Исмејување и вреѓање помеѓу децата

Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Навистина Ви благодарам на сите што одвоивте време и ми напишавте по некој збор...Мислам дека сите ги прочитав, ама вечерва ќе ги прелистам уште еднаш...Имаше еден одговор на моето прашање каде вели дека не требаше проблемот да си го решавам по форуми...но кога си на мака, се ќе пробаш..и нормално сакав да слушнам и други мислења и да добијам некој совет плус. Не е лесно...навистина....Ви благодарам уште еднаш (y)
Баш форумите се идеални за вакви дискусии, од стотици народ можеш да прочиташ мислење, а и тешко дека можеш во живо да се отвориш пред некого како тука.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Кај мене сите тие "насилници" од основното се мотат по затвори сега. Кој дрога, кој кражба, кој насилство. И тоа на возраст од 20-23 :)
Никако не го учи на насилство своето дете, туку на самодоверба. Спортот и те како ќе му помогне. Обично децава што одбиваат било каков спорт од мала возраст завршуваат како "педери".
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кај мене сите тие "насилници" од основното се мотат по затвори сега. Кој дрога, кој кражба, кој насилство. И тоа на возраст од 20-23 :)
Никако не го учи на насилство своето дете, туку на самодоверба. Спортот и те како ќе му помогне. Обично децава што одбиваат било каков спорт од мала возраст завршуваат како "педери".
Исто, двајца се затвор, еден го најдоа во гепек, четврти исто во затвор сакал да се обесил го спасиле.. Родители што не се замараат + систем што не функционира + декор социјални служби = ова денес
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Наставниците никогаш не се од помош.Треба да разговараш со директорот/директорката на училиштето и да го/ја натераш да реагира бидејќи твоето дете е во опасност.Тие деца треба да добијат укор.Обелодени го случајов јавно,по социјалните мрежи и разговарај со многу луѓе.Децата кои постојано исмејуваат,навредуваат и/или тепаат други деца се невоспитани и/или психички нестабилни.Доколку ситуацијата се влоши поради немање реакција од училиштето,ќе биде потребно да се вмеша и полицијата.
Можеби ќе биде потребно да поднесеш барање/молба до општината да дозволат твоето дете да се префрли во друго училиште.
I ako go zakacaat vo drugoto uciliste sto ke pravi problemot treba da se resi odma so podrska od roditelite deteto da vrati so ista merka !!!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Според мене прво нешто што треба да научи детето е дека секој човек е уникатен. Дека никој не е совршен и секој има своја форма на совршенство т.е. свој вкус за музика, филм, и останато што ја одликува приватноста. Тие деца што го задеваат се според мене личности што немаат СВОЕ ЈАС. Таквите не гледаат да изградат свој живот и да ги остават другите со нивниот, туку да бидат нечии к***пушачи, да прават тоа што прават другите, слушаат музика каква што слушаат другите. Имав и јас еден ваков проблем каде некои личности ме замараа поради мојата приватност.
Научи го детето дека тие што го тормозат се всушност тие што губат, мешајќи се во туѓите животи забораваат на својот. Нека има цврст карактер, нека ги тепа со збор, но НЕ навреди. Нека се спротистави бидејки ако само ќути постојано и не се соочува со проблемите во иднина секој ќе му го прави тоа што му го прават овие сега.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Кај мене сите тие "насилници" од основното се мотат по затвори сега. Кој дрога, кој кражба, кој насилство. И тоа на возраст од 20-23 :)
Никако не го учи на насилство своето дете, туку на самодоверба. Спортот и те како ќе му помогне. Обично децава што одбиваат било каков спорт од мала возраст завршуваат како "педери".
Исто и кај мене, или се мотаат со криминал или се џандари:icon_lol:. Ама тоа не значи дека треба да избегнуваш насилство по секоја цена дур си дете. Во голема мера карактерот се гради во дур си на таа возраст, и не верувам дека може нешто многу да помогне мајката. Све зависи од детето како ќе се постави.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Кај мене сите тие "насилници" од основното се мотат по затвори сега. Кој дрога, кој кражба, кој насилство. И тоа на возраст од 20-23 :)
Никако не го учи на насилство своето дете, туку на самодоверба. Спортот и те како ќе му помогне. Обично децава што одбиваат било каков спорт од мала возраст завршуваат како "педери".
Ете кај мене е поинаква ситуацијата, па сите тие што беа тепачи, сега се со факултет, кој со поголем успех, кој онака, 1 само не запиша факс, а не се бават со криминал или со насилство :D
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Според мене прво нешто што треба да научи детето е дека секој човек е уникатен. Дека никој не е совршен и секој има своја форма на совршенство т.е. свој вкус за музика, филм, и останато што ја одликува приватноста. Тие деца што го задеваат се според мене личности што немаат СВОЕ ЈАС. Таквите не гледаат да изградат свој живот и да ги остават другите со нивниот, туку да бидат нечии к***пушачи, да прават тоа што прават другите, слушаат музика каква што слушаат другите. Имав и јас еден ваков проблем каде некои личности ме замараа поради мојата приватност.
Научи го детето дека тие што го тормозат се всушност тие што губат, мешајќи се во туѓите животи забораваат на својот. Нека има цврст карактер, нека ги тепа со збор, но НЕ навреди. Нека се спротистави бидејки ако само ќути постојано и не се соочува со проблемите во иднина секој ќе му го прави тоа што му го прават овие сега.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Не мора да значи, има и некои со среден живот само си наоѓаат жртва за да си ја филтрираат неубавата енергија. Значи само покажување заби. Затоа што начекале жртва што си ќути.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не мора да значи, има и некои со среден живот само си наоѓаат жртва за да си ја филтрираат неубавата енергија. Значи само покажување заби. Затоа што начекале жртва што си ќути.
Има и такви, да. Демек види ме кој сум.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Само сила покажување на таквите.
Јас секогаш сум гледал да не се замарам со таквите, но во случај да ми направеле нешто на физичка основа, тогаш и јас сум реагирал на истиот начин

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
На следната родителска, јавно го предочив проблемот и веднаш кажав дека ќе преземам нешто ако само уште еднаш се повтори тоа. Посочив дека апсолутно неам намера да остаам да се влече работата како во погорниот случај. Бев набеден дека се заканувам и којзнае што помислија родителите за мене, али више не ја закача никој.
Имаше еден ваков родител во нашиот клас, го заебававме син му бајаги.
После некои негови вакви изјави... и тој го јадеше :pos:[DOUBLEPOST=1509727116][/DOUBLEPOST]
Научи го да одјебе, будаливе сами ке се откачат кога ке видат дека не реагира.
Ова.
Како беше таа?
Don't feed the trolls.[DOUBLEPOST=1509727287][/DOUBLEPOST]
Бокс,кикбокс,аикидо,карате,таеквондо,фудбал,одбојка и ракомет се спортови кои промовираат и поттикнуваат насилство и не се препорачливи за мали деца,особено не за оние кои и онака веќе се изложени на преголем стрес.
Баш тие спортови се супер за канализирање на стрес и се супер за мали деца, посбно боречките вештини од кои се стекнува дисциплина, тоа како бонус.[DOUBLEPOST=1509727983][/DOUBLEPOST]
Кога ќе го видат дебилчињата дека физички и карактерно зајакнува, само ако се тешки простаци ќе продолжат пак. Тогаш и да ги замава по некој ходник, не треба да му префрлиш. Кога не функционираат законите, почнуваат да функционираат тие на џунглата, тражили сте, гледајте.
Незначи дека ако тренира боречка вештина дека ќе ги размава (и ако воопшто зајакне карактерно и физички), башка не е тоа филозофијата на боречките вештини.

Според мене, значи според мое искуство; заебававме соученици кои беа гзолижачи и мамини мази.
Толку имам да кажам.

Како и да е никој од овде неможе да најде решение бидејќи нема идеално решение.
(аматери сме)

Педагозите и психолозите може многу лесно да најдат начин, штосот е што не се доволно ангажирани.[DOUBLEPOST=1509728827][/DOUBLEPOST]
Ние ова го решававме после-часови-позади-сала. И да изгуби, закачковците нема да го викаат повторно така затоа што знаат дека дал отпор.
Каков отпор бре, може само да стане вреќа за боксирање.[DOUBLEPOST=1509728969][/DOUBLEPOST]
Менталитетот на секој предатор е да напаѓа со што помалку ризик за него, на пр.
крадците најчесто крадат од стари лица и жени, лавовите од цело стадо гнуа прво ги напаѓаат слабите или веќе повредените,
па така и вашиот син е лоциран како најслаб во класот, т.е. најмирен, најкроток.
Предатор ? :pos:

Споредуваш крадци и деца а тоа е разлика небо - земја.
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Кога јас би била на власт во државава,би донела закон според кој децата кои навредуваат и тепаат други деца нема да можат да учат во нормални училишта.
Насилството е лошо и треба да се искорени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom