Искуства од возење без возачка

Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Паричната казна и не е да кажеме најголемиот проблем. Што ако направиш сообраќајка без дозвола мислам дека тогаш си го обрал бостанот.
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
6 месеци до 3 години забрана за возење(или полагање за возачка), 300 евра за казна, прекршочна за загрозување на безбедноста во сообраќајот, казна за сопственикот за возилото зошто е алат со кој се крши законот(имаат право привремено да ја одземат, па плаќаш и за да ти ја вратат), да не спомнувам што се може да се накалеми ако го најдат нерегистриран, ако неноси документи за лична идентификација, казна за прекршокот кој во моментот го направил заради што е и запрен (ако е запрен заради нешто), недај боже сообраќајка....
казните се енормни
и замисли, сеа стојат у маало бре, на комшија ми му пишаа буквално пред врата, искочи од врата со веспа да купи цигари и додека седеше на мотор и ја затвараше вратат му се појави џандар со веспа и му пиша за без кацига, замисли, на маалска улица споредна и слепа, ама и тука поминуваат, патролираат низ цела населба 24/7, само наместо да не чуваат од циганиве шо ни крадат по дворови, они ни тренираат строгоќа :pos2: значи немора да возиш низ град за да си ј абараш бељата, и пред врата истото може да се деси
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Која дозвола бе? Нели муабетот е за "возење без возачка дозвола"? :wink:
Епа тогаш само 400 + забрана за полагање у наредни 2 години...сигурен сум за ова, освен за сумата (400 ) :)
Сепак прашајте си џандар за подетални информации :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
јас положив на 21 година, а активно возам од своја 16-та, т.е. стариот тогаш ми даде кола за мене. претходно она што се развозував поулица низ маало не се важи. ме имаат запрено неколку пати ама во мое време не се гледаше да се пише казна за било што, туку полицијата даваше совети пред се, па после ако си го бараш ке си го добиеш. понатака се гледаше кое е детето што вози а нема возачка т.е. чив син е и чив внук е... ако припаѓаш со презиме на некој битен за општеството и земјата, па макар и само за градот, тогаш не беше баш толку страшно што возиш без возачка. а инаку положив кога решив да возам такси... ептен ке беше безвезе да возам такси без дозвола... не дека нешто се изнавозев, ама сакав да се мавнам од дома па си го најдов начинот и желбата и затоа МОРАВ да полагам, иначе мислам дека и ден денес ако не беше таа моја такси авантуа, би бил без возачка...



п.с. казната за немање возачка во моментов изнесува 18.000 денари т.е. 300 евра а не 400, плус забрана за полагање уште некој период во време траење од 6 до 24 месеци, (зависи од тоа дали на судијата му бил на лево или на десно алатот сабајлината)
 
T

Tetro

Гостин
Се пронајдов во приказната со мали измени:

јас положив на 21 година, а активно возам од своја 16-та, т.е. стариот тогаш ми даде кола за мене. претходно она што се развозував поулица низ маало не се важи. ме имаат запрено неколку пати ама во мое време не се гледаше да се пише казна за било што, туку полицијата даваше совети пред се, па после ако си го бараш ке си го добиеш. понатака се гледаше кое е детето што вози а нема возачка т.е. чив син е и чив внук е... ако припаѓаш со презиме на некој битен за општеството и земјата, па макар и само за градот, тогаш не беше баш толку страшно што возиш без возачка. а инаку положив кога решив да возам такси... ептен ке беше безвезе да возам такси без дозвола... не дека нешто се изнавозев, ама сакав да се мавнам од дома па си го најдов начинот и желбата и затоа МОРАВ да полагам, иначе мислам дека и ден денес ако не беше таа моја такси авантуа, би бил без возачка...
Положив на 17, а возачка добив на 18-тиот роденден. Пред тоа возев се` што ќе можам да докопам. Имаше закони и тогаш, а казните беа 20 пати помали :) Ме имаат сопирано, само ми даваа совети и опоменуваа, а јас се правев наудрен и се бранев само со молчење. на 22 почнав да возам такси, и возев до летово (со паузи). Сеуште немам платено казна. Се сметам за професионалец :je:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
ни јас немам платено казна за немање возачка. се сметам себеси за профи возач... ама знам другари мои кои на МИЛИЦАЈЦИТЕ им ја плакаа казната веднаш во кеш (живо џабе беше тогаш) плус ке им фрлат уште нешто за пиво или цигари за следниот пат да не ги запираат...:pos2:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Едно другарче на 16 години направи сообраќајка(тешка сообраќајка) и си полагаше на 18 години. Така да не знам дали е законот со забрана за полагање или само парична, која дефинитивно е голема, т.е. и како казната за се друго во државава.
 
T

Tetro

Гостин
ни јас немам платено казна за немање возачка. се сметам себеси за профи возач... ама знам другари мои кои на МИЛИЦАЈЦИТЕ им ја плакаа казната веднаш во кеш (живо џабе беше тогаш) плус ке им фрлат уште нешто за пиво или цигари за следниот пат да не ги запираат...:pos2:
Имам еден пријател во август го запреле со +20км/ч. Казна 300 евра, и овој одма вадење парите да им плати :pos:. Помина една ноќ во станицата поради глупоста на сообраќајците, кои не знаат да објаснуваат и се вадеа после дека мислеле дека им дава поткуп. :tapp:

Изјава на пријателот: со ваква глупа полиција, не е ни чудо што не напредувате. И во право е, некои немаат ни 2-ро одделение :toe:

--- надополнето ---

ни јас немам платено казна за немање возачка. се сметам себеси за профи возач... ама знам другари мои кои на МИЛИЦАЈЦИТЕ им ја плакаа казната веднаш во кеш (живо џабе беше тогаш) плус ке им фрлат уште нешто за пиво или цигари за следниот пат да не ги запираат...:pos2:
Имам еден пријател во август го запреле со +20км/ч. Казна 300 евра, и овој одма вадење парите да им плати :pos:. Помина една ноќ во станицата поради глупоста на сообраќајците, кои не знаат да објаснуваат и се вадеа после дека мислеле дека им дава поткуп. :tapp:

Изјава на пријателот: со ваква глупа полиција, не е ни чудо што не напредувате. И во право е, некои немаат ни 2-ро одделение :toe:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
кој кретенизам еј... на времето се зимаа парите без никаква белешка...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
ako si kurnaaz ke te fata ako izigravas ludilo ova ona ako si vozis posteno brate nema zasto da te zastane bar ja taka toa go svakam
i najobicniot dzandar ke te sopre ako vidi deka vozis kako lud preticas vrtis na puna i toa !!
Абе нит се прам курназ, нити возам појќе од 60 низ Скопјево. Па после 11 ме имаат 4-5 пати застанато во последните 2 месеци. Па сега ти види си. Итоа сите коли со ред ги застануваа.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Eeeee na vremeto i po eden burek da im kupis ke te pustat inace mi dojde stara kazna za neregistrirana kola 100e a sega ispod 300e ne si
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Eeeee na vremeto i po eden burek da im kupis ke te pustat inace mi dojde stara kazna za neregistrirana kola 100e a sega ispod 300e ne si
јас и старосватот, неколку пати сме прошле со два сендвича и две лименки пепси:pos2: абе времиња беа тоа бе... не ко сега намигни и на комшиката казна ке ти пишат ебаго...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
јас и старосватот, неколку пати сме прошле со два сендвича и две лименки пепси:pos2: абе времиња беа тоа бе... не ко сега намигни и на комшиката казна ке ти пишат ебаго...
Поминаа тие времиња сега им е страв да не е намештаљка, ти текнува ли и опцијата на вадење неколку банкноти и викаш тие ми се други немам и подаваш да си одбере една демек карти играш:pos2:
А имаше и ценкање исто ко на пазар да си од 100 марки казна најголемата гледаш со ценкање истата да ја дотераш на 10%.
Се пристетив на старите времиња пред некој месец во нови сад си џандарите си се ценкавне сат време па така казна од 200 еу ја дотерав на 15 еу али јебига и самиот џандар си призна дека веќе не е како порано и не се осудуваат да го прават тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom