Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
ne bi rekol deka e najdobar , ima 7 kg 3.150 den , MONSTER GAINER , vo vkupna dnevna porcija od 0.525 gr imas 2200 calorii i poveke od 105 gr cist whey protein , so sekako slozeni carbon ;)
Не. Основата кога се зема некој суплемент, особено гејнер или протеин, не е да гледаш како пишува на пакувањето и да го земеш, туку да земеш колку и како што треба.
Вака ти како што си напишал (а така е веројатно пишано на опаковката) е идеално за да го сјебеш за недела до две цел пакет и после нормално да треба пак да одиш и да им купуваш ново пакување, што е и целта на производителите. Тоа дека со ставање на 2200 калории од ова секој ден ќе ставиш речиси непотребна и неквалитетна маса е другиот аспект, веројатно и поважниот.
Последно, најмногу не значи и најдобар.
 
G

garthok

Гостин
Не. Основата кога се зема некој суплемент, особено гејнер или протеин, не е да гледаш како пишува на пакувањето и да го земеш, туку да земеш колку и како што треба.
Вака ти како што си напишал (а така е веројатно пишано на опаковката) е идеално за да го сјебеш за недела до две цел пакет и после нормално да треба пак да одиш и да им купуваш ново пакување, што е и целта на производителите. Тоа дека со ставање на 2200 калории од ова секој ден ќе ставиш речиси непотребна и неквалитетна маса е другиот аспект, веројатно и поважниот.
Последно, најмногу не значи и најдобар.
Да, се зголемува маса со 500 калории континуирано секој ден, ова 2200 ја не знам кој би покушал освен ако е ненормално слаб мада и тогаш нездраво е.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Toa mislis ako ne mozam nesto da go izedam e hemija?
A ostanato se suplementi taka?[DOUBLEPOST=1414774261][/DOUBLEPOST][
Да, се зголемуо 500 калории континуирано секој ден, ова 2200 ја не знам кој би покушал освен ако е ненормално слаб мада и тогаш нездраво е.
Sekogas moze da se presmeta kolku se trosi i kolku treba da se nadoknadi. Za da se kaci na masa kvalitetno.eCaleb, post: 6922370, member: 11475"]Не. Основата кога се зема некој суплемент, особено гејнер или протеин, не е да гледаш како пишува на пакувањето и да го земеш, туку да земеш колку и како што треба.
Вака ти како што си напишал (а така е веројатно пишано на опаковката) е идеално за да го сјебеш за недела до две цел пакет и после нормално да треба пак да одиш и да им купуваш ново пакување, што е и целта на производителите. Тоа дека со ставање на 2200 калории од ова секој ден ќе ставиш речиси непотребна и неквалитетна маса е другиот аспект, веројатно и поважниот.
Последно, најмногу не значи и најдобар.[/quote]
Mislam dek
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
33
вежбам секој ден,повеќе кардио, вежби со моја тежина со тегови со тежина од 2,5 кг и со топка поголема од 4 кг(не знам како се викаат стручно:icon_mrgr:),а со храна си терам по мое исто како и пред да почнам да вежбам,супи чорби салати манџи овошје и вода,и јадам кога ми се јаде не пазам пред после тренинг,но љубител сум многу на благо и едвај се контролирам да не изедам колку што ми се јаде,и прилично сум задоволна од резултатите:свиркам:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дали има кај нас Fat Free чоколадно млеко ? јас до сега немам видено
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
вежбам секој ден,повеќе кардио, вежби со моја тежина со тегови со тежина од 2,5 кг и со топка поголема од 4 кг(не знам како се викаат стручно:icon_mrgr:),а со храна си терам по мое исто како и пред да почнам да вежбам,супи чорби салати манџи овошје и вода,и јадам кога ми се јаде не пазам пред после тренинг,но љубител сум многу на благо и едвај се контролирам да не изедам колку што ми се јаде,и прилично сум задоволна од резултатите:свиркам:
Јас пред да почнам озбилно со оваа работа,пиев по 2 литри кока кола минимум на ден,јадев по 2-3 милки+ сникерси,бананчиња,рафлси,смоки и што ли уште не,но откако фатив да се заинтересирам ШТО ВСУШНОСТ ЈАДАМ,сега тоа не ми претставува никакво задоволство,еднаш во 2-3 месеци ќе каснам нешто такво,и кога ќе ми текне што срање е,колку се трујам,и на крај колку калории внесувам од тоа кога можам да каснам едно добро парче стек у комбинација со печен компир и салата,обично јадам по малце од тоа што сум планирал.

Така да се е навика,и се е до психата.
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
33
Јас пред да почнам озбилно со оваа работа,пиев по 2 литри кока кола минимум на ден,јадев по 2-3 милки+ сникерси,бананчиња,рафлси,смоки и што ли уште не,но откако фатив да се заинтересирам ШТО ВСУШНОСТ ЈАДАМ,сега тоа не ми претставува никакво задоволство,еднаш во 2-3 месеци ќе каснам нешто такво,и кога ќе ми текне што срање е,колку се трујам,и на крај колку калории внесувам од тоа кога можам да каснам едно добро парче стек у комбинација со печен компир и салата,обично јадам по малце од тоа што сум планирал.

Така да се е навика,и се е до психата.
Да се е навика,и ти станува како стил на живот ,мада ме фаќа криза за чоколади и понекогаш си дозволувам:giggle:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Да се е навика,и ти станува како стил на живот ,мада ме фаќа криза за чоколади и понекогаш си дозволувам:giggle:
Нема лошо ако е умерено,а и башка ако немаш проблем со килажата,тогаш можеш ама умерено,да не се каеш после,пошто ако накачиш многу,ќе паднеш психички и можеш да се заебеш многу :)
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
33
немам проблеми со килаза и затоа понекогаш забушавам,ама пазам за да не почнат проблемите со дебелина
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Да се е навика,и ти станува како стил на живот ,мада ме фаќа криза за чоколади и понекогаш си дозволувам:giggle:
Обично кога телото бара некоја храна како чоколада,солена храна, газирани пијалоци, тоа значи дека има недостаток од некој витамини и минерали.Во твојот случај со чоколадата телото ти има недостаток од магнезиум
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
321
Поени од реакции
314
Обично кога телото бара некоја храна како чоколада,солена храна, газирани пијалоци, тоа значи дека има недостаток од некој витамини и минерали.Во твојот случај со чоколадата телото ти има недостаток од магнезиум
Затоа пивски квасец сите витамини и минерали ги има
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
321
Поени од реакции
314
Пивски квасец отвара многу апетит:)
Точно но ако не јадеш ако си јадеш нормално , нема ни грам да ставиш , еве го пијам дури и сум симнал 1 кило
се е до психата и дисциплината во исхранта
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
33
Точно но ако не јадеш ако си јадеш нормално , нема ни грам да ставиш , еве го пијам дури и сум симнал 1 кило
се е до психата и дисциплината во исхранта
па ми фали мене малце повеќе дисцплина изгледа :),кога го пиев цел фризидер ми идеше да го изедам :sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom