Испрекината/полна линија

Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Член 54 став (2) од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата: „Возачот не смее да ја зголемува брзината на движењето на своето возило, за време додека го престигнува друго возило.“
Нешто што претерано често се случува...

Него, од култура е фино и да прикочиш. Јас обично тргам нога од гас, а ако надоаѓа друго возило од спротивна страна тогаш и кочам нормално. Фино е и ако гледаш дека некој се мачи позади тебе да му отвориш пат, али ова реткост е...
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
А, не ми е јасно и ова: кога полицаецот дава знак со раката испружена нанапред (не да покажува кон одредени возило) значи дека не смеат да врват автомобилите кои го сечат правецот на раката. е сега, кои се тие (еве пример, да имаме + раскрсница) автомобили?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
А, не ми е јасно и ова: кога полицаецот дава знак со раката испружена нанапред (не да покажува кон одредени возило) значи дека не смеат да врват автомобилите кои го сечат правецот на раката. е сега, кои се тие (еве пример, да имаме + раскрсница) автомобили?
Погледни го сајтов мислам дека ќе најдеш се што те интересира.

Конкретно за тоа што прашуваш, сите возила кои се движат паралелно со испружените раце на сообраќаецот имаат право да поминат, а они кои го сечат односно доаѓаат од напред или позади него немаат право за движење.
saobracajac_sit1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Не двете раце испружени тулу едната и тоа напред.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Не се гледа сликава.
И кажете ми во врска со кочењето; пример да возам со 3 брзина, ко ќе почнам да кочам, кога треба да стиснам на кумплунгот? Кога можи да угасни колата?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Не двете раце испружени тулу едната и тоа напред.
тогаш смеат да поминат тие што му се странично на полицаецот (не тие од кај лице и грб), ама не и тие каде правецот на движење им се сече со раката
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Епа не го сфаќам баш тоа: кои се тие?
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
А кажете ми која е разликата помеѓу тргнувањето со автомобил што вози на на нафта и помеѓу оној на бензин? Друга разлика што има помеѓу автомобилите на нафта и бензин?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А кажете ми која е разликата помеѓу тргнувањето со автомобил што вози на на нафта и помеѓу оној на бензин? Друга разлика што има помеѓу автомобилите на нафта и бензин?
бензинот е прочистена нафта, не го сфаќам прашањево. Да не мислиш меѓу безоловен и дизел?

и горе што си прашал кога да кочиш, па не може да ти кажеме ние кога да кочиш и кога може да ти угаси, повози ја колата и ќе добиеш осет, секоја кола со своја филозофија. Затоа возиш часови.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
бензинот е прочистена нафта, не го сфаќам прашањево. Да не мислиш меѓу безоловен и дизел?

и горе што си прашал кога да кочиш, па не може да ти кажеме ние кога да кочиш и кога може да ти угаси, повози ја колата и ќе добиеш осет, секоја кола со своја филозофија. Затоа возиш часови.
Вајда мисли на бензинец и дизел. Јас сум возела 101-бензинец а сега возам опел-дизел. Разликата е во тоа што дизелот уште на самото палење мораш да почекаш, значи не пали како бензинецот на свеќичка. Тој многу побавно набива брзина. Ова е нешто општо што јас го имам заприметено. Поискусниве возачи можат поопширно да ти објаснат. А и на крај краева зошто не си го прашаш инструкторот? Тој за тоа зема пари.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Да. Мислев на бензинец и дизел.Ќе го прашам инструкторот за прашување ама реков тука малку нешто да принаучам, пошто незнам што ќе ме учи тој. Фала ви на одговорите. Уште тоа со свеќиците да ми кажи некој. Што е финтата со нив. А, и со клиповите... Што се тоа и зошто служат?
 
G

Gjoksi

Гостин
Да. Мислев на бензинец и дизел.Ќе го прашам инструкторот за прашување ама реков тука малку нешто да принаучам, пошто незнам што ќе ме учи тој. Фала ви на одговорите. Уште тоа со свеќиците да ми кажи некој. Што е финтата со нив. А, и со клиповите... Што се тоа и зошто служат?
@SomebodyUnique
Брат, а бе не заебавај. Прашај си го инструктор за возење за сите прашања, па за тоа плаќаш, сигурно тој (нај)добро знае зошто служат свеќичките, клиповите, која е разликата меѓу бензинец и дизелаш, или пак едноставно за сите прашања околу деловите на автомобилот прашај си некој АВТОМЕХАНИЧАР! Без да се навредиш, ама твоите (пот)прашања немаат крај, од една тема влеваш во друга тема!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom