Исчезнати лица

Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Палчо во Турција беше во притвор, не во хотел во Анталија па да спрема одбрана. Јакиот лик, па уште и одбрана сам да спремал. Инаку од толку што е паметен го собраа како некој пес од сред автопат во Турција.

Дај опрајте се од глупостиве аман
Тргнав да ти напишам подолг пост ама ај си викам, не вреди.
Улета арогантно па не вреди да се објаснувам.
Автоматски споено мислење:

Ете имале ама не кажувале во јавност демек. Ако не ми кажуваш ти докази како да ти верувам дека Палчо ја убил Вања? Изгледа дека со вештачењето на куршумот се совпаднало оружјето на Палчо, пошто нели легално поседувал оружје, ама тој дали би убил со свое оружје? А и не ме чуди чим се возеше низ Велес и Скопје со кола на исчезнат човек што го бара цела полиција заедно со колата. Се надевам дека е тоа, тоа е цврст доказ, влакна, пикавци, плунки тоа не оди баш кај обвинителство, со случајот Таневски каде најдено беше влакно негово на силувана и убиена жена, одбраната кажа дека можеби ветер го дувнал таму влакното и така беше прифатено. Срање од систем и од држава и од се.
Во случајот на Владо Таневски нели беше пронајдена негова сперма во вагината на една од жените ако не се лажам?
А тоа дека негово влакно можеби го дувнало ветерот па се закачило баш врз телото на жртвата е многу глуп аргумент од страна на адвокатите.Ниту еден поротник не би поверувал во такво нешто затоа што телата ги пронаоѓаа на запуштени, изолирани места.
Колкава коинциденција треба да се случи за вакво нешто?
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.714
Абе една мудрина, што да се расправа, колективна Нобелова награда да им се даде.

Палчо е структура на СДС. Само на СДС не им одговараше да биде вратен, бидејќи веќе соопшти дека е спремен да пее за Спасовски и веројатно други во врвот на СДС. Претпоставувам не за случајот со Вања. Сигурно ќе бара хуман третман во затвор за да даде информации.

А Палчо информации може да даде само за СДС и затоа се враќа уште првата недела кога падна владата
Па ако имал што да пее за СДСМ, на нив баш би им одговарало да го донесат додека се они на власт, ке го средат во затворот и нема глас да му се чуе. И тоа ,,се враќа,, ми звучи како да тој решил да се врате, како некој да го прашува дали сака да се врати и кога...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.709
Поени од реакции
26.230
Какво пеење, какви бакрачи. Песната ќе биде банкстерите, власите, евреите. И ако пеел, што не пеел до сега, туку сега наеднаш му се пропеало.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Колкава коинциденција треба да се случи за вакво нешто?
Е ајде де.
Со тоа сакав да кажам дека може да се очекува се од нашиве. Ама баш се.
Чим влакно летнало на жртвата, може и на Палчо пиштолот несакајќи да му го дувнал ветер во рака и од промајата да пукнал.

Еее колку случаи има со баналности што се решени колку да се решат, да не стојат по фиоки и да се затне јавноста и да се заташка вистината. Не дека којзнае која фаца е тој или којзнае која мафија работи зад него, па да се прикрива некоја страшна вистина, него едноставно на луѓето не им се работи работата што треба да си ја работат. Или поточно не ја знаат работата што треба да ја работат. Летна пиштолот летна. Решен случај, убиство од немарност, 3 години затвор. Два дена ќе си пишуваме по фб и ќе се буниме и чудиме и толку. Никој повеќе ништо никогаш нема да спомне за овој случај. И за поранешни, па и за идни.
 
Член од
18 јули 2023
Мислења
45
Поени од реакции
45
Мислам дека немаше објавено јавно али на местото каде што била закопана Вања нашле пикавци, хартии и слични материјали од кај што може да се извади ДНК, така да, ваљда имаат спремно за кога ќе почне постапката.
Pikavec mozhe od kaj sakaat da zemat i da go podmetnat na mestoto a i ne bi bil tolku glup tamu da ostava dokazi
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Pikavec mozhe od kaj sakaat da zemat i da go podmetnat na mestoto a i ne bi bil tolku glup tamu da ostava dokazi
Точно, дури и вештачење на куршумот дека е од неговиот пиштол не е толку валиден доказ. Може и да пукал друг од таа бандата. Ама, да не бидам досадна и пикавец поминува кај нашите.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.370
Поени од реакции
16.984
А според вас какви се тие цврсти докази ?
Ако не е днк доказ и оружјето со кое е пукано, плус изјава од соучесници какви други докази очекувате ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
video od ubistvoto cekaat, csi New York
Треба само вакви судења да се јавни преку некој видеоканал, ништо повеќе. Како судењата за Босна
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
А според вас какви се тие цврсти докази ?
Ако не е днк доказ и оружјето со кое е пукано, плус изјава од соучесници какви други докази очекувате ?
За оружјето секако дека е валиден доказ, само си правев претпоставки, а днк на што? На пикавец? Не е валиден доказ пикавец од него на местото, а па исказ од луѓе па ич. Посебно кога теретат друг. Ако куршумот припаѓа на оружје што тој го поседува да, ама пикавци никако. Секако дека тоа е само мое мислење иако не е само лупетање безвеза.

И во никој случај не сакам да кажам дека дебилов не е крив, си правам муабет чисто за системот спрема нн осомничен.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.370
Поени од реакции
16.984
За оружјето секако дека е валиден доказ, само си правев претпоставки, а днк на што? На пикавец? Не е валиден доказ пикавец од него на местото, а па исказ од луѓе па ич. Посебно кога теретат друг. Ако куршумот припаѓа на оружје што тој го поседува да, ама пикавци никако. Секако дека тоа е само мое мислење иако не е само лупетање безвеза.

И во никој случај не сакам да кажам дека дебилов не е крив, си правам муабет чисто за системот спрема нн осомничен.
Па не сум и јас стручна на оваа тема ама мислам дека ако најдат днк од Палчо макар и на пикавец тоа е цврст доказ.
Поготово ако е најден на местото кај шо е закопана, Бразда ли беше ?
Тука имаме и детален исказ на соучесници кои се испитувани во различни интервали и им се поклопува приказната, сигурно се ставени и на полиграфи и вештачени му се телефони и лаптопи.
Не е ова рекла казала муабет на кајгана па така да ги држат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.839
Поени од реакции
35.606
Па не сум и јас стручна на оваа тема ама мислам дека ако најдат днк од Палчо макар и на пикавец тоа е цврст доказ.
Поготово ако е најден на местото кај шо е закопана, Бразда ли беше ?
Тука имаме и детален исказ на соучесници кои се испитувани во различни интервали и им се поклопува приказната, сигурно се ставени и на полиграфи и вештачени му се телефони и лаптопи.
Не е ова рекла казала муабет на кајгана па така да ги држат.
Мислам дека ќе се важат сведоците ако го дадат истиот исказ во судот, во полиција се смета дека може да е дадено под притисок.
Сигурно ќе игра улога и тоа од полиција, веројатно ќе дадат исказ и џандарите пред кои е дадено, но тешко да го осудат само со тие изјави.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Мислам дека ќе се важат сведоците ако го дадат истиот исказ во судот, во полиција се смета дека може да е дадено под притисок.
Сигурно ќе игра улога и тоа од полиција, веројатно ќе дадат исказ и џандарите пред кои е дадено, но тешко да го осудат само со тие изјави.
При вакво сериозно кривично дело исказите дефинитивно нема да бидат доволни и обвинителот ќе мора да понуди форензички докази и тоа убедливи.
Ако остане само на исказите, карма каша ќе се претвори целото судење и тоа само ќе му даде предност на Палчо за да манипулира и релативизира во целиот процес.Дури може и да се извлече по некоја случајност ако се работи само за изјави.
Обвинителот мора да понуди цврсти форензички докази.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.812
Поени од реакции
80.291
Јакиот фактор Палчо, да сакаа да го ликвидираат ако веќе знаел некои информации ќе го ликвидираа во секунда, ко синкир голем проблем е тоа.
Многу ме интересира како ќе се одвива судењето и што ќе изјави ненормалниот на суд.
Јас мислам дека МВР трева да обрати пажња и на овие кои коментирале, неговите послушници, не се далеку од мозокот негов, тоа се треба под надзор да оди, не треба многу за беља
prvo da najdat kako putin mu prakase pari
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Па не сум и јас стручна на оваа тема ама мислам дека ако најдат днк од Палчо макар и на пикавец тоа е цврст доказ.
Поготово ако е најден на местото кај шо е закопана, Бразда ли беше ?
Тука имаме и детален исказ на соучесници кои се испитувани во различни интервали и им се поклопува приказната, сигурно се ставени и на полиграфи и вештачени му се телефони и лаптопи.
Не е ова рекла казала муабет на кајгана па така да ги држат.
Тоа со пикавецот не држи вода баш, а за исказите одбраната може да се вади на тоа дека признанието е под притисок од полицијата, од страв, стрес, тепање, мачење и тн..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom