Исчезнати лица

Член од
13 април 2021
Мислења
3.034
Поени од реакции
10.247
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Приказнава ми станува језива пошто во двата случаи се работи за женска постара особа со ситна градба и црвена коса.
Ме потсети на убиецот Владо од Кичево кој точно бирал жртви кои личеле на неговата мајка, кратка и црна коса. Не сакам да избрзувам со заклучоци и да терам на црно но ова веќе ми наликува на тоа дека некој опасен човек шпарта во Драчево.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Пронајдена е мртва.
 
Член од
11 октомври 2022
Мислења
13
Поени од реакции
3
Приказнава ми станува језива пошто во двата случаи се работи за женска постара особа со ситна градба и црвена коса.
Ме потсети на убиецот Владо од Кичево кој точно бирал жртви кои личеле на неговата мајка, кратка и црна коса. Не сакам да избрзувам со заклучоци и да терам на црно но ова веќе ми наликува на тоа дека некој опасен човек шпарта во Драчево.
Јас забележав дека скоро сите исчезнати во последните неколку месеци се скоро со исти години. И скоро сите ги исзезнале во рок од неколку минути. Ептен језиво. Прочитав кај новинарката Дурло за човекот од Крушево, во неколку минути исчезнал...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Јас забележав дека скоро сите исчезнати во последните неколку месеци се скоро со исти години. И скоро сите ги исзезнале во рок од неколку минути. Ептен језиво. Прочитав кај новинарката Дурло за човекот од Крушево, во неколку минути исчезнал...
Човекот имал деменција, не е исто како со жените. Тие биле здрави прави и сеуште работоспособни.
 
Член од
11 октомври 2022
Мислења
13
Поени од реакции
3
Човекот имал деменција, не е исто како со жените. Тие биле здрави прави и сеуште работоспособни.
Човекот од Крушево имал деменција да, ама и тој од Прилеп што исчезна една недела предходно бил здрав и работоспособен. Сите на слични години и сите исчезнати во рок од неколку минути. Тоа е многу чудно. Барем така мислам јас
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
Какво објаснување имате за овие исчезнувања како типов погоре? Пред некоја година истотака исчезна една девојка од Струмица ми се чини под исти околности, искачаат од дома без ништо во нив и ги снемува така што никогаш не им се наоѓа трагата.
Одат во самоубиство? Ајде да е така, ама да се сокриеш и никогаш никој да не те најде? Да не остаиш ни писмо ни збор за збогум.
Киднапирање е друго. Тука пак ќе спомнам, збориме за луѓе што искачаат од дома без ништо во нив и им се губи трагата.

Жената од Драчево погоре најверојатно добила срцев удар или нешто слично, штом нема траги на насилство, релативно блиску до дома, се пуштила пешки до црква и чао. Мада и тука има доза сомнеж пошто син и вика дека збореле на телефон ама женава не можела убаво да збори и се прекинала врската.
Иако беше многу језиво со оглед на тоа што е ист профил како и претходната драчевчанка која никогаш не ја пронајдоа. Што вика Батерс погоре, заебано делуваше и насочуваше кон сериски убиец јеботе.

Истотака човеков од Крушево е многу сомнително исчезнат, значи за 10 минути него го снемало, буквално како земја да го проголтала. Без разлика што е дементен, нема тоа никаква врска со тоа што апсолутно му се изгубила секаква трага.

Периодов, поточно после жената од Драчево се изначитав вакви статии за изгубени лица.
Ме интересира што мислите вие.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.176
Поени од реакции
7.666
Какво објаснување имате за овие исчезнувања како типов погоре? Пред некоја година истотака исчезна една девојка од Струмица ми се чини под исти околности, искачаат од дома без ништо во нив и ги снемува така што никогаш не им се наоѓа трагата.
Одат во самоубиство? Ајде да е така, ама да се сокриеш и никогаш никој да не те најде? Да не остаиш ни писмо ни збор за збогум.
Киднапирање е друго. Тука пак ќе спомнам, збориме за луѓе што искачаат од дома без ништо во нив и им се губи трагата.

Жената од Драчево погоре најверојатно добила срцев удар или нешто слично, штом нема траги на насилство, релативно блиску до дома, се пуштила пешки до црква и чао. Мада и тука има доза сомнеж пошто син и вика дека збореле на телефон ама женава не можела убаво да збори и се прекинала врската.
Иако беше многу језиво со оглед на тоа што е ист профил како и претходната драчевчанка која никогаш не ја пронајдоа. Што вика Батерс погоре, заебано делуваше и насочуваше кон сериски убиец јеботе.

Истотака човеков од Крушево е многу сомнително исчезнат, значи за 10 минути него го снемало, буквално како земја да го проголтала. Без разлика што е дементен, нема тоа никаква врска со тоа што апсолутно му се изгубила секаква трага.

Периодов, поточно после жената од Драчево се изначитав вакви статии за изгубени лица.
Ме интересира што мислите вие.
Na fejs po komentari na vakvi novosti se nadovrzuvaat i drugi chii bliski se ischeznati na slichni nachini, nema da me chudi da e seriski ubiec vo prashanje, samo koga kje se zeme vo predvid vo kakvo opshtestvo zhiveeme...
 
Член од
11 октомври 2022
Мислења
13
Поени од реакции
3
Навистина се многу чудни овие исчезнувања, дали е сериски убиец или трговија со органи, надлежните органи постапуваат (според мене) многу несериозно. Ако е некој постар човек (со не многу моќно семејство) не се ни трудат да "побараат". Зачестено е како што гледам по интернет многу, само ме интересира што ако на некој повлијателен човек му исчезне родител?!.. Дали и тогаш вака ќе постапуваат надлежните органи?! На едно интервју што го имаше изјавено синот на жената од Драчево вика " Денес исчезна мојата мајка, утре можеби ќе е вашата" .. Не можам да разберам како се размислува на оваа проблематика.. Или се додека не ми се случи мене добро е.. А ако се случи??! Тогаш што?!! Никој конкретно не дава никакви информации, или некој апел посебно до постарите лица да не излегуваат сами... Ништо
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.519
Поени од реакции
3.655
Какво објаснување имате за овие исчезнувања како типов погоре? Пред некоја година истотака исчезна една девојка од Струмица ми се чини под исти околности, искачаат од дома без ништо во нив и ги снемува така што никогаш не им се наоѓа трагата.
Одат во самоубиство? Ајде да е така, ама да се сокриеш и никогаш никој да не те најде? Да не остаиш ни писмо ни збор за збогум.
Киднапирање е друго. Тука пак ќе спомнам, збориме за луѓе што искачаат од дома без ништо во нив и им се губи трагата.

Жената од Драчево погоре најверојатно добила срцев удар или нешто слично, штом нема траги на насилство, релативно блиску до дома, се пуштила пешки до црква и чао. Мада и тука има доза сомнеж пошто син и вика дека збореле на телефон ама женава не можела убаво да збори и се прекинала врската.
Иако беше многу језиво со оглед на тоа што е ист профил како и претходната драчевчанка која никогаш не ја пронајдоа. Што вика Батерс погоре, заебано делуваше и насочуваше кон сериски убиец јеботе.

Истотака човеков од Крушево е многу сомнително исчезнат, значи за 10 минути него го снемало, буквално како земја да го проголтала. Без разлика што е дементен, нема тоа никаква врска со тоа што апсолутно му се изгубила секаква трага.

Периодов, поточно после жената од Драчево се изначитав вакви статии за изгубени лица.
Ме интересира што мислите вие.
Најчесто бегаат од домашни проблеми (насилство, силувања...) и не ни сакаат да бидат пронајдени, потоа следат самоубиствата и убиствата од лица со кои се познавале и од кои не очекувале да бидат убиени па затоа и делува како лежерно да си излегле од дома. За девојката од Струмица колку што се сеќавам пресомнителен беше сопругот и целата негова фамилија, чисто од однесување би рекол сигурно они и имаат нешто направено ама веројатно не можат да најдат опипливи докази од полиција. Дечконо Пино Секондо да не го закопале аматерски и преплитко никогаш немаше да биде пронајдено телото и сеуште ќе се водеше ко исчезнат.
Ми немаат смисла многу муабетите за сериски убијци или трговија со органи затоа што досега некој и ќе беше фатен или ќе имаше некој што бил цел на напад па да се одбрани, да избега од киднаперите и да опише таква ситуација, не може да е толку совршено испланирано грабнувањето да имаат 100% успех. 7-8 годишни деца успеваат во 20% од случаи да се спасат од обид за киднапирање, не па возрасни луѓе да се таргет и да нема еден да имал блиска средба со такви луѓе и да преживеал за да раскаже детали.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
или трговија со органи
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
Најчесто бегаат од домашни проблеми (насилство, силувања...) и не ни сакаат да бидат пронајдени, потоа следат самоубиствата и убиствата од лица со кои се познавале и од кои не очекувале да бидат убиени па затоа и делува како лежерно да си излегле од дома. За девојката од Струмица колку што се сеќавам пресомнителен беше сопругот и целата негова фамилија, чисто од однесување би рекол сигурно они и имаат нешто направено ама веројатно не можат да најдат опипливи докази од полиција. Дечконо Пино Секондо да не го закопале аматерски и преплитко никогаш немаше да биде пронајдено телото и сеуште ќе се водеше ко исчезнат.
Ми немаат смисла многу муабетите за сериски убијци или трговија со органи затоа што досега некој и ќе беше фатен или ќе имаше некој што бил цел на напад па да се одбрани, да избега од киднаперите и да опише таква ситуација, не може да е толку совршено испланирано грабнувањето да имаат 100% успех. 7-8 годишни деца успеваат во 20% од случаи да се спасат од обид за киднапирање, не па возрасни луѓе да се таргет и да нема еден да имал блиска средба со такви луѓе и да преживеал за да раскаже детали.
Па да ама по некоја логика ако извршуваш самоубиство треба да ти е гајле дали ќе те најдат или не. Т.е ваљда никој не би сакал телото да му заврши негде рандом и да му скапува под отворено небо, да го јадат кучиња и гаврани. А и на крај краева какво е тоа самоубиство да никој никогаш не може да те најде.

Ова со убиствата држи вода, лихвари едно друго, криминал, само што некако профиливе на луѓево не ми делуваат дека се дел од такви кругови.

Мене највеќе ми запнува за око податокот што искачаат од дома без ништо во нив. Јас речиси и да не познавам човек што искача од дома без мобилен телефон, на мочање ги носиме мобилните ебате.

Сериски убијци и мене некако ми немаат логика. Премало место сме за такво нешто, секој со секого се знае а и не тоа баш така `лесно` као што гледаме во филмовите.
Ова со киднапирања ради органи мене највеќе ми држи вода. Да не се праиме наивни како да не знаеме што се дешава у Косово а и во нашиве албански села.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.668
Поени од реакции
10.060
Во вакви случаеви како првоосомничени се најблиските, секако ако исчезнатиот важи за повлечен, мирен човек кој нема непријатели. Најчесто поради семејни скандали, губење пари, домашно насилство или изневера близок може да посегне кон родител, партнер и слично, и самото убиство да го прекрие со изговор - излезе да се шета без ништо. Јас прво би го проверил тоа. Второ, трговија со органи. Поголем број од исчезнатите се лица што се физички послаби и на повисока возраст (може и деца). Секако, таргетот е што побрзо и полесно лицето да биде совладано и пренесено.
Трето - самоубиства. Коцка, изневера, криза на средна возраст.
Сериски според мене нема шанси. Не може толку брзо да делува, па уште и на цела територија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom