Исклучување на струја

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Gervasius01, 21 октомври 2012.

1. Acid

Acid Администратор

Член од:
    22 јануари 2005
    Мислења:
    33.533
    Допаѓања:
    26.022
    :facepalm:

Има некој закон кој вели дека не треба да плаќање кога немаме пари? Да знам, да престанам да работам, па да си купувам се без пари...

Ти реков, ја сфаќам состојбата, но никој нема да се откаже туку-така од своите побарувања. Тоа што ти го потенцираш ми е толку детски муабет, што не се ни трудам да ти најдам некој „контра-аргумент“ за дискусијата.

На Xibalba и Ilumious им се допаѓа ова.
  2. Zaptija Stojkov

Zaptija Stojkov Комунист

Член од:
    23 февруари 2010
    Мислења:
    1.606
    Допаѓања:
    994
    A има ли некој закон којшто вели дека не треба да се исклучува струја во Арачиново, Чаир, Велешта, Тетово? Тоа што немаат муда таму да одат - нивни проблем. Нека исклучат прво таму и нека наплатат долг со извршител, па потоа ако се вратат живи здрави нека продолжат со работа...

А и она што кукаат сиромашните, за долгови од околу илјада денари струја им земале преку 15.000.

Но дали исклучуваат струја во Фирмите на Олигарсите???

3. Acid

Acid Администратор

Член од:
    22 јануари 2005
    Мислења:
    33.533
    Допаѓања:
    26.022
    Ти бе Стојче плаќаш струја или мангуп си само вака на зборови?
    Океј, викаш дека не им наплаќаат во Арачиново, Чаир, Тетово... Зошто е тоа така? Што те спречува ти да бидеш како тие на кои не им наплаќаат?

Или едноставно, немаш муда да преземеш ништо против тоа?

Они „немале муда“ да одат таму, он имал... И да не плаќаат, они така си ја наредиле. Ти не. Јас не. Затоа, доста солиш памет, земи направи нешто корисно.

4. Zaptija Stojkov

Zaptija Stojkov Комунист

Член од:
    23 февруари 2010
    Мислења:
    1.606
    Допаѓања:
    994
    Што ќе направам само ако јас не плаќам. Ништо. Сам неможам да донесам промени.
    Но затоа треба и ние Македонците да се организираме на граѓанска непослушност, се додека не ги вратат цените на киловат час како од 2008 година...

5. Acid

Acid Администратор

Член од:
    22 јануари 2005
    Мислења:
    33.533
    Допаѓања:
    26.022
    Еве, нека почне со тебе. Земи калаш, одметни се во планина... Ќе те поддржат и другите.

6. Zaptija Stojkov

Zaptija Stojkov Комунист

Член од:
    23 февруари 2010
    Мислења:
    1.606
    Допаѓања:
    994
    Кога ќе снемат струја Македонецот прво гледат кај комшијата дали имат.

Но кога ќе немат кај комшијата (ако пред него се прајт најдобар пријател - другар - те сакам како брат, ти ми си појќе од брат - Но кога ќе му исклучат струја ќе речит така му требаше мамето негово...
    --- Споено дупло мислење, 22 ноември 2018 ---
    Друга работа:

Струја не се исклучуват само кај Шошонците во Велешта, Сарај, Гостивар, Тетово, Чаир, Арачиново...

Струја не се исклучуват и кај Македонците којшто се парајлии... Од категоријата на луѓе (Лихвари, рекетари, наркодилери, и луѓе што се поврзани со власта. И луѓе што имаат јаки врски во судството долгот од 1996 година па со до 2018 ќе им биде опростен. И јас и други луѓе како мене треба да им плаќаме нив...

И сето тоа го надокнадуваат од обичниот човек како на пример јас овој месец треба да платам 1.700 денари сметка, ама ќе платам 2.800 денари...

Последно уредено: 22 ноември 2018
  7. baramrabota1

baramrabota1

Член од:
    26 септември 2017
    Мислења:
    69
    Допаѓања:
    6
    ДО КАДЕ И ДО КОГА БЕ ВАКА ГЛУПАВО МАЌЕДОНЧЕ ?!?! :(
    ПОРАНО ОД ИНАТ И ЗАВИСТ СЕ ВЕЛЕШЕ : "ДА МУ УМРЕ КОЗАТА НА КОМШУЈАТА" , АМА ДЕНЕС Е ПО МОДЕРНО : " ДА УМРЕ КОМШИЈАТА , ЗА ДА МУ ЈА ЗЕМАМ КОЗАТА " ДЕМЕК НЕМАМ ЌАР АКО МУ УМРЕ КОЗАТА........ ЕТЕ ТОА СМЕ НИЕ.
    НЕКОЈ ПЛАЌА НЕКОЈ НЕ ???!?! ДАЛИ СЕ ЗАПРАШАВТЕ : ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ИЛИ НЕ ?? ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ СО 1400 ден СОЦ.ПОМОШ ДА СИ ГО " ПРИУШТИ ТОА ЗАДОВОЛСТВО " НАРЕЧЕНО СТРУЈА ?!?=

Сподели преку: