Исклучување на струја

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.576
Поени од реакции
32.373
Епа нормално ќе ти биде глупаво прашањето кога неможеш да смислиш контрааргумент!

Стави се ти на нивно место (на тие што неможат да платат струја), па да видам дали така ќе пишуваш???
:facepalm:

Има некој закон кој вели дека не треба да плаќање кога немаме пари? Да знам, да престанам да работам, па да си купувам се без пари...

Ти реков, ја сфаќам состојбата, но никој нема да се откаже туку-така од своите побарувања. Тоа што ти го потенцираш ми е толку детски муабет, што не се ни трудам да ти најдам некој „контра-аргумент“ за дискусијата.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
:facepalm:

Има некој закон кој вели дека не треба да плаќање кога немаме пари? Да знам, да престанам да работам, па да си купувам се без пари...

Ти реков, ја сфаќам состојбата, но никој нема да се откаже туку-така од своите побарувања. Тоа што ти го потенцираш ми е толку детски муабет, што не се ни трудам да ти најдам некој „контра-аргумент“ за дискусијата.
A има ли некој закон којшто вели дека не треба да се исклучува струја во Арачиново, Чаир, Велешта, Тетово? Тоа што немаат муда таму да одат - нивни проблем. Нека исклучат прво таму и нека наплатат долг со извршител, па потоа ако се вратат живи здрави нека продолжат со работа...

А и она што кукаат сиромашните, за долгови од околу илјада денари струја им земале преку 15.000.

Но дали исклучуваат струја во Фирмите на Олигарсите???
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.576
Поени од реакции
32.373
A има ли некој закон којшто вели дека не треба да се исклучува струја во Арачиново, Чаир, Велешта, Тетово? Тоа што немаат муда таму да одат - нивни проблем. Нека исклучат прво таму и нека наплатат долг со извршител, па потоа ако се вратат живи здрави нека продолжат со работа...

А и она што кукаат сиромашните, за долгови од околу илјада денари струја им земале преку 15.000.

Но дали исклучуваат струја во Фирмите на Олигарсите???
Ти бе Стојче плаќаш струја или мангуп си само вака на зборови?
Океј, викаш дека не им наплаќаат во Арачиново, Чаир, Тетово... Зошто е тоа така? Што те спречува ти да бидеш како тие на кои не им наплаќаат?

Или едноставно, немаш муда да преземеш ништо против тоа?

Они „немале муда“ да одат таму, он имал... И да не плаќаат, они така си ја наредиле. Ти не. Јас не. Затоа, доста солиш памет, земи направи нешто корисно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
Ти бе Стојче плаќаш струја или мангуп си само вака на зборови?
Океј, викаш дека не им наплаќаат во Арачиново, Чаир, Тетово... Зошто е тоа така? Што те спречува ти да бидеш како тие на кои не им наплаќаат?

Или едноставно, немаш муда да преземеш ништо против тоа?

Они „немале муда“ да одат таму, он имал... И да не плаќаат, они така си ја наредиле. Ти не. Јас не. Затоа, доста солиш памет, земи направи нешто корисно.
Што ќе направам само ако јас не плаќам. Ништо. Сам неможам да донесам промени.
Но затоа треба и ние Македонците да се организираме на граѓанска непослушност, се додека не ги вратат цените на киловат час како од 2008 година...
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.576
Поени од реакции
32.373
Што ќе направам само ако јас не плаќам. Ништо. Сам неможам да донесам промени.
Но затоа треба и ние Македонците да се организираме на граѓанска непослушност, се додека не ги вратат цените на киловат час како од 2008 година...
Еве, нека почне со тебе. Земи калаш, одметни се во планина... Ќе те поддржат и другите.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
Кога ќе снемат струја Македонецот прво гледат кај комшијата дали имат.

Но кога ќе немат кај комшијата (ако пред него се прајт најдобар пријател - другар - те сакам како брат, ти ми си појќе од брат - Но кога ќе му исклучат струја ќе речит така му требаше мамето негово...[DOUBLEPOST=1542896273][/DOUBLEPOST]Друга работа:

Струја не се исклучуват само кај Шошонците во Велешта, Сарај, Гостивар, Тетово, Чаир, Арачиново...

Струја не се исклучуват и кај Македонците којшто се парајлии... Од категоријата на луѓе (Лихвари, рекетари, наркодилери, и луѓе што се поврзани со власта. И луѓе што имаат јаки врски во судството долгот од 1996 година па со до 2018 ќе им биде опростен. И јас и други луѓе како мене треба да им плаќаме нив...

И сето тоа го надокнадуваат од обичниот човек како на пример јас овој месец треба да платам 1.700 денари сметка, ама ќе платам 2.800 денари...
 
Последно уредено:

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
ДО КАДЕ И ДО КОГА БЕ ВАКА ГЛУПАВО МАЌЕДОНЧЕ ?!?! :(
ПОРАНО ОД ИНАТ И ЗАВИСТ СЕ ВЕЛЕШЕ : "ДА МУ УМРЕ КОЗАТА НА КОМШУЈАТА" , АМА ДЕНЕС Е ПО МОДЕРНО : " ДА УМРЕ КОМШИЈАТА , ЗА ДА МУ ЈА ЗЕМАМ КОЗАТА " ДЕМЕК НЕМАМ ЌАР АКО МУ УМРЕ КОЗАТА........ ЕТЕ ТОА СМЕ НИЕ.
НЕКОЈ ПЛАЌА НЕКОЈ НЕ ???!?! ДАЛИ СЕ ЗАПРАШАВТЕ : ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ИЛИ НЕ ?? ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ СО 1400 ден СОЦ.ПОМОШ ДА СИ ГО " ПРИУШТИ ТОА ЗАДОВОЛСТВО " НАРЕЧЕНО СТРУЈА ?!?=
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
АЈДЕ ЈАС ДА ПРАШАМ НЕШТО ОКОЛУ ОВАА ТЕМА .
Во бараката каде живеев порано - подолг период не е платена ел.енерѓија ( 30 г ) .
Долго време тогашна ДИСТРИБУЦИЈА И СЕГА Е.В.Н цели 30 години не нашле за сходно да ја исклучат струјата или да си го наплатат долгот па сега ставиле ГПС броило и ме исклучиле од ел.мрежа веке 3 години.
Јас не сум должник а вистинскиот должник е починат веке 10 години.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.956
АЈДЕ ЈАС ДА ПРАШАМ НЕШТО ОКОЛУ ОВАА ТЕМА .
Во бараката каде живеев порано - подолг период не е платена ел.енерѓија ( 30 г ) .
Долго време тогашна ДИСТРИБУЦИЈА И СЕГА Е.В.Н цели 30 години не нашле за сходно да ја исклучат струјата или да си го наплатат долгот па сега ставиле ГПС броило и ме исклучиле од ел.мрежа веке 3 години.
Јас не сум должник а вистинскиот должник е починат веке 10 години.
Тоа што не ја исклучиле струјата, не значи дека нема долг. Се трошела ли струја откако е починат сопственикот, до денот кога е монтирано новото броило? Дали ти си новиот сопственик, независно каква е евиденцијата на ЕВН и, ако си, по кој основ? Има тука уште прашања...
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Neeee zamrseno e :(
Sopstvenikot na broiloyo oddavna e iselen od objektot i ne e napraven prenos na sopstvenost a sopstvenikot od neodamna pocina. Broiloto se vodi seuste na stariot sopstvenik. Poentatat e : 20 - 30 godini ne plakano za toa broilo.... Zar EVN cekase tolku godini da se natrupaat dolgovi i sega skroz go isklucija so GPS.
MENE MI VELAT DA GO PREVZEMAM DOLGOT I KE MI PUSTELE STRUJA
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.956
Neeee zamrseno e :(
Sopstvenikot na broiloyo oddavna e iselen od objektot i ne e napraven prenos na sopstvenost a sopstvenikot od neodamna pocina. Broiloto se vodi seuste na stariot sopstvenik. Poentatat e : 20 - 30 godini ne plakano za toa broilo.... Zar EVN cekase tolku godini da se natrupaat dolgovi i sega skroz go isklucija so GPS.
MENE MI VELAT DA GO PREVZEMAM DOLGOT I KE MI PUSTELE STRUJA
Ти го правиш замрсено. Пробај да одговориш. Броилото, според евиденцијата на ЕВН се води на претходен, починат сопственик. Ти го наследи ли објектот, го купи ли? Колку време го поседуваш? Те гледам, упорно пишуваш по темиве, разочаран од нашите институции. Меѓутоа, за секој проблем што пишуваш, даваш малку информации, така што, на тој начин сигурно нема овде да добиеш одговор, а најмалку одговор каков ти би сакал да добиеш
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Според уставот на државата не смее да се исклучи струја поради неплатени сметки. Поради тоа постои друга парична постапка за наплата. Односно нотари,извршители и судови. Треба да се поднесе иницијатива до Уставниот Суд за уставноста и законитоста за исклучувањето на струјата од страна на ЕВН.. Во 21 век никаде во западните земји никаде не се исклучува струја на гангстерски начин како во Македонија например. А и уставот тоа не го дозволува бидејќи струјата е општо добро и нужен опстанок на обичниот човек. Ама овдека за жал како и секогаш по пракса се е обратно.
 
Последно уредено:

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Ти го правиш замрсено. Пробај да одговориш. Броилото, според евиденцијата на ЕВН се води на претходен, починат сопственик. Ти го наследи ли објектот, го купи ли? Колку време го поседуваш? Те гледам, упорно пишуваш по темиве, разочаран од нашите институции. Меѓутоа, за секој проблем што пишуваш, даваш малку информации, така што, на тој начин сигурно нема овде да добиеш одговор, а најмалку одговор каков ти би сакал да добиеш
Алоооо.
ОБЈЕКТОТ Е ОПШТЕСТВЕН. БРАТУЧЕДОТ Е НОСИТЕЛ НА СТАН.ПРАВО.
ОБЈЕКТОТ ИМА 2 БРОИЛА. ЕДНО НА БРАТУЧЕДОТ ДРУГОТО НА ЕДНА ОД ТЕТКИТЕ МОИ КОЈА ПОЧИНА И ОСТАВИ ГОЛЕМ ДОЛГ. ЈАС САМО ГО НАСЛЕДУВАМ ДОЛГОТ. ВО БАРАКАТА СЕ ВОДАМ КАКО ЧЛЕН НА ДОМАЌИНСТВО. ЗАМРСЕНО Е МНОГУ ЗАТОА НЕ СВАЌАШ ПРИЈАТЕЛЕ. СЛОЖЕНО Е ОВА ЗА ТЕБЕ. НЕ СЕ ВПУШТАЈ ВО КОМЕНТАРИ ЗА РАБОТИ ОД КОИ НЕМАШ ПОЗНАВАЊЕ. АКО ИМАШ ОДГОВОР ...ОК. АКО НЕМАШ ТОГАШ ОСТАЈ
 
Член од
7 март 2009
Мислења
991
Поени од реакции
639
Многу ти е глупо прашањето. Вакво прашање не сум чул ни на клупи во маало.
Да дојде некој од надвор, да му ги земе сметките и да му ги плати ако не?

Јас сум свесен каква е ситуацијата кај нас. Сум бил исклучен повеќе пати. Но, ниту еднаш не долетал некој ангел чувар за да ми ги плати сметките. Животот е полн со гомна, кои најчесто сами мора да си ги расчистиме. Барање некакви „дупки“ во законот со цел да се избегне обврската за плаќање, особено тука на форум, тешко дека ќе ни помогне во било што. Заостанат долг не е еднакво на застарен долг.
Штосот е во тоа што ебената EVN не го почитува законот и правилото за застарени сметки,типовите едноставно ти ја исклучуваат струјата без разлика дали претходно те тужеле или не за неплатени сметки во законски предвидениот рок! Си го користат правото на МОНОПОЛ на пазарот со струја и тоа е тоа!
Автоматски споено мислење:

Еве, нека почне со тебе. Земи калаш, одметни се во планина... Ќе те поддржат и другите.
Ќе го подржи само кучето кое го чува дома и тоа под услов да му мава колбаси на секои 100 метри одење кон одметништво,хехе
Сега сериозно,тоа што ние македонците не сме сложни за вака битни прашања од кои ни се празнат џебовите и за тоа дека државава ни е класичен башибозук...За ова итекако во право е Стојков
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
16.189
Поени од реакции
11.162
Штосот е во тоа што ебената EVN не го почитува законот и правилото за застарени сметки,типовите едноставно ти ја исклучуваат струјата без разлика дали претходно те тужеле или не за неплатени сметки во законски предвидениот рок! Си го користат правото на МОНОПОЛ на пазарот со струја и тоа е тоа!
Автоматски споено мислење:


Ќе го подржи само кучето кое го чува дома и тоа под услов да му мава колбаси на секои 100 метри одење кон одметништво,хехе
Сега сериозно,тоа што ние македонците не сме сложни за вака битни прашања од кои ни се празнат џебовите и за тоа дека државава ни е класичен башибозук...За ова итекако во право е Стојков
Па тоа е тоа.... и мобилните оператори те исклучуваат а веднаш не те тужат, а за поновно вклучување наплаќаат....
Кога склопуваш ДОГОВОР за приклучување го потпишуваш тоа
И не само тоа, пријател го продал станот а не се ОДЈАВИЛ, па ги плаќал сметките на НОВИОТ сопственик кој НЕ СЕ ПРИЈАВИЛ..
А некој оператори бараат СИТЕ сметки, без разлика дали се тужени или не или застарени да ти бидат ПЛАТЕНИ кога се ОДЈАВУВАШ !!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom