Историската улога на жената во религиите

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Духовната логика е надлогична, ја надминува логиката на природните закони, тоа значи бескрајно повеќе логика. :)

на пример му зеден Бог (маж), на Адам од реброто и ја напрај жената - Логика.
хахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
на пример му зеден Бог (маж), на Адам од реброто и ја напрај жената - Логика.
хахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха
Ова е интересно прашање и еднаш, во старите добри времиња, го анализиравме од аспект на Деникен (ако нешто ти значи). :)

Малку забегавме од темата, ама и околу ова прашање, сврзано за толкувањето на тој библиски настан, може да се извлече интересна поука за улогата на жената во самата религија, Бог ти казнува поради грешката која не знаеле дека е грешка (логика над логиките).

А има и една интересна книга - "Загубениот рај" од Џон Милтон каде на интересен начин е опишана (секако од негова страна измислена) првата кавга во рајот, по повод тој настан. :icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Зошто имаме папок? Една од најголемите контроверзии на црквата. Пред некоја година Рим се огласи дека сите Ренесансни слики со луѓе со папоци треба да горат - или да се преправат.

Им текна (после години напредок во Медицината - фала ти Леонардо) дека папокот е зарасната папочна врвца - директна линија на храна од мајката во плодот.
Ако сите луѓе имаат папуци - нивната верзија дека женава е од реброво, бива погазена. Well isn't that just too bad for you.

Не ми е јасно зошто црквата уопште се пува со Старо Заветни приказни ко Адам и Ева. Исус сето тоа го погазува. Затоа Евреите го предале Исус на Понтиус, за овај пак да го закова на крст.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Се собраа пак мажи да расправаат за жената во старите религии. :D
Ми мириса на христијанство и ислам целава оваа ујдурма... дајте жените нека кажат каде се денес и колку се муслиманки и христијанки...
И што со тоа? Која улога ја имаат историска во овие религии? Ја имаат всушност улогата?

@pozdrav eden topol си кажа дека е христијанка но не се заморува многу со религијата, се е тоа од тато аманет оставено, кандило да се пали на св. Илија, огништето да не се запусти чунки Турците семето ќе ни го сотрат со нивниот ислам! :)

@Dumbledore , @Византиецот, @liberij @Aceso @Лаик и се останато :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Uf, pa ako doznaat lugevo deka pri liturgija zenite stojat na leva a mazite na desna strana kojznae sho ke si pomislat :coffee:
Во право си... Но од друга страна колку повеќе се дознава можеби и ќе разберат нешто повеќе...:toe:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Uf, pa ako doznaat lugevo deka pri liturgija zenite stojat na leva a mazite na desna strana kojznae sho ke si pomislat :coffee:
Кабала.
Дрвото на Животот е поделено на лев и десен столб, машки и женски, Јахин и Боаз - тоа го разбираме :)
Не разбираме зошто жената да не стои исправено пред олтарот и да не ја крене чашата полна со виното на Бабалон, крвта на светците :)

П.С. Не бараме да може во христијанството и исламот да биде жената исто ко мажот, само онака дискутираме и напоменуваме дека жената не може нешто што може мажот во однос на служењето бидејќи... така рекол богот или некој на некаков си собор од мажи. И ако има жени што тоа им е во ред - нека биде нивна волја.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
на пример му зеден Бог (маж), на Адам од реброто и ја напрај жената - Логика.
хахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха
Ха ха:facepalm:
Ти на местото на Мојсеј вака отприлика би им објаснил на луѓето од тоа време пред 3500г кога им пишувал, со јазикот на тетка Вики:
...Формата на двојната спирала овозможува репликација на ДНК и синтеза на протеини . Во овие процеси, изопачената ДНК се отвара и се отвара за да се овозможи копирање на ДНК. Во репликацијата на ДНК , двојната спирала се ослободува и секоја одделна нишка се користи за да се синтетизира нова нишка. Како што се формираат новите нишки, базите се споени заедно додека не се формираат две двојни хеликс ДНК молекули од една молекула на двојни хеликс ДНК. Потребна е репликација на ДНК за да се појават митозите и мејозата .

Во синтезата на протеините , молекулот на ДНК се транскрибира за да се добие РНК верзија на ДНК кодот познат како гласник РНК (mRNA). Потоа молекулата на гласник РНК се преведува за да произведе протеини . За да се изврши транскрипција на ДНК, двојната спирала на ДНК мора да се развие и да дозволи ензим наречен РНК полимераза за да ја транскрибира ДНК. РНК е исто така нуклеинска киселина, но содржи база урацил наместо тимин. Во транскрипција, гуанински парови со цитозин и аденински парови со урацил за да се формира транскрипција на РНК.....
???

:tapp:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Кога Ева му даде јаболко на Адама, (или кога на некој средновечен еврејски маж, без жена, му текна да напиши такво нешто) се слушна громогласен, горчлив, а крајно невин крик од страна на Монро и Дијана, жени кои се нашле мртви под сомнителни околности, додека сладострасниците ко мажотје на Дијана продолжиле да се курваат по јахти на Грчки Тајкуни.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Подобро да не зборувал ништо „законодавецот“ на евреите, отколку жената да биде обвинета дека „го носи гревот врз човештвото“. :)
Христијанството „на терен“ покажува прилично практично каква е телеологијата без разлика на биолошкиот ентитет, во Стариот завет како релокација, и билокација во Новозаветниот еон..., Христијанската пракса има безброј живи апостолизми и од безброј жени, како во примеров:
In Shanghai, a voice teacher, Anna Petrovna Lushnikova, taught Vladyka the proper method of breathing and pronunciation of words, thus helping him to better his diction. At the end of each lesson Vladyka paid her 20 dollars. In 1945, during the war, she was gravely wounded and happened to be in a French hospital. On a very stormy night, feeling that she might die, Anna Petrovna began asking the nurses to call Vladyka John, who was in France, so that he would give her Communion. The nurses refused since the hospital was locked up during the night due to war-time conditions. Anna Petrovna was beside herself and kept calling upon Vladyka. Suddenly, around eleven o'clock in the evening, Vladyka appeared in the ward. Unable to believe her eyes, Anna Petrovna asked Vladyka, weather this was a dream or did he really come to her. Vladyka smiled, prayed and administered communion to her. Following this she calmed down and slept. The next morning she felt cured. No one believed Anna Petrovna that Vladyka visited her that night since the hospital was tightly secured. However, her ward neighbor substantiated the fact that she also saw Vladyka. The greatest surprise was that under Anna Petrovna's pillow was found a 20 dollar bill. Thus Vladyka left a material evidence of his visit.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Христијанството ептен покажа на терен што и како оди во минатото... добро е што е минато.

Не, нема ништо живо. Безброј жени ми зборува, гледа во монитор и лаже. Вакви проповеди може само во црква и некој што само одобрува со главата.
Упорен си и веруваш дека ќе ми докажеш на мене и на другите дека жената е рамноправна со мажот во твојата религија?

Примерот ти е хаос... воопшто нема ништо со жената и нејзината историска улога во религиите. Не може да го избришеш фактот дека жената во минатото под завесата на христијанството и исламот е малтретирана и во сенката на мажот.
Ова е типичен пример само на „чудата“ што ги продаваат христијанските апологети и на кои денес паѓаат малкумина. Вакви муабети немој во иднина... си прочита женско име и ајде, ете пример...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ова е типичен пример само на „чудата“ ...
Вондер кид читател толку може да разбере..., како и обично, и онака, така си се поставил само колку да живуркаш, паразитираш, на Христијанска сметка, тоа е објаснување за твоето психолошко потребно противење, како инстиктивна желба, за макар и на виртуелен начин да те има..., од сожалување “те играм“ ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Вондер кид читател толку може да разбере..., како и обично, и онака, така си се поставил само колку да живуркаш, паразитираш, на Христијанска сметка, тоа е објаснување за твоето психолошко потребно противење, како инстиктивна желба, за макар и на виртуелен начин да те има..., од сожалување “те играм“ ;)
Ох, навреди кон виртуелен лик... немој пак и со психолошки анализи на темава ќе заминеме офтопик. Да не одиме да се навредуваме... тоа што немаш што да кажеш за жената која никаде ја нема во црковните собори - не сум јас виновен, јас само потенцирам дека жената ја нема во христијанството, преголема е сенката на мажот, така богот сакал, според мажите кои толкувале.

Требало да разберам дека ова е одличен пример за местото на жената во христијанството во однос на мажот? За жал, не е никаков пример ова во врска со тоа каде е жената или каде била со „нејзината улога во религиите во минатото“, обично свртување настрана заради тоа што жената реално нема никаква улога во старите религии. Нема ниту нешто посебно во семејството... мажот/таткото бил „главата“ големиот мудрец, познавач на туѓата волја и пат низ животот...
Штета...

П.С.
Лажеш дека сожалуваш, тоа го нарекуваш сарказам... и никој не ти бара да сожалуваш било кој, мавни ја таа покривка од минатото, бидејќи „за сожалување“ зборуваат само оние горди луѓе кои мислат дека се над другиот ;) Кроце по таа линија.
 
Последно уредено:

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Христијанството ептен покажа на терен што и како оди во минатото... добро е што е минато.

Не, нема ништо живо. Безброј жени ми зборува, гледа во монитор и лаже. Вакви проповеди може само во црква и некој што само одобрува со главата.
Упорен си и веруваш дека ќе ми докажеш на мене и на другите дека жената е рамноправна со мажот во твојата религија?

Примерот ти е хаос... воопшто нема ништо со жената и нејзината историска улога во религиите. Не може да го избришеш фактот дека жената во минатото под завесата на христијанството и исламот е малтретирана и во сенката на мажот.
Ова е типичен пример само на „чудата“ што ги продаваат христијанските апологети и на кои денес паѓаат малкумина. Вакви муабети немој во иднина... си прочита женско име и ајде, ете пример...
Да. Проблем? да.Png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom