Искуства во Western Union Money Transfer

Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво, сакам да прашам дали има некој искуство со Western Union Money Transfer, за да ми разјасни неколку работи?

Треба да примам сума од нешто повеќе од 1,000 евра од пријател од странство. Значи не терам бизнис, не планирам редовно да земам пари преку WU, само еден трансфер, да ми се префрлат пари кои не се од работен однос.

Сега, со оглед дека ова не е хонорар, претпоставувам дека овие пари не треба да се пријавуваат и даночат.

Прашав во УЈП, ми рекоа дека се над 500 евра се даночи како подарок и оди кај град Скопје. Прашав во Град Скопје, ми рекоа брзи трансфери на пари не се даночат воопшто. Прашав во три банки што работата со WU, две ми рекоа дека брзи трансфери на пари не се даночат, а од Комерцијална се оградија и ми рекоа да си ги прашам УЈП. Пишав уште мејлови на УЈП, ама они сега ме игнорираат.

Зборев со неколку луѓе што имале искуства со брзи трансфери на пари, сите различни сценарија ми кажуваат. Едни зборат дека не се даночат тие пари, колку сакаш можеш да примаш, УЈП нема увид во тоа зошто никаде не се заведува матичен број, иако даваш лична карта/пасош на WU локацијата за идентификација. Други ми рекоа над 500 евра има некоја процедура кај што формулари треба да поплнуваш, ама некои ми кажаа дека немале такво искуство.

Разговарав и со еден дечко што работел во банка до 2018 и имал диркетно искуство со овие трансфери. Он ми кажа дека нема даночење, УЈП нема увид зошто само името ти е наведено во трансферот, он додека работел во банка, странци што живееле во Македонија секоја недела доаѓале во неговата банка и подигале по 700, 800 евра, без проблем, истите фаци.

Сега, во 2018 читав дека владава имала некои обиди УЈП да има увид во овие трансфери, дури и да ги даночи како пероснален. Ама, мислам дека ова последново не поминало, иако има некои постови на групи од дијаспорава што тврдат дека е така. Исто така, не сум сигурен дека поминало и тоа УЈП да добива месечни извештаии од WU субагенти за сите нивни трансакции.

Пробав да прашам во некои други иституции, ама сите се оградуваат и викаат прашај си во УЈП, а од УЈП избегнуваат да дадат директен одговор.

Со оглед дека толку контрадикторни информации чув, да прашам и тука да не имал некој искуство, за да сподели се што знае за овие трансфери. Не сакам да ми се префрлат парите и после УЈП да ме изненади и да тврди дека затајувам данок. Ве молам не ми предлагајте друг метод на трансфер, само за Western Union ме интересира.

Ако некој знае нешто, би сакал да чујам инфо плус на оваа тема. Фала.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ne trebaat nikakvi formulari. Ti prakjaat, gi podigas i kjuti si i traj si.

Posledno prativ pred 2 nedeli 1000funti ali do moite i danok ne sum platil.

Ako gi prakja online kazi mu na prijatelot da popolni deka se podarok. Na podarok ne se plakja danok. Bar mene vaka mi rekoa pred 2 godini koa prativ za kuka i toa preku banka.
 
Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
Денес добив информација од човек што работи во банка дека WU субагенти дефинитивно праќаат извештаии до УЈП секој месец за сите нивни трансакции, ама не можеше човекот да ми каже дали УЈП ги користи овие информации да даночи граѓани. Според него, не.

УЈП уште одбиваат да вратат на мејл. Делува ко тие таму што работат да не си ги знаат своите прописи, па избегаваат да не тропнат нешто. Човек да не знае на што е.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
26
Што би се случило ако ти ги пратат два пати по 500? Или така би била поголема провизијата и слични трошоци?
 
Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
Што би се случило ако ти ги пратат два пати по 500? Или така би била поголема провизијата и слични трошоци?
Поголема провизија ќе треба да плати. Ама нема везе тоа, ме секира да ме изненади после некое време УЈП и да ми бара да платам данок на овие пари, да не рече дека затајувам. И они не знаат што зборат.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Поголема провизија ќе треба да плати. Ама нема везе тоа, ме секира да ме изненади после некое време УЈП и да ми бара да платам данок на овие пари, да не рече дека затајувам. И они не знаат што зборат.
Ne se sekiraj, vo nikoj slucaj, nikoj nema da te obvini deka zatajuvas danok. Sega ne treba ti da prijavuvas kolku sredstva si primil vo tekot na godinata, tuku avtomatski ti presmetuvaat od UJP (se proveruva i online). No vo sekoj slucaj uste nemaat centralen sistem za proverka na prihodite. Duri ni prihodi sto doagjaat vo devizna smetka vo banka ne gi kontroliraat, a kamo li od WU.
 
Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
Ne se sekiraj, vo nikoj slucaj, nikoj nema da te obvini deka zatajuvas danok. Sega ne treba ti da prijavuvas kolku sredstva si primil vo tekot na godinata, tuku avtomatski ti presmetuvaat od UJP (se proveruva i online). No vo sekoj slucaj uste nemaat centralen sistem za proverka na prihodite. Duri ni prihodi sto doagjaat vo devizna smetka vo banka ne gi kontroliraat, a kamo li od WU.
Тоа ми е страв, да не се заведе некаде трансферот, па после да ми го извадат тоа како аргумент за затајување, зошто еве, човек од банка што работи со WU ми кажа дека прашал, му рекле дека банката праќа месечни извештаи до УЈП, ама според него, со оглед дека нема матичен број, не ги врзуваат трансферите со индивидуии. Еднаш кога пријавував данок од хонорор, бидна некоја ситна грешка, па иако парите легнаа на сметка на УЈП, со месеци се влечев со тоа. Неќам стресови од ништо да ми се направат, затоа прашувам.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Тоа ми е страв, да не се заведе некаде трансферот, па после да ми го извадат тоа како аргумент за затајување, зошто еве, човек од банка што работи со WU ми кажа дека прашал, му рекле дека банката праќа месечни извештаи до УЈП, ама според него, со оглед дека нема матичен број, не ги врзуваат трансферите со индивидуии. Еднаш кога пријавував данок од хонорор, бидна некоја ситна грешка, па иако парите легнаа на сметка на УЈП, со месеци се влечев со тоа. Неќам стресови од ништо да ми се направат, затоа прашувам.
Абе затоа ти викам да немаш страв. Никој нема да те обвини дека затајуваш данок, оти не си должен да пријавуваш данок. Тие сами пресметуваат. Во најлош случј, ако е заведен негде, ќе ти дојде пријава да платиш данок, и никому ништо. Ама највероватно , и тоа нема да дојде.
Во текот на годишната пресметка на данокот може онлајн да влезеш и да ја видиш твојата состојба во службенатеа вебстраница на УЈП. Ако се согласуваш, никому ништо, ако не се согласуваш со нивната пресметка, можеш да ја спориш.
За болдираното - порано системот беше сам да пријавуваш данок, сега веќе две години е сменет, тие сами пресметуваат - како што ти објаснив погоре.
 
Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
За болдираното - порано системот беше сам да пријавуваш данок, сега веќе две години е сменет, тие сами пресметуваат - како што ти објаснив погоре.
Ама тоа мислам дека е за плати само. Јас кога сум земал хонорари од странство за работа, сам сум го пријавувал данокот на сајтот на УЈП. Инаку ќе му пишам на човекот да пушти, па што биде биде.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Ама тоа мислам дека е за плати само. Јас кога сум земал хонорари од странство за работа, сам сум го пријавувал данокот на сајтот на УЈП. Инаку ќе му пишам на човекот да пушти, па што биде биде.
Не бе другарче, оти се изморив за да ти објаснам. Јас имам доста хонорари надвор од платата, и тие се пријавуваа порано на принтана верзија на образец. Компанијата ти даваше пресметка за хонорарот и платените персонални даноци, а ти требаше сам да ги пријавиш сите доходи кои не се дел од плата. Јас сум пријавил неколку години така, се до пред две години, кога сменија, и тие сами ги калкулираат билансите на моите приходи (врз основа на нивни инпути од компаниите што ги имаат платено персоналните даноци за поединецот со кои имале соработка). Ако негде треба да се плати дополнително, тоа ќе ти фигурира во твојот акаунт во е- перонален данок во сајтот на УЈП
На пример, ако не потврдиш или корегираш од 01до 31 мај 2021 (за 2020), тогаш системот автоматски го зема за потврда нивната ситуација.
Ама првин треба да се регистрираш.
Подетално во линкот:
http://www.ujp.gov.mk/mk/publikacii/pogledni/2
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Едно прашање, кој е лимитот за прилив на девизи од странство без да има потреба да кажиш потекло и да платиш 10% данок?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.617
Едно прашање, кој е лимитот за прилив на девизи од странство без да има потреба да кажиш потекло и да платиш 10% данок?
Јас пред година дена пратив 12.000 евра преку Маниграм на 3 различни трансакции во рок од 1 недела. Ништо не стигна од ујп, али мислам дека треба трансферот да биде на лице од фамилијата. Ниту пак имаа проблем кога ги подигнаа во Македонија, ги исплатија одма.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Едно прашање, кој е лимитот за прилив на девизи од странство без да има потреба да кажиш потекло и да платиш 10% данок?
Zavisi koj gi praka i dali se pridonesi. Primer ako prakas ti kon familja togas nema limit i ke nema danok. Ako fizicko lice ili firma ti prakja tebe pari za nesto sto si srabotil, togas ke treba da si platis danok.

Jas imam prateno nad 20k evra(ne bese preku western ali isto e) u edna transakcija i nemase nikakov danok. Od UJP mi potvrdija deka ne se plakja danok pred da gi pratam bidejki ne bea pridonesi tuku 'podarok'. Jas gi prativ na roditeli.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Јас пред година дена пратив 12.000 евра преку Маниграм на 3 различни трансакции во рок од 1 недела. Ништо не стигна од ујп, али мислам дека треба трансферот да биде на лице од фамилијата. Ниту пак имаа проблем кога ги подигнаа во Македонија, ги исплатија одма.
Zavisi koj gi praka i dali se pridonesi. Primer ako prakas ti kon familja togas nema limit i ke nema danok. Ako fizicko lice ili firma ti prakja tebe pari za nesto sto si srabotil, togas ke treba da si platis danok.

Jas imam prateno nad 20k evra(ne bese preku western ali isto e) u edna transakcija i nemase nikakov danok. Od UJP mi potvrdija deka ne se plakja danok pred da gi pratam bidejki ne bea pridonesi tuku 'podarok'. Jas gi prativ na roditeli.
Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom