Исчезнати лица

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Dava na filmovi, tuka odma e reagirano i zapocnato so istraga i baranje na devojceto, i cel oddel za isceznati lica e angaziran za konkretniov slucaj od momentot koga majkata prijavila, ne cekale. Proverkata na kompjuterot na primer e napravena odma prviot den.
Незнам, нека каже некој ако е поинаку сега во МВР, ама порано за мало дете одма се реагираше, за 14 годишно девојче, само ако има индикации некакви.

А за јавувањето 99.99% пд наставниците не би се јавиле ако касни детето (зборам 14 годишно дете) и баш во случајов што е исчезнато девојчево тој 0.01% се дешава и баш одма после неполн саат полицијата почнува истрага.

30 минути се, не се денови. За 30 минути немаш време ни да испаничиш. Не пак да стигнеш на полиција да се јавиш. Дефинитивно има нешто што не го знаеме.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Нина, дали си мајка? Какви глупости пишувате алал нека ви е.
И кога се работи за исчезнување на малолетно лице не се чека 24 часа за да почне истрагата, баш напротив, треба веднаш да се реагира.
На секое дете му треба сталожена мајка, а не параноична мајка која му врти после секој час да провери каде е, дали јадело, и постојано му проверува социјални мрежи, и го контролира каде е.. Треба да се има одредена контрола, ама не до толку јас да ја кренам цела држава на нозе за 10 минути колку што детето каснело кога учителката се јавила дека не е дојдено во школо.. Во ред е да си претпазлив, ама за 10 минути колку што детето каснело во школо, да пријавиш во полиција, треба да си екстремно параноична паночарка мајка.. Во случајов се покажа дека паниката е оправдана, ама во 99.9% од случаите вакво нешто е непотребно.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.598
Поени од реакции
17.295
А што ако јас ја кренам цела држава на нозе за два саати додека она и е празен телефонот и е кај другарка отидена?
И што ако ја крениш цела држава на нозе ?
Никој нема да ти замери кога е дете во прашање.
Нема и јас да пријавам по 10 минути в полиција ама па и нема да чекам да се раздени за да си го барам детето.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
7:20 излегла од дома
8:35 е пријавено во МВР
75 минути се тоа, не 10, Шерлоци.
Секојдневно има вакви случаи… мене ми се десило да ми снема батерија на телефонот, син ми не го кревал телефонот со саати дека му бил на мјут или му снемало батерија. Ми кажал дека ќе оди на едно место се завеал на друго. Избегал од часови појма сум немал.

Ако покренува МВР за секој случај истрага за 75 минути, што останува за криминалците. Овде има индикации некакви, затоа е одма свртено во МВР, затоа е одма покрената истрага.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.156
Поени од реакции
35.014
Секојдневно има вакви случаи… мене ми се десило да ми снема батерија на телефонот, син ми не го кревал телефонот со саати дека му бил на мјут или му снемало батерија. Ми кажал дека ќе оди на едно место се завеал на друго. Избегал од часови појма сум немал.

Ако покренува МВР за секој случај истрага за 75 минути, што останува за криминалците. Овде има индикации некакви, затоа е одма свртено во МВР, затоа е одма покрената истрага.
Тоа е друг муабет. Првичниот ти беше дека во 7:20 излегла од дома, а во 7:40 пријавиле во полиција. После стана пола час. Сега и 75 минути биле малку.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.793
Поени од реакции
18.424
На секое дете му треба сталожена мајка, а не параноична мајка која му врти после секој час да провери каде е, дали јадело, и постојано му проверува социјални мрежи, и го контролира каде е.. Треба да се има одредена контрола, ама не до толку јас да ја кренам цела држава на нозе за 10 минути колку што детето каснело кога учителката се јавила дека не е дојдено во школо.. Во ред е да си претпазлив, ама за 10 минути колку што детето каснело во школо, да пријавиш во полиција, треба да си екстремно параноична паночарка мајка.. Во случајов се покажа дека паниката е оправдана, ама во 99.9% од случаите вакво нешто е непотребно.
Може не каснела никогаш, па на наставникот му станало сомнително и се јавил, може имаат и онлајн комуникација со родителите, ако и на крај не се јавила на телефон кога мајка и ја барала или била недостапна нормално ќе помислиш дека нешто се случило. Ќерка ми е 4 години помала, и не дека не може сама да отиде до школо, али ритуал им е со мајка и да ја испрати до школо и да ја земе, макар што и мајка и каснела на работа, не верувам дека е параноична у никој случај. Се надевам дека е ок девојчето и дека се добро ќе заврши.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Мене едно не ми е јасно.. Зашто оној внук му на Љубе Бошковски го нема на страната на Интерпол а Вања за неколку дена ја објавија таму? Дали тоа што Вања е објавена на страната на Интерпол укажува на тоа дека МВР има сомневање дека Вања не е веќе во Македонија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Тоа е друг муабет. Првичниот ти беше дека во 7:20 излегла од дома, а во 7:40 пријавиле во полиција. После стана пола час. Сега и 75 минути биле малку.
Зборот за 10 минути беше јавувањето на наставничката. Полицијата не поминало ни саат после тоа.

Како и да е се надевам дека индикацијата не е дека девојчето било депресивно. Што и да се случило, само да е здраво и живо.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.536
Поени од реакции
43.083
Тогаш кријат од нас народот..има нешто што кажала мајката во станица што ние не знаеме..полиција не те ферма ти викаат 24часа ако немаш некој доказ дека е ептен нешто сомнително..
Pa koj si ti ili ja da znaeme doverlivi informacii sto i stetat na istragata ziti boga, daj malce razmislete ebago, ne moze tuka da barate transparentnost i sve da vi se prenesuva, ne e vozmozno toa. Normalno deka ako ima nesto, a pritoa moze da nasteti vo potragata, deka nema da kazat, protokot na informacii tuka mora da e krajno limitiran, da se bira sto ke otide vo javnost, a sto ne.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.222
Поени од реакции
3.219
Pa koj si ti ili ja da znaeme doverlivi informacii sto i stetat na istragata ziti boga, daj malce razmislete ebago, ne moze tuka da barate transparentnost i sve da vi se prenesuva, ne e vozmozno toa. Normalno deka ako ima nesto, a pritoa moze da nasteti vo potragata, deka nema da kazat, protokot na informacii tuka mora da e krajno limitiran, da se bira sto ke otide vo javnost, a sto ne.
Кој рече дека треба да знаеме јас или ти ? Реков кријат..Размисли зошто полицијата зеде одма да трага а не чекаја 24 часа за да бараат сигнали од телефон и да пребаруваат камери..
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.536
Поени од реакции
43.083
Кој рече дека треба да знаеме јас или ти ? Реков кријат..Размисли зошто полицијата зеде одма да трага а не чекаја 24 часа за да бараат сигнали од телефон и да пребаруваат камери..
Zasto ne cekaat sekogas, nit e prva licnost nit posledna za koja odma se aktiviraat ako isceznala, od kaj toa deka pod difolt se primorani da cekaat cel den.
Da, rece krijat, i da, u pravo si deka krijat, i da, treba da krijat, nepotrebno se revoltiras, konkretno za signal so mobilen, majkata e taa koja preku google videla kade posleden pat bil telefonot aktiven, toj detal e od majkata, ne od MVR.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.156
Поени од реакции
35.014
Зборот за 10 минути беше јавувањето на наставничката. Полицијата не поминало ни саат после тоа.

Како и да е се надевам дека индикацијата не е дека девојчето било депресивно. Што и да се случило, само да е здраво и живо.
Ако баба лаже, трап не лаже:
7:20 излезена од дома, 7:40 пријавено во полиција… дефинитивно има индикации некакви.
Нејсе, ајде мала реконструкција:
-7:20 Вања излегува од дома
-7:30 почнуваат часовите, Вања не се појавува, учителката не е известена дека нема да дојде, нормално - реагира.
-7:37 (ко што викате вие, никаде не прочитав точно време кога учителката пишала) учителката и пишува на мајката дека Вања ја нема на час.
-од 7:37 до 8:35 има 58 минути. Сосема доволно време за мајката:
* да се јави на телефон и не може да ја добие Вања
* да се јави на таткото на Вања и да дознае дека не ја видел
* да се јави на другарите или родителите на другарите на Вања, и никој од нив да не знае ништо
* да се јави на роднини, пријатели кои ја знаеле Вања и од сите да добие негативен одговор
Сето ова е сосема доволна индиција да те фати паника дека ти го нема детето и да се јавиш во полиција по скоро еден час.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.598
Поени од реакции
17.295
Луѓе детето исчезнало во 7 :30 наутро плус телефонот и бил исклучен, не се појавила на училиште воопшто, колку поголеми индикации од ова. Сигурно мајката немало да испаничи ако ќерка и заминала поручекта на кафе и закаснела дома еден час, има шанса и телефонот да се испразни ама ова е веќе друго, затоа и е пријавено в полиција.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.630
Поени од реакции
70.384
Мене едно не ми е јасно.. Зашто оној внук му на Љубе Бошковски го нема на страната на Интерпол а Вања за неколку дена ја објавија таму? Дали тоа што Вања е објавена на страната на Интерпол укажува на тоа дека МВР има сомневање дека Вања не е веќе во Македонија?
Па веројатно затоа што кај внукот на Љубе точно се знае што се случувало. Го киднапирале, се знае и со каква кола и кои се извршителите. Дел од нив се уапсени, само еден е во бегство. Веќе има и пресуди за тие што биле логистика во грабнувањето, без директно да учествуваат.
Сите тие имаат работено за некој поголем и се бранат со молчење засега, колку што објавија медиумите. Голема е веројатноста да го убиле и фрлиле некаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom