Исклучување на струја

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Gervasius01, 21 октомври 2012.

 1. Gervasius01

  Gervasius01 Гостин

  Дали законски ЕВН има право да исклучи струја заради заостанати сметки и кој е тој законски член? На пример сум слушнал дека вода не смее да се исклучи без разлика на долгот.
   
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Да не смееше, никој немаше да плаќа сметки.
  Знам дека ти е гнев зошто те исклучиле, ама наместо да бараш дупки во законот - плати ги сметките и пробај да ја добиеш „битката“ на друг начин.
   
  На marama., PurplePuma, makakosi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. DadoTom

  DadoTom

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.333
  Допаѓања:
  534
  Смее ако ја утужиле сметката пред да застари.
   
 4. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
  ако е сметката постара од 12 месеци а за неа не си тужен - не смеат за таа сметка да те исклучат. Јас имав лично такво искусттво, имаше околу 4-5 сметки стари повеќе од 12 месеци, јас лепо фино пратив писмо до ЕВН цитирав член од закони и побарав тие сметки да ги избришат од евиденција, за 5 дена дојдоа и ми ја исклучија и тоа во петок попладне, адвокатот ми кажа дека процедурата ќе траи месец дена и дека месец дена ќе бидам без струја, видов не видов платив и ми уклучија, многу ми е криво шо немав едно генераторче дома па и 3 месеци ќе издржев без струја али зато доообро тоа ќе го наплатев
   
 5. Gervasius01

  Gervasius01 Гостин

  Да, ама како јас знам дека е утужена ако никако не ме известиле? Веројатно законски би морал да бидам известен за тоа кои сметки се утужени, кога се утужени, како и копии од тие документи. Не може тоа усмено да оди...... "Ние те тужевме" ...... Сигурно има процедура. Епа таа законска процедура пробувам да ја дознаам.
   
  На baby dool му/ѝ се допаѓа ова.
 6. stranger777

  stranger777

  Член од:
  5 февруари 2011
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  155
  каков член бараш нивна е струјата ке прат шо сакат, ја исклучат со 3 неплатени сметки и после си плаќаш 2500 за повторно да ја приклучат :)
   
 7. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.860
  Acid Во право е човекот !
  --- надополнето: 21 октомври 2012 во 15:07 ---
  Од каде нивна струјата бе ?
   
 8. Gervasius01

  Gervasius01 Гостин

  Може да ми кажеш како дозна дека не се тужени? Отиде кај нив да побараш документи или.......?
   
 9. DadoTom

  DadoTom

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.333
  Допаѓања:
  534
  Види пробај да добиеш инфо, колку што знам автоматски ги утужуваат. Консултирајсе со адвокат, тоа би ти било најдобро.
   
 10. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
  на сметките шо ги добиваш пиши колку заостанати сметки имаш и колку тужби. А и ако те тужат же ти стигне дома известување
   
 11. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Праша дали може да го исклучат за „заостанати“, а не за „застарени“ сметки. И одговорот е „да“.
   
  На Tantur>.< му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zigi812

  zigi812

  Член од:
  30 јануари 2010
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  559
  Во Велешта ако живееш не смеат таму друг закон владее :icon_lol:.
   
  На Zaptija Stojkov и Корто Малтезе им се допаѓа ова.
 13. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.606
  Допаѓања:
  993
  A oд каде да ги плати сметките во случај ако нема пари (пример ако не е вработен или пак ако работодавецот не му дава пари)???
   
 14. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Многу ти е глупо прашањето. Вакво прашање не сум чул ни на клупи во маало.
  Да дојде некој од надвор, да му ги земе сметките и да му ги плати ако не?

  Јас сум свесен каква е ситуацијата кај нас. Сум бил исклучен повеќе пати. Но, ниту еднаш не долетал некој ангел чувар за да ми ги плати сметките. Животот е полн со гомна, кои најчесто сами мора да си ги расчистиме. Барање некакви „дупки“ во законот со цел да се избегне обврската за плаќање, особено тука на форум, тешко дека ќе ни помогне во било што. Заостанат долг не е еднакво на застарен долг.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.606
  Допаѓања:
  993
  Епа нормално ќе ти биде глупаво прашањето кога неможеш да смислиш контрааргумент!

  Стави се ти на нивно место (на тие што неможат да платат струја), па да видам дали така ќе пишуваш???
   

Сподели преку: