Искуства од возење без возачка

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.597
Поени од реакции
7.177
Ja iskustvo nemam, ama vidov edna slucka sea pred nedela dena.
Go odnesov brat mi na poligon da polaga i si cekam da zavrsi a vo megju vreme gledas koj kako pominal ili padnal. Edno devojce dojde so tatko i, pomina poligon i tatko i ja ostavi da ja vozi ona kolata a on si sedna na sovozacko.Luda rabota, muva ne go lazese,pa uste nema vozacka ama bitno si trgnaa da si idat.

Moze ne e za tuka ova,morase da se spodeli, nema zakon ovde,dzabe e se.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Доколку си ја платиш, си завршуваш со цел процес и нема да имаш проблем со никого. Доколку не ја платиш во одредениот период (30 дена) добиваш опомена и следниот пат МВР испраќа до суд документи и добиваш покана за судски спор поради неплатена казна каде што ќе имаш можност да се браниш, но бидејќи е прекршен законот за возење без возачка дозвола ќе си платиш парична глоба која е изречена (300 евра) плус судски трошоци или ќе те дадат на извршител и ќе ги платиш и нив и ќе добиеш блокирана сметка...

Кога сме кај загрозување на безбедноста во сообраќајот кај нас е тотален хаос, но и со причина бидејќи со една година курс за полицајци не се станува полицаец, а покрај тоа 98% се тотално промашен пакет и тоа е јасно... Поготово за сообраќајна полиција е потребно и додатна стручна спрема, бидејќи со себе носи и друга одговорност...

И во развиените земји се вози без возачка, во алкохолизирана состојба и тоа не е одраз на домашно воспитување туку до совеста на поединецот, само разликата е што таму тоа е директно кривично дело и на поединката и се одредува и неколку дневен притвор, па потоа инпарична казна која се одредува според месечните примања на поединецот но не повеќе од 15% од платата, пензијата или пак од други приходи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom