италијанскиот фудбал каков беше и каков е сега,разликата е огромна за жал,да се надеваме на подобри времиња и поголема конкуренција...
 
А

Адриано

Гостин
Најинтересно во италијанското првенство одсекогаш биле дерби утакмиците!
лацио лани цела сезона беше катастрофа ама во една утакмица со Рома им покажа сила и ги среди!Милан никаква форма нема последниве 2 години ама кога игра со интер како со 3 нози да трчаат!Милан сега може изгуби од Болоња ама на 28 септември дербито ке врие нема веза што милан имаше лош старт!
кога сум кај Милан веќе морам да речам не дека провоцирам ама додека Анчелоти не ја фати кваката тешко дека Милан ке го достигне приматот како до пред 3-4 години!Не дека Анчелоти е слаб тренер или незнае како треба ама сепак времињата се менуваат и време е за промена мислам дека кога веќе Берлускони истури толку пари по играчи можеше барем да донесе тренер од калибарот на Хуан де Рамос човек кој е полн со идеи и кој според мене многу лесно ке го донесеше милан до скудетото!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.506
Поени од реакции
47.679
Jaс сум кажал и ке ја повторам мојрата идна проекција за Милан :)
Значи во добар случај Анчелоти ако земе нешто годинава ке остане и догодина,потоа Бастен збогатен со уште 2 години тренерско искуство ке превземе од него и ке ја држи позицијата едно 3-4 години додека Малдини и Костакурта учат занат кај Капело,Саки и Чезаре и они не превземат од него до неодредено :)

Во случај да искрсне нешто од планов мој,би требало да дојде Спалети или Прандели ама никако Хуанде Рамос пошто јас како навивач на Тотенхем сакам добри резултати од него и да си седи таму :)

пс.ако се остане суви годинава дефинитивно на Силвио би требало да му избие филмот за Анчелоти-Фергусон во Италија ќе се фати постот дебел и ке мора да лета
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.701
Поени од реакции
43.803
Syn-чо, промаши уште еден ѕвер во златната генерација на Фиорентина. :)

Друг ѕвер од минатото, кого го памтам е Дарио Хубнер, кога се бореа со Виери и Трезеге за копачката.
И уште еден клуб кој заборави да го напоменеш е Болоња, отворете википедија да видите какви имиња имаше во тој клуб. :)
Ги спомнав Болоња , али овие ги издвоив како тимови што јас подобро ги памтам , иначе Хубнер ми е во секавање само кога играше во Пијаченца . . . ми избледоа мн работи .

Ќути Јове , гледај кога е пишуван постот , иначе израснав во ерата на Бати-гол , неколку пати веќе го имам спомнато на форумов , омилен играч ни беше и на мене и на Татко ми , до ден денес го памтам моментот кога со Фиорентина цел Вембли го замолче . . . . . Meѓу рогови на Симан :D

 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Syn-чо, промаши уште еден ѕвер во златната генерација на Фиорентина. :)

Друг ѕвер од минатото, кого го памтам е Дарио Хубнер, кога се бореа со Виери и Трезеге за копачката.
И уште еден клуб кој заборави да го напоменеш е Болоња, отворете википедија да видите какви имиња имаше во тој клуб. :)
Ја памтам кога играше Таре во Болоња колку го потценуваа милан пред утакмицата и им шибна 2 комада,исто и Круз беше таму машина за голови...
И Нерво со носот ко ајкула исто го паметам од Болоња...
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.031
Поени од реакции
1.143
Мислам дека некој на темава или на фан клуб Интер прашуваше колку заработува Ибра, и дали е најскапо платен играч.
Според Газета Дело Спорт, Ибрахимович е најскапо платен играч во Калчото со 12 милиони евра по сезона.
После него следува Кака со 9.

Со 12 милиони по сезона би требало да е најскапо платен играч воопшто... тука
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom