Испрекината/полна линија

Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Што значи т.е. дали можи и што можи да се претицува на полна/испрекината линија кога испрекинатaта е од наше лево?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Што значи т.е. дали можи и што можи да се претицува на полна/испрекината линија кога испрекинатaта е од наше лево?
Јас колку шо знам од "наше десно" е само во Англија, а може да се претицуваат секакви видови возила, од бугати вајрон до запрежни... :гик:
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
А зошто тогаш се две линии? Зошто не е само една испрекината? И за тоа со 'наше лево' мислев во однос на линиите. Можи да биди лево полна а до нејзе испрекинатата, така да тогаш прво полната би била наше лево.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ако те добро разбрав, имаш две линии од кои првата е испрекината а втората е полна, така(испрекината е од твојата страна)? Тоа значи дека ти имаш право за претекнување на возила, меѓутоа возилата кои доаѓаат од спротивната страна немаат право.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Од твоја страна ако е испрекината линија смееш да претекнуваш, ако е полна не смееш. Такви линии обично има на кривини, а тоа значи дека тој што има право да претекнува има прегледност на кривината, тој што иде од другата страна не смее да претекнува затоа што нема прегледност.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Е, ова го барав. Фала многу. Од скоро почнав да одам на полагање и денеска баш за тоа слушавме но малку закаснав па не слушнав и не ми беше јасно. Затоа реков тука да прашам да не заборавам утре во автошколата да прашам.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
значи има моменти кога едниот возач кој оди во спротивна насока со другиот има многу поголема прегледности - пример имаш блага и долга кривина на лево.... ти имаш поголема прегледност за разлика од тој што доаѓа од спротивн насока..

ИЛИ

има одредени успони / уздолници каде што тој за надолу може да претица возило многу побрзо за разлика од отј што оди нагоре... нели?

тоа правило не е од вчера туку е мноооогу од дамна...
 
Ф

Флеш

Гостин
Самбадиуник,со среќа нека ти е полагањето,и јас сум нов печен возач од јуни месец,баш бев прв бран на електронските тестови,најдобро симни си ги тестовите реши си ги прашањата и научи ги,ќе мора да бидеш приморан некои прашања да ги учиш напамет поради некои факти што едноставно ќе ги заборавиш понатаму,ќе немаш некоја голема потреба,научи правила на десно на крстосница,јас го положив перфектно без згрешено тестот ... после ти иде на полигон,според мене,најтешкото од сите беше,паднав еднаш поради паркирање :D после градска кај Албанката со црвена коса,кој е демонот лично и бев единствен шо положив од прва градска а дента баш протести имаше пред општина кај Зоолошка,коа беше толпата и тепање,целиот се испотив,и само да вртам зборував,укочен цел :)[DOUBLEPOST=1393540412][/DOUBLEPOST]
А што е тоа претицување?! :cautious:
Да поминеш некој покрај возило со кое возите по иста линија, но мора задожително да намали брзина :)
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Да поминеш некој покрај возило со кое возите по иста линија, но мора задожително да намали брзина :)
Кој да намали брзина? Јас колку што знам возилото кое го претекнуваш/престигнуваш треба да си ја држи константно истат брзина.

П.С Strider за претицање мислам дека мисли на правописот, не сум сигурен
 
Ф

Флеш

Гостин
Кој да намали брзина? Јас колку што знам возилото кое го претекнуваш/престигнуваш треба да си ја држи константно истат брзина.

П.С Strider за претицање мислам дека мисли на правописот, не сум сигурен
Не пишав убо,од моб сум цело време набрзина беше,мислам тој шо е поминуван,да намали брзина ...
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Не пишав убо,од моб сум цело време набрзина беше,мислам тој шо е поминуван,да намали брзина ...
Нема потреба тој што е поминуван да намали брзина. Целта на престигнувањето е тој што престигнува да вози побрзо, а не другиот да намали брзина. До намалување на брзина може да дојде само кога ќе има некој камион или доста поспоро возило пред него. Ова често знае да се случи на автопат.
 
Ф

Флеш

Гостин
Ја го пишав од искуство,го имав проклетово прашање на тестовите,треба да намали брзина,можеби така е, можеби не,неам одговор ...
 
G

Gjoksi

Гостин
Член 54 став (2) од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата: „Возачот не смее да ја зголемува брзината на движењето на своето возило, за време додека го престигнува друго возило.“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom