Иран го покажа собореното беспилотно летало

shady3

Никогаш не вели никогаш..
Член од
22 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
61
Леталото не е срушено со оружје, туку со наведување на писта со преземање на контрола врз него преку даталинк.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Еве како слетува това истото според иранците.
http://irnafilm.ir/NSite/FullStory/News/?Id=2204
Не се работи за истото летало.

Што се однесува до контрола на даталинкот искрено се сомневам од причина што целата комуникација на американците со леталото сигурно е енкриптирана.Се зборува дека голем дел од процесори,полупроводници и слични елементи што ги користат најсофистицираните амеркинаски летала,проектили и слично потекнуваат од кинеско производтсво и во себе имаат вградено "backdoor" кој многу тешко може да се детектира.Преку истата фора го превзеле и леталото односно се работело за планирана акција.Најсмешно во целата ситуација е што после милион негации сега Обама го побара од Иран леталото назад и истиве им одговорија дека поради санкции не можат да го извезат :pos:
http://www.guardian.co.uk/technology/blog/2008/oct/06/security.china
http://www.wired.com/dangerroom/2011/06/chips-oy-spies-want-to-hack-proof-circuits/
http://www.wired.com/dangerroom/2011/06/chips-oy-spies-want-to-hack-proof-circuits/
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Занимливо муабетиве уште траат:) Иранците немаат во свои раце RQ170, туку покажуваат макета какви имаат склепано повеќе во пропагандни цели... Ако такво нешто НАВИСТИНА имаа ќе го покажеа како што приличи...комплетно и во детали...., а не во стил на она машините за бесплатна енергија...:многу приказни , а детали како да зиркаш низ клучалка...:)
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
13
Поени од реакции
0
еве уште една причина Американците сами да си го земат леталото:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Зарем уште постојат неук пацери на овој бел свет???, да не сака некој да каже дека ОВА:

излегло од погоните на Мартин-Мариета??? Има само две објаснувања: дека драстично им паднало ниво на квалитет или дека за иранските акции се користат летала нарачани во Боцвана.:) Познато е дека Иранците работеа нешто на макети за потемкинови села...во пропагандни цели кога ќе им притреба:)
Ако навистина, вакво летало ВИСТИНСКО...е во рацете на Иранците тие тоа сепак ќе го покажеа како што приличи.....а не на некаков сандак со драперии...:)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Feed the troll:
Не знам колку ги изгледа видеата каде самиот Обама лично со неговата уста бара леталото да им го вратат назад.Да да Обама е на видеото;)
Воедно драпериите се радар рефлектори па нели леталото треба да е стелт.:)
Детали нема да дознаеме од разбирливи причини за тебе нејасни:)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Еве и како штом толку се инсистираше:
http://www.csmonitor.com/World/Middle-East/2011/1215/Exclusive-Iran-hijacked-US-drone-says-Iranian-engineer

На кратко jamming на оргиналниот ГПС сигнал па spoof со лажен ГПС сигнал кој ќе го наведе дронот да вклучи аутопилот и да слета кон лажни координати мислејќки дека се тие вистинските
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве и како штом толку се инсистираше:
http://www.csmonitor.com/World/Middle-East/2011/1215/Exclusive-Iran-hijacked-US-drone-says-Iranian-engineer

На кратко jamming на оргиналниот ГПС сигнал па spoof со лажен ГПС сигнал кој ќе го наведе дронот да вклучи аутопилот и да слета кон лажни координати мислејќки дека се тие вистинските

Ич не ми кажуј за тоа.., опрема за таква манипулација може да се купи од 5000 долара па нагоре...:)

....исто незнам што кажува Обама, знам само дека она што го гледам НЕ Е тоа што се тврди...Дали зад пердето има некоја друга приказна, со некоја друга логика и цел..е тоа може да биде друга работа и се друго ,само не стелт..,.но дека ова што ни го покажуваат Иранците е МАКЕТА...тоа 100% :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Многу понапредна верзија од прикажанава ја пратија пред некој ден над Иран, дури и во весник залута еден напис - веројатно да опипаат пулс.

Се работи за пропагандна војна.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Што се однесува до ГПС spoofing и тој не е така едноставен:

Here's how GPS works in five logical steps:
  1. The basis of GPS is "triangulation" from satellites.
  2. To "triangulate," a GPS receiver measures distance using the travel time of radio signals.
  3. To measure travel time, GPS needs very accurate timing which it achieves with some tricks.
  4. Along with distance, you need to know exactly where the satellites are in space. High orbits and careful monitoring are the secret.
  5. Finally you must correct for any delays the signal experiences as it travels through the atmosphere.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Леталото не беше соборено туку командата врз него ја презедоа иранците преку сателит.А шо е најтрагично излезе мислам хилари клинтон беше и рече ИРАН да и го врати леталото на америка.Па да речите дека Иран нема технологија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom