Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
И сеа да јадам кулен? :pos:

Не целам кон стриктно слабеење туку паралелно билдање мускулна маса и кинење на сало кај стомакот и тие страничните пошто сум skinny fat. Мисиркината шунка скапа ли е во однос на другиве сувомеснати работи?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ок е ако јадеш еднаш-два пати неделно но секој ден има тоа калории.
Преферај храна богата со протеини и ниско со масти.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Многу ми е смешна тезата која често ја слушам од бодибилдерите за здрава исхрана, како тоа не смееш да јадеш, тоа било штетно, нездраво, а истите се пукаат со хемија цел ден, животот им е цел хемија, суплементација, стероиди, без коса на 35 години и многу други работи.

Јас не гледам ништо лошо некој ако вежба константно да изеде пица, пастрмајлија, сладолед, по некое домашно колаче, да си дозволи некој благ сок. Опасно е за тие што не вежбаат скоро ич, па јадат прекумерно цел ден и тоа калориски богата храна, но некоја храна ако е калориски богата не значи дека е нездрава.

Јадев пред 2 недели штипска пастрмајлија со пилешки стек 250 грама, малку зејтин, печена на фурна, со лута пиперка и малку салата. Што е тука нездраво?

Мислам дека одите во крајности, а на интернет ќе прочитате триста глупости коишто ќе ве советуваат така или вака.
Се е до тоа колкава мотивираност имаш за да ја достигнеш саканата цел и колку силно сакаш да ја постигнеш. Во право си можеш во исхраната и слабеење да вметнеш и пица, пастрмајлија, сладолед, по некое домашно колаче, да си дозволи некој благ сок но верувај ми побрзи и подобри резултати ќе имаш ако ги замениш истиве со овес, ориз, стек, брокула, јаткасти плодови, јајца и др "досадна" бодибилдерска храна. Тајната се крие во микроелементите витамините и оптимизацијата на метаболизмот не е само во калории плус-минус, барем не кога се работи во композиција на телото.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Мислење да кажете за чоколадно млеко,се случува да испијам 1 литро пред тренинг и тоа ме прави многу силен за време на тренинг дали конзумирате чоколадно млеко и кое е вашето мислење за него ?
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Мислење да кажете за чоколадно млеко,се случува да испијам 1 литро пред тренинг и тоа ме прави многу силен за време на тренинг дали конзумирате чоколадно млеко и кое е вашето мислење за него ?
Доволен извор на јаглехидрати, исто и шеќерот си го прави своето.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Моментално имам околу 65кг,па би сакал да ми препорачате кои проиводи да ги јадам, односно која диета да ја следам, за да добијам едно 20кг плус? Чат-пат вежбам нешто, така да нема се да ми оди околу стомакот.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Моментално имам околу 65кг,па би сакал да ми препорачате кои проиводи да ги јадам, односно која диета да ја следам, за да добијам едно 20кг плус? Чат-пат вежбам нешто, така да нема се да ми оди околу стомакот.
Не ни може се да ти оди во стомакот.Вежбај,а не чат-пат да вежбаш ако сакаш добро тело или барем делумно добро тело.

Јади леб,тестенини,мрсна но и не секогаш мрсна храна,јади кикирики,путер од кикирики,јади си чоколади,за да накачиш тие 20 кг,пошто нема теоретска шанса да ги качиш со класична боди-билдерска исхрана,освен ако не изнанадеш планина од пари на храна и суплементи.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Плус може да си земе гејнер ако му се дават пари, од една доза има околу 700 калории плус.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Плус може да си земе гајнер ако му се дават пари, од една доза има околу 700 калории плус.
Сум ја разгледувал и таа опција, можеби ќе пробам... Инаку колку кошта и од каде е најдобро да се земе? Да знам колку да заштедам.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Сум ја разгледувал и таа опција, можеби ќе пробам... Инаку колку кошта и од каде е најдобро да се земе? Да знам колку да заштедам.
За да качиш 20кг од суплементи спреми се да издвоиш едно 40,000ден
 
G

garthok

Гостин
За да качиш 20кг од суплементи спреми се да издвоиш едно 40,000ден
Ех, од кај ова? Земи го пример еден од најквалитетните Quickmass 4.5 = 5100 ден. Со него сигурно креваш 6 кг. Значи ти требаат 3.3 пакувања вкупно ∼ 18300 ден. Не ги шокирајте луѓето.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
За да качиш 20кг од суплементи спреми се да издвоиш едно 40,000ден
Инаку не мислам пари само за суплементи да давам. Суплементите ќе ми бидат она за коешто се правени - додатоци во исхраната. Богами на храна ќе потрошам многу повеќе :D Инаку тие 40.000 ден, месечно би ги давал?
 
G

garthok

Гостин
Инаку не мислам пари само за суплементи да давам. Суплементите ќе ми бидат она за коешто се правени - додатоци во исхраната. Богами на храна ќе потрошам многу повеќе :D Инаку тие 40.000 ден, месечно би ги давал?
Комбинирај суплементи со храна. И кога идеш да спортуваш или пешачиш носи си секогаш барови (чоколатца) за да надоместиш одма кг. Ја така научив и функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom