Исчезнати лица

Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Дали е точно дека девојчето се качило самата во бела кола и дека тоа е единственото нешто што е забележано на камера?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Дали е точно дека девојчето се качило самата во бела кола и дека тоа е единственото нешто што е забележано на камера?
Од кај ти овој податок. Ова ме потсетува на првите часови после атентатот на Киро Глигоров кога на телевизиите кажуваа за двајца со брада што со голема брзина се движат во правец на Тетово за после да биде кон Велес и на крајот кон никаде.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Од кај ти овој податок. Ова ме потсетува на првите часови после атентатот на Киро Глигоров кога на телевизиите кажуваа за двајца со брада што со голема брзина се движат во правец на Тетово за после да биде кон Велес и на крајот кон никаде.
Од Фејзбук.. received_866369165041184.jpeg
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Па ако се качила во автомобил тоа било доброволно не била на сила внесена.
Види, можеби се качила сама во кола, ама тоа не значи дека останала по своја желба во колата.. Можеби се качила затоа што бил некој познат во колата, татко на школски, комшија, итн. итн., па после он не ја пуштил да си оди од некоја причина, можеби од детска наивност му поверувала во добрите намери.. Може многу варијанти да се измислат, ни јас ни никој не знае што се случило точно, ама едно е сигурно, дури и да се качила сама во кола, никој нема право со сила да ја задржи во колата и да ја однесе некаде каде што таа не сака.. Мене лично ништо не ми значи тоа што се качила сама во кола, кога детето го нема веќе два дена.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.088
Поени од реакции
13.101
Прееска поминував кај едно ОШ во н.Аеродром, дузини коли ги чекаат децата од училиште, а живеат блиску, Основно училиште е...
Но да се потсетиме дека имаше Дузини лажни стравувања, после испаднуваше дека девојчиња сами отишле кај другарка, дечко, па се потоа се заташкувааше ..
Ова го пишувам поради Приоритети и Ресурси на Полицијата... значи мора родителите да си ги знаат децаата.. Да не се ангажираа цела Полиција а отишла девојката кај дечко ... може да имаа ПОИТНИ случаи..
И не знам што би помогнаало Медиумско пумпање на оваакви случаи ??
Ако навистинаа се работи за киднаапирање од психопат, тој само ќе се храани од медиумските напумпувања на случајот...
Баш напротив, порадо би слушал на вести за секој најмал детаљ за исчезнувањето на девојчево, 24/7 емисија на сите канали со сите движења, испитувања/обраќања на блиски, нови откритија, отколку да гледам вести за Опсе и да гледам како тоа е ударна тема, а за девојчево само да се известува дека нема нови информации. Само со поголемо медиумско покривање на случајов може да расте шансата да се најде девојчето, сама по себа истата шанса опаѓа како минува времето. Некои сценарија се можни:

1. Девојчето сама да избегала, иснпирана од некој филм или нешто слично (ова е премала шансата со оглед на времето + центар на главен град, летно време + селска средина е многу полесно ова), но сепак колку поголема фама се дигне, толку поголем притисок ќе почувствува да се врати дома.
2. Да не е се сјајно како што навидум личело дека е дома и девојчето да нашла внимание/љубов/грижа на погрешно место во погрешна личност, независно дали била запоставена само или пак нешто друго лошо се случувало дома и да испланирала заедничко бегство со некоја втора личности во која барала/нашла тоа што и недостасувало дома. Во тој случај втората личност (или личности) ќе почувствуваат притисок и се зголемува шансата да ја пријават или да ја испратат сама да се пријави. Можеби самата била иницијатор, можеби втората вмешана личност, не е ни важно. Колку повеќе медиумски се покрива толку помалку они имаат слобода ако сакаат да се кријат (или ако сакаат да ја кријат), 50 метра нема да може да излезе надвор без да ја препознае некој.
3. Најцрно сценарио нема да опфаќам тука, не би сакал во тој правец да размислува никој.

Не беше така одамна кога слична ситуација имаше со Пино, тогаш мајката постојано беше по медиуми и кажуваше сценарија кои излегоа во најголема мера точни, иако секаде постоеја луѓе што велеа дека жената забегала со теориите. Се надевам дека се ова добро ќе заврши.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Види, можеби се качила сама во кола, ама тоа не значи дека останала по своја желба во колата.. Можеби се качила затоа што бил некој познат во колата, татко на школски, комшија, итн. итн., па после он не ја пуштил да си оди од некоја причина, можеби од детска наивност му поверувала во добрите намери.. Може многу варијанти да се измислат, ни јас ни никој не знае што се случило точно, ама едно е сигурно, дури и да се качила сама во кола, никој нема право со сила да ја задржи во колата и да ја однесе некаде каде што таа не сака.. Мене лично ништо не ми значи тоа што се качила сама во кола, кога детето го нема веќе два дена.
Сеуште не е утврдено дали навистина се качила во кола.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Сеуште не е утврдено дали навистина се качила во кола.
Знам, ама моментот дека ја нема на ниту една друга камера фатено, а Дебар маало е најфреквентен дел од Скопје, ми е језив.. Се додека нема соопштение од МВР или Мајката, се е шпекулации.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Знам, ама моментот дека ја нема на ниту една друга камера фатено, а Дебар маало е најфреквентен дел од Скопје, ми е језив.. Се додека нема соопштение од МВР или Мајката, се е шпекулации.
И официјално е потврдено дека податокот дека девојчето се качило во некоја кола е лажна вест.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
И официјално е потврдено дека податокот дека девојчето се качило во некоја кола е лажна вест.
Види, девојчето е сигурно качено во некоја кола.. Дали милум или силум, девојката на улица веќе не е, бидејќи да беше лута до сега ќе си дојдеше дома.. Прашањето е дали може да се најде со која кола е однесена и во кој правец..
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Види, девојчето е сигурно качено во некоја кола.. Дали милум или силум, девојката на улица веќе не е, бидејќи да беше лута до сега ќе си дојдеше дома.. Прашањето е дали може да се најде со која кола е однесена и во кој правец..
Тебе на кафе да не ти се јави дека девојчето сигурно е качено во кола? Кај имаш доказ за тоа?
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Тебе на кафе да не ти се јави дека девојчето сигурно е качено во кола? Кај имаш доказ за тоа?
Немам доказ, само размислувам логично.. Колку часа поминаа, дали дете би седело негде повеќе од 2 дена луто, на студ гладно? Ќе си дојдеше дома да е лутина во прашање..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom