Исчезнати лица

Член од
20 мај 2023
Мислења
577
Поени од реакции
2.580
Чудно им е пошто у наше време никој не се ни замарал една недела ако те нема.
Богами, ниту класниот имал број од родителите, ниту вибер групи постоеја и сл. Кажуеш на другарка дека нема да идеш у школо дента заради икс причини, она пренесуе на класниот и класниот на тоа верува и никој не проверува дали е точно тоа или не.
Се лажеше наголемо.
Веројатно сега се попретпазливи и заради масакарот што се случи скоро у Србија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Мене ме носеа во школо првата недела кога бев прваче, после ми рекоа: ќе одиш до главната улица и од тука следи ја толпата, ќе видиш други деца како одат и нема да се изгубиш.

И така си одев до и од школо, ништо посебно не ми се случи, неколку пати идиоти возачи ме зашлакаа со вода и кал, 2-3 пати бев нападнат од поголеми деца во група, еднаш ми ги земаа парите за доручек, еднаш паднав на мраз ја шинав раката, неколку пати наставниците ми се дереа кога ќе задоцнев неколку минути... се нормално.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
I mene mi e cudno ova so zvoni posle 10 min vo 8mo. Ili e nastavnicka na godinata, ili se smenile rabotite.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.674
Мене ме носеа во школо првата недела кога бев прваче, после ми рекоа: ќе одиш до главната улица и од тука следи ја толпата, ќе видиш други деца како одат и нема да се изгубиш.

И така си одев до и од школо, ништо посебно не ми се случи, неколку пати идиоти возачи ме зашлакаа со вода и кал, 2-3 пати бев нападнат од поголеми деца во група, еднаш ми ги земаа парите за доручек, еднаш паднав на мраз ја шинав раката, неколку пати наставниците ми се дереа кога ќе задоцнев неколку минути... се нормално.
Survivor bias :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Нема ништо чудно во тоа, јас работам во таа сфера надвор, секое школо има систем да се прати информација за 10 минути ако дете доцни на било кој час, не само првиот. Веднаш по информацијата прво го бараат детето дали е во школото а веднаш потоа ако не го пронајдат известуваат родители и бараат информација дали родителите се слушнале со детето и дали знаат нешто. Ние го немаме тој систем како што немаме ништо, ама наставничката е очигледно свесна и знае како треба да одат овие работи. Секој класен раководител треба да има директен контакт со родители за вакви работи. Мора да се обрати внимание на ова. Ако се случило најлошото сценарио, барем да извлечеме некои поуки кои ќе помогнат на други деца во иднина. Надежта умира последна.
Незнам, јавување ако некој касни 7 минути е премногу, доколку не се работи за претходни инструкции. Па побогу 7:30 е почеток на чадот, на никој ли му се нема случено да касни, да се успие… На колку од вас им се јавиле на родителите после 7 минути, кога сте каснеле?
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.767
Поени од реакции
22.755
Мене ме носеа во школо првата недела кога бев прваче, после ми рекоа: ќе одиш до главната улица и од тука следи ја толпата, ќе видиш други деца како одат и нема да се изгубиш.

И така си одев до и од школо, ништо посебно не ми се случи, неколку пати идиоти возачи ме зашлакаа со вода и кал, 2-3 пати бев нападнат од поголеми деца во група, еднаш ми ги земаа парите за доручек, еднаш паднав на мраз ја шинав раката, неколку пати наставниците ми се дереа кога ќе задоцнев неколку минути... се нормално.

@Io Sono Interista на пат до школо - 1990 и некоја:


1701343381293.png
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.314
Поени од реакции
8.855
Незнам, јавување ако некој касни 7 минути е премногу, доколку не се работи за претходни инструкции. Па побогу 7:30 е почеток на чадот, на никој ли му се нема случено да касни. На колку од вас им се јавиле на родителите после 7 минути, кога сте каснеле?
во школото кај што учат моите деца е вообичаена пракса одма после самиот старт на првиот час да ти пратат порака да објасниш зошто детето е отсутно од настава.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.397
Поени од реакции
3.407
Незнам, јавување ако некој касни 7 минути е премногу, доколку не се работи за претходни инструкции. Па побогу 7:30 е почеток на чадот, на никој ли му се нема случено да касни, да се успие… На колку од вас им се јавиле на родителите после 7 минути, кога сте каснеле?
Pa odma na pocetoke se pravi prozivka na ucenicite, dali se site prisutni odnosno koj ne e da bide zapisan. Verojatno ucitelkata da bide korektna da ne gi zapisuva ako kasni ima zvoneto..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.227
Поени од реакции
36.444
Читам за исчезнативе деца и коса ми се крева. Како е можно деца од неколку годинки да ги оставиш сами и без надзор, особено во такви планински места?
Најчесто станува за родители со некаква попреченост, апла ниско ниво на интелигенција, или апла сиромаштија. Таму имаш места каде возрасен може да се изгуби и да не го најдат, а не деца. На голем дел од Мариово немаш ни добра мобилна покриеност, ми се има случувано да пешачам со саати за телефонот да фати една две црти и тоа 3г.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
во школото кај што учат моите деца е вообичаена пракса одма после самиот старт на првиот час да ти пратат порака да објасниш зошто детето е отсутно од настава.
Ама ти не си во мк, не?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.457
Поени од реакции
35.873
Споредувате рани деведесети со денес. Во тоа време јас пешачев по 3 километри секој ден од дома до училиште и уште по 3 за назад. Имаше деца од поблиските села кои пешачеа уште по плус 5-6 километри. По снегови, по мразови, со чорапи наврени на чизмите за да не се лизнеш на мразот. Денес има деца од одделението на син ми што живеат буквално на 1 минута одење до училиштето, и сепак се возат со автобус до училиште. И сето тоа е максимално оправдано според мене. И не, воопшто не е чудно што се јавила учителката. Така треба да постапи секој учител.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Што треба и какое, е небо и земја. И јас иман дете, кое баш редовно се успива, па еднаш не ми се јавиле, поготово не на прв час од сабајле. Баш зборев со него, дали му се јавуел некому класниот, никому. Имам внука што учи у Песталоци, на слична возраст, никад не се јавиле ако доцни некое дете. Не зборам за 90ти, зборам за сега и овде.

7:20 излезена од дома, 7:40 пријавено во полиција… дефинитивно има индикации некакви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom