Иран

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.699
Поени од реакции
4.363
па сега не можеме да земаме како вистини нешто за кое нема докази. Додека нема доказ ќе си биде завера.
...добро нека биде така, само биди доследен, немам ништо против.

И понатаму останува прашањето, има ли некој повеќе инфо за оваа вест, лажна/вистинита сеедно?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.765
Има. :D
Настрана фактот што веројатно имаат добиено готова технологија, можеби и бомби од САД.

Ако беше така лесно, технологија стара 80 години, сите ќе правеа нуклеарки.
Реалноста е спротивна, треба државен напор и ангажман на големи ресурси за да се произведе нуклеарна бомба.
На С. Корејците им требаа 10тина години да произведат ефективна нуклеарна направа, која можеби сеуште не е претворена во оружје.

Да не заборавиме дека Иранските нуклеарни постројки се постојано под инспекции.
Така да, не, Иран нема нуклеарка. Засега.
Знаењето за склопување а-бомба не е толку недостижно, туку проблем е „собирањето„ на сите потребни делови, особено горивото, нуклеарното, нели...

С. Кореја, како што вели легендата, развива нуклеарки засновани на советските СС-20, што значи дека и на Корејците „некој„ веќе им дошепнал како се склопува а-бомба.
Автоматски споено мислење:

...добро нека биде така, само биди доследен, немам ништо против.

И понатаму останува прашањето, има ли некој повеќе инфо за оваа вест, лажна/вистинита сеедно?
Немам точна вест, но, како што напишав повеќе пати, тука е црковното пророштво, кое го засега нашево/реалново време, а кое вели дека чифутините ќе му пратат на Иран една „печурка„.

Не би ме чудело ако веста е точна...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.699
Поени од реакции
4.363
Аргументот на Скот-от баш и не држи вода.
Ф-35 секако е платформа која може и е способна да носи нуклерни проектили, можеби не стратешки, иако е и тоа под знак прашање, ама тактички сигурно може да носи. Потоа не знаеме дали и колку Израел има вршено модификации на Ф-35 за да го приспособи за носење на ваков тип оружје.
Така што аргументот дека се работи за Ф-35 па веста е лажна не е доволен.


Многу повеќе изгледи дека се работи за лажна вест е што во тој регион нема инфо за стационирани ловци на РФ, се говореше дека ги имаат во Латакија ама нема податоци за кој тип на ловци се работи.
Втората работа која не оди во прилог на веста е што добивање на таков вид на информации, без оглед што во Израел на големо се користи рускиот во израелската војска, е вистинското прашање, затоа што се потребни точни информации заради пресретнување, значи не само за содржината на “товарот“ туку и за времето и за рутата на летење.

Но има денови пред нас можеби еден ден ќе биде изнесено за што точно се работи.
А дека состојбата на БИ се радикализира е повеќе од јасно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.665
Поени од реакции
38.846
Аргументот на Скот-от баш и не држи вода.
Ф-35 секако е платформа која може и е способна да носи нуклерни проектили, можеби не стратешки, иако е и тоа под знак прашање, ама тактички сигурно може да носи. Потоа не знаеме дали и колку Израел има вршено модификации на Ф-35 за да го приспособи за носење на ваков тип оружје.
Така што аргументот дека се работи за Ф-35 па веста е лажна не е доволен.


Многу повеќе изгледи дека се работи за лажна вест е што во тој регион нема инфо за стационирани ловци на РФ, се говореше дека ги имаат во Латакија ама нема податоци за кој тип на ловци се работи.
Втората работа која не оди во прилог на веста е што добивање на таков вид на информации, без оглед што во Израел на големо се користи рускиот во израелската војска, е вистинското прашање, затоа што се потребни точни информации заради пресретнување, значи не само за содржината на “товарот“ туку и за времето и за рутата на летење.

Но има денови пред нас можеби еден ден ќе биде изнесено за што точно се работи.
А дека состојбата на БИ се радикализира е повеќе од јасно.
Јас ти реков дека е фејк теорија на заговор. Нема никаква логика тоа, башка нема ни докази.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.699
Поени од реакции
4.363
Немам точна вест, но, како што напишав повеќе пати, тука е црковното пророштво, кое го засега нашево/реалново време, а кое вели дека чифутините ќе му пратат на Иран една „печурка„.
Па што се однесува до разноразни пророштва, јас ги земам само како инструмент со кој се врши и служат за програмирање.
Едноставно сметам дека иднината не е статична категорија, уште помалку дека може да се предвиди (се разбира овде исклучувам проектирање темелено врз развојот на техносферата која сама по себе ја детерминира иднината).

Не би ме чудело ако веста е точна...
Мене би ме чудело да не е точна.
Автоматски споено мислење:

Јас ти реков дека е фејк теорија на заговор. Нема никаква логика тоа, башка нема ни докази.
А јас ти реков дека е тоа твое мислење кое со ништо не ја става веста во корпа како лажна, односно само си пишуваш што мислиш ама не даваш ниту еден аргумент освен ако не го сметаме за аргумент дека такво нешто би било ирационално и со тоа веста ја прогласуваш/докажуваш за лажна.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.558
Немам точна вест, но, како што напишав повеќе пати, тука е црковното пророштво, кое го засега нашево/реалново време, а кое вели дека чифутините ќе му пратат на Иран една „печурка„.

Не би ме чудело ако веста е точна...
Дедо попе има и едно религиско пророштво исто така што го има и Нострадамус спомнато а тоа е дека за почеток на 3та светска војна може да се земе и уништувањето на Ал Акса.

После тоа има и спомнато дека и магребци ќе направат огромен терористички напад во Франција врз нуклеарна централа во јужниот дел а баш таква има сега покрај Ница.

Што од се ова може да е точно а што не ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.334
Поени од реакции
29.803
Ако гледаме така ни Израел нема тестирано нуклеарка.

Ова е технологија стара веќе 80 години, тајниот рецепт за да се направи се знае одамна. Најверојатно не ја тестираат бидејќи така ќе биде ептен официјално, вака глумиме лудило како се на чекор до нуклеарка и така ад инфинитум.
Којзнае дали воопшто имаат.
Со оглед на улогата што ја имаат во регионот и важноста/потребата да продолжат да постојат, зарем е невозможно целата работа да е пропаганда?
Се разбира никој не може да знае за сигурно но утре Кина/Русија ако кажат Иран има нуклеарки, кој ќе знае за сигурно?

Од друга страна Израел ако навистина има нуклеарки, тие се на САД... Не дека тоа менува нешто.
Автоматски споено мислење:

Постов ти е исто како да го читам главниот пропагандист на ајатолахот, толку ти е навијачки напишан, што сигурен сум дека и сам не си веруваш во ова што си го начкрапал, и дека дури го пишуваш сам се смееш бидејќи мислиш дека има будали кои ќе поверуваат во ова....

Застарени проектили љољ.. Тоа ти е врв, морам да признаам, Ким Јонг Ун, Гебелс и Берија гомна да јадат.. Дури еве си упатен како течеле разговорите меѓу русите и иранците за застарените проектили....
Освен јaдeњето гoмнa пардон, јадењето бурек... Што точно сметаш дека е „навијачки начкрапано и за неверување“?
Повеќе факти колега. Помалку јадење... Бурек.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.765
Дедо попе има и едно религиско пророштво исто така што го има и Нострадамус спомнато а тоа е дека за почеток на 3та светска војна може да се земе и уништувањето на Ал Акса.
Да, ова е „посредно„ точно...што значи дека рушењето на Ал Акса е предуслов за обновувањето на храмот Соломонов во Ерусалим, во кој треба да се зацари чифутинскиот месија, како „спасител„ на Светов, после реално изведената 3-та светска војна.
Автоматски споено мислење:

После тоа има и спомнато дека и магребци ќе направат огромен терористички напад во Франција врз нуклеарна централа во јужниот дел а баш таква има сега покрај Ница.
Ова не ми е познато, но на слична тема, црковни пророштва велат дека од исток кон Европа ќе се зададе милонска маса од мухамеданци, некои 200 милиони...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.558
Да, ова е „посредно„ точно...што значи дека рушењето на Ал Акса е предуслов за обновувањето на храмот Соломонов во Ерусалим, во кој треба да се зацари чифутинскиот месија, како „спасител„ на Светов, после реално изведената 3-та светска војна.
Автоматски споено мислење:



Ова не ми е познато, но на слична тема, црковни пророштва велат дека од исток кон Европа ќе се зададе милонска маса од мухамеданци, некои 200 милиони...
Ќе те поправам, ова се Нострадамови пророштва не црковни. Црквата го цензурирала.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.765
Ќе те поправам, ова се Нострадамови пророштва не црковни. Црквата го цензурирала.
Точно, затоа и се обидов да одвојам „што е што„, односно кој е црковниот став/пророштво, за разлика од оној од Хострадамус, кој не е дел од Црквата.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Што е ова, знае некој повеќе?


ГП
ЕКСКЛУЗИВНО ВИСТИНСКАТА ПРИКАЗНА НА ИЗРАЕЛСКИОТ КОНТРА ОДГОВОР
Од извор на интелигенција на многу високо ниво. Во Азија.
НЕ Русија-Кина. Иако стратешкото партнерство, се разбира, разменува на највисоко ниво 24-7. Потврдено и повторно потврдено.
Ќе биде одлично да се знае што слуша Сај Херш од неговите извори на Beltway.
Еве одиме.
Израел првично избра да одговори со екстремна сила. Ф-35 натоварен со нуклеарна бомба беше испратен источно над Јордан.
Мисијата: да предизвика детонација на висока надморска височина над Иран што би предизвикало наплив на далноводи со голем капацитет, осакатување на електричната мрежа на Иран, како и оневозможување на сите електронски уреди.
EMP напад.
Сепак... ...
Додека израелскиот Ф-35 го напушташе јорданскиот воздушен простор, беше соборен од руските воздухопловни сили.
Оттука, објавената верзија на израелскиот контра одговор беше таква пародија.
На крајот, сите страни решија да не ја објавуваат вистинската вест - да го деескалираат она што може да се претвори во Трета светска војна.
Да, да..Русите ја соборија Ф35ката, а нуклеарката магично ја снема :) :) :)...Добро бе, дај малце селектирајте си што читате и во што верувате..Ова на 5 годишно дете ќе му биде смешно кога ќе го чита...Мене искрено читајќи, очоболие фатив, и се запрашав на што си го трошам времето бе....Дај не зафркавај....
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.699
Поени од реакции
4.363
само за @Ron Burgundy

продолжување на теоријата на заговор ;)

From Pepe Escobar

THE NUCLEAR F-35 MYSTERY - FINAL UPDATE
1. It’s now fully established that The Information was confirmed independently by the intel of a Big Power.
2. The Information was NOT relayed by Russia.
3. It then reached a third nation - and from that to me.
4. The players involved are not backing down an inch from The Information.
5. I was privately provided with two examples of the accuracy of recent intel by the Big Power on two separate big developments in West Asia .
6. The source that contacted me notes that “sometimes, after news has entered the media space, there is no choice but not to provide clarification."
Additionally, a senior Russian diplomat who does not know The Information, said to me the following:
1. “That is entirely possible.”
2. It shouldn't have been revealed to the public.
3. “If this is true, then all sides will be determined to cover it up.”
One unanswered question for me is: Why did the Big Power source relay The Information to an intel agency from another nation? I tend to believe this was to erase its tracks in the chain. Particularly because my initial source has now revealed that the Big Power gained their intelligence firsthand - and that it was not transmitted to them by the Russians, Iranians or other direct parties to the hot war in West Asia.
To sum it all up, via the source who originally received The Information: “If anyone should be accused of fabrication it is the ’source’; but in this case the ’source’ remains confident of the accuracy.
I rest my case. I published raw intel the way I received it.
It’s up to a wider audience to judge whether - and how - The Information connects with new developments occurring at breakneck speed, and part of a New Paradigm.

Да се вратиме на Иран и теориите на заговор ама сега за Иран.

“Iran Needs Only One Week to Conduct a Nuclear Test,” Says Member of Iranian Security Committee
Iranian conservative Member of Parliament Javad Karimi-Ghodousi stated that Iran has the capability to develop intercontinental ballistic missiles (ICBMs) with a range of up to 12,000 kilometers on "very short notice" if directed by its government.
...најава на нова хиперсонична ракета со голем дострел...

Иран објави поседување на технологија за најголем дострел на балистички ракети, 12.000 км...,
Ставот е дека можат да направат нуклеарни оружја за кратко време доколку земјата е сериозно загрозена. ..
Корејска делегација беше во специјална посета...мора да се разговара со насилници на нивниот прв јазик.
скоро сите експерти се согласуваат дека Иран може без проблем да има Н-бомба во рок од само неколку дена.

Демократите на апарати, ако наскоро не извршат напад врз Иран... ќе мора да пакуваат куфери од БИ и не само од таму!
@Ron Burgundy ти пакуваш куфери или веќе се спакувани?;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom