Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Ни еднаш не сум прашал такво нешто баце.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Зошто протеини и јаглехидрати не се комбинираат.
Хахаххахах.
Сигурно советов ти е од емисијана “Осумка“ или од некој “сертифициран нутриционист“.
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ama celoto se digestira tesko za zeludnikot barem taka velat,ili ti posle go melis
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
t-rex. напиша:
Зошто бодибилдерите или тие условно што се нарекуваат така :)D) ги избегнуваат простите, а многу често и сложените јагленохидрати? Или пак ги сведуваат на миниум.

Под прости не мислам на рафиниран шеќер, благо, грицки, газирани и густи сокови, туку на бел ориз, бели тестенини?
бел ориз и бели тестенини немаат прост шеќер така да не моеш да ги каеш прости јаглехидрати.
Фората е шо белиот ориз е технички кафеав ориз избрусен и исполиран, за да биде бел.
А тоа шо го полираат се всушност хранливи состојки како железо и Б витамини. Исто и со пченицата од која прават брашно - тестенини.

tl-dr; јади си бели тестенини ако мислиш такви дека сакаш
t-rex. напиша:
Да, но белиот ориз и белите тестенини ги сметаат за лоши јагленохидрати:)

Дури и овошјето го сведуваат на миниум заради шеќерите кога се на топење.

Дали е подобро да качиш маса, па после на кето диета или првин да го симнеш вишокот, па да креваш маса?
Остај тоа шо се фураат дека белите тестенини се лоши.
Не се лоши - едноставно не се толку добри.

Овошје на минимум заради шеќење кога си на топење е чиста логика пошо нејкеш шеќери. Реално нејкеш многу овошје ни на булк пошо ќе ти го крева инсулинот. (мада и протеинот сам по се бе крева инсулин, и овошје =/= бел шеќер али да не навлагам во детали додадено) Затоа не мешај шеќери со бели тестенини и бел ориз. Не се споредуваат.

Зависи од тековната состојба. Пре би рекол прво маса па после смалување ама пример сеа вака ко шо иде лето - не иде да булкаш пошо ќе качиш масти и ќе треба со спојлери да седиш на плажа :)

t-rex. напиша:
Колку јагленохидрати и масти се внесуваат кога си на топење или кето диета?

Под многу овошје не подразбирам 1 кг праски, цела лубеница или слично, туку 4-5 праски, едно парче лубеница. Сепак на организмот му се потребни шеќери инаку ќе имаш недостаток на енергија.
Очигледно нешто си читал ама не ти е баш јасно.
4-5 праски и едно парче лубеница се премногу шеќер. Поточно 65 грама шеќер. Дневната граница за шеќер за здрава исхрана е 25 грама шеќер. Без разлика дали доаѓа од праска или од торта.

Шеќерот не е потребен на организмот. Нема да имаш недостаток на шеќери. Сложени јаглехидрати се оние на кои работи организмот а ни ТИЕ не се толку потребни, како што глеаме во кето диетата.

Кето диета терминов го расфрлаш а нишо не знаеш за него глеам. Кето диета ти е исхрана каде лимитираш внесување на било какви јаглехидрати (сложени, прости, влакна) на не повеќе од 20-25 грама или 5% од дневниот внес на калории. Кетодиета значи дека телото ти се префрла да работи на масти т.е. ги разложува до кетони и ги користи како енергија наместо јаглехидратите. Голем процент на масти и протеин и минимален (<5%) процент на јаглхидрати го овозможува ова. И сето ова мора да е во калориски дефицит од не повеќе од 500 калории.

Топење ти е обичен калориски дефицит со одредена распределба на нутритивни вредности во зависност од пристапот на топење масти.

И те молам продолжи го разговоров на темите а не да збориме во приватни пораки па да треба да се повторувам 1000 пати за секој член посебно.
________________________________________
ископирано од моите приватни пораки
и не е првпат вака сите да ми праќате пораки наместо да прашате на темата
нема да ве изедеме (барем не ја, на cut сум), а вака ако ви објаснам приватно утре друг нема да прочита и пак ќе праќа пораки или ќе прашува истото
ве молам дискусиите за кои има теми да се задржат на истите да не се праќаат приватни пораки ако нема реална потреба
благодарам
[DOUBLEPOST=1435689620][/DOUBLEPOST]

@T Rex Дете те молам веќе не ми праќај приватни пораки.
Јади шопска јади шо сакаш.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.063
Поени од реакции
1.650
Што би било по нашки "COTTAGE CHEESE"? Урда?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Што мислите колку кила реално ќе качам од тоа што последниве 3 дена јадам све што ми стигне ( благо , леб многу итн итн ) додека последниве неколку месеци бев на летен " cut "
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Што мислите колку кила реално ќе качам од тоа што последниве 3 дена јадам све што ми стигне ( благо , леб многу итн итн ) додека последниве неколку месеци бев на летен " cut "
толку колку што ке симнеш ако си на " cut " 3 дена а јадеш све што ќе ти дојде последните неколку месеци :)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Што мислите колку кила реално ќе качам од тоа што последниве 3 дена јадам све што ми стигне ( благо , леб многу итн итн ) додека последниве неколку месеци бев на летен " cut "
3 dena se mnogu i vajda ke kacis nesto malku ama eden den na kaceni jaglehidrati duplo posle nedela rigorozen cut naprotiv ti go pokacuva nivoto na leptin i sprecuva plato vo namaluvanje na mastite pa naredniot den moze i polesen da se razbudis :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom