Исус, Мухамед, Буда, Конфучие... кој?

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Кој бог? На Највисокиот? Безимениот?

Његош за време турско се мислам дека се држел до христијанската религија како спасување на црногорската нација :) И не само тој.. и кај нас било така, тоа се времињата кога религијата била потребна за да се одделат луѓето национално едни од други... најписмени беа свештениците :)

Инаку...
Конфучие дали зборува за богови и религии? Лао-Це? А пак Буда... ? Или Кроули? :)

Реално сите биле Пророци и Хиерофанти кои низ времињата мноштвото ги претворало во богови, па со истражување повторно се враќале нештата во својата оригинална форма :)
Оној чија интелигенција е претопена во сите работи кои ни се видливи/со око и невидливи/со мислата/психата :) Секоја чест за овие "јаки и звучни имиња" кои ги спомнуваш но мислам дека "комплетниот" човек со сите атрибути кој "дофрла" "до sвездите" се раѓа токму на овие простори (Балканот)...:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Оној чија интелигенција е претопена во сите работи кои ни се видливи/со око и невидливи/со мислата/психата :) Секоја чест за овие "јаки и звучни имиња" кои ги спомнуваш но мислам дека "комплетниот" човек со сите атрибути кој "дофрла" "до sвездите" се раѓа токму на овие простори (Балканот)...:)
Секаде се раѓаат Гении преку кои напредува човештвото, во сите епохи... на некои локално им било дејствувањето заради самите слушатели, на некои многу пошироко... нема ништо лошо во тоа.
Има мајстори и мајстори...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...патоказ,но никако Бог
...начин на размислување,но никако слепо водење
...опција,но никако цел
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Се мислам дека сите биле иницијанти и Мајстори, тоа што денес знаеме за нив е заради историјата и разните откритија и пишани документи...
Постоеле одвоено едни од други и временски и просторно... но сепак денес сите можеме да ги анализираме „разните“ учења кои некако доаѓа дека истото се предава, со еони :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Која е врската на видеово со темата околу разните пророци и учители низ вечноста? :)
„Теоријата“ за morphic resonance? :)

Од овие луѓе-гении и нивните учења, потребно е секој човек да ја најде сржта на нивните учења(ако се нивни а не универзални) и да се научи како да се користи тоа во секојдневниот живот, меѓу луѓето, човештвото.
И да не се гради религија од сето тоа, посебно не догматска религија...
 
Последно уредено:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
...патоказ,но никако Бог
Site pagtokazi vodat kon Bog

...начин на размислување,но никако слепо водење
Ne- misli, ....he he he,...procitaj moj nik....ljubovta we slepa....

...опција,но никако цел
Bes cel si za nikade....samo so postignuvanje na celta se postignuva realizacija...
 
Член од
17 декември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Site pagtokazi vodat kon Bog



Ne- misli, ....he he he,...procitaj moj nik....ljubovta we slepa....


Bes cel si za nikade....samo so postignuvanje na celta se postignuva realizacija...
Така е Виничанец,образложи им ги на човеците сопствените „душевни" увиди.
[Додека не му фрлат на Админо некоја милијарда од О.Т.О.,за здравје и пермабан,на душманите ;)]Ама,ако...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Site pagtokazi vodat kon Bog



Ne- misli, ....he he he,...procitaj moj nik....ljubovta we slepa....


Bes cel si za nikade....samo so postignuvanje na celta se postignuva realizacija...
...е добро,после едно опсежно "дешифрирање" на твојот коментар дојдов до заклучок дека твоите коментари имаат една дефиниција а тоа е " "(читај празно множество)
...смисолот на коментарите е "Бацај бомбе Радосаве"
...заклучокот е "Чобане врати се,овце твоје немогу без тебе"
...ти посакувам една опуштена и убава вечер
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Глуп наслов.
Исус не е уопште само таа категорија (на Буда, Мухамед и остали пророци).
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
...е добро,после едно опсежно "дешифрирање" на твојот коментар дојдов до заклучок дека твоите коментари имаат една дефиниција а тоа е " "(читај празно множество)
...смисолот на коментарите е "Бацај бомбе Радосаве"
...заклучокот е "Чобане врати се,овце твоје немогу без тебе"
...ти посакувам една опуштена и убава вечер
Вака сега ...овцо една, не блебекај џабе...

1 Сите патокази во сите религии водат кон бога....земи која сакаш религија , ако имаш 2гр акл, ќе сфатиш дека патоказот што ги дават водат кон бога.
2. Не-мисли.....значи да го исклучиш умот и да работиш само со свеста. За ова да го сфатиш ми требат неколку години за да ти го објаснам...
3. Цел.....само целта му ја јакне вољата на човека за да постигне резултат и да дојде до истата. Тука зборам за духовна цел ...само преку реализирање на целта човек се покачува на поголем степен во скалата духовната еволуција и се доближува до бога.

Ај сега оди паси и уживај во убавиот ден.

Buona giornata
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.497
Тука зборам за духовна цел
Ја имам духовна цел да седам покрај обала, да јадам папаја и манго и друштво да ми прави еден мајмун и сенка ми прават кокосови дрва, додека одмарам од пливањето во тиркизното море дружејки се со делфини. Дај ми некој совет околу ова.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Вака сега ...овцо една, не блебекај џабе...

1 Сите патокази во сите религии водат кон бога....земи која сакаш религија , ако имаш 2гр акл, ќе сфатиш дека патоказот што ги дават водат кон бога.
2. Не-мисли.....значи да го исклучиш умот и да работиш само со свеста. За ова да го сфатиш ми требат неколку години за да ти го објаснам...
3. Цел.....само целта му ја јакне вољата на човека за да постигне резултат и да дојде до истата. Тука зборам за духовна цел ...само преку реализирање на целта човек се покачува на поголем степен во скалата духовната еволуција и се доближува до бога.

Ај сега оди паси и уживај во убавиот ден.

Buona giornata
...значи ти си фокусиран на целта,а тоа е да се приближиш до Бога?
...очигледно ти оди од рака
...затоа така и коментираш :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ја имам духовна цел да седам покрај обала, да јадам папаја и манго и друштво да ми прави еден мајмун и сенка ми прават кокосови дрва, додека одмарам од пливањето во тиркизното море дружејки се со делфини. Дај ми некој совет околу ова.
Темата е пророци, учители, познати мајстори кои го менувале светот со Збор.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Темата е пророци, учители, познати мајстори кои го менувале светот со Збор.
Тај сум...реинкарнација на буда.. :lolzz:
...значи ти си фокусиран на целта,а тоа е да се приближиш до Бога?
...очигледно ти оди од рака
...затоа така и коментираш :)
Културно ти одговорив првиот пат...ти спомна овци и празна слама...
Ќе те рендам кога сакаш.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom