Иран го покажа собореното беспилотно летало

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
IRAN HAS THE CAPABILITIES BEYOND AMERICAN THINKING ! Yeah right.
Не е можно да било соборено, видете го, како да презентираат штотуку направено беспилотно летало, нема ниту една гребнатинка.

А да било соборено само од падот ке било уништено.
Но се е можно.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ова беспилотно возило ако е соборено од небото тогаш јас сум Чак Норис!
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
доле со душек го чекале кога паѓало ова чудо, да ублажат удар, и пошто они прават многу добри душеци, леталово нема ни гребнатинка. Ајде сега сите да си купиме по еден душек ирански, зошто нема бољи од нив.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
доле со душек го чекале кога паѓало ова чудо, да ублажат удар, и пошто они прават многу добри душеци, леталово нема ни гребнатинка. Ајде сега сите да си купиме по еден душек ирански, зошто нема бољи од нив.
Персиски килим, тестиран во воздушен тунел, отпор на воздухот минимален, мах 0.8 пред будење...:D
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Скептицизмов во комбинација со поновава светска историја е идеален темел за холивудски конспирации.:tapp:
Зошто толку чудење ако Иран срушил безпилотно летало? Многу добро знаеме дека Иранската ПВО е во голем % Руска технологија.
Значи не прам муабет конкретно за овај случај, но ништо чудно ова да е остаток од леталото, среден, измиен, китиран, лакиран, дотеран :pos:
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Или е стварно соборен или си тестираат америве време на реакција на Иранското ПВО како и локација на радарите.Од друга стана леталото под предпоставка дека е наменето за пустински услови па одтаму и бојата на истото.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
.....штом е беспилотно летало...логично има систем за самоуправување или далечинско управување односно комбинација од двете....доколку го хакнете системот...и активирате процедура за принудно слетување...нема потреба од ракети.....не постои идеален систем на заштита....доколку негде постои легален начин да се влезе...постојат најмалку уште 3 илегални.....

......ние и западниот свет (ширачите на демократија) знаеме многу малку за Иран....тоа што Хомеини им наложи правила кои се тотално идиотски...не значи дека гордиот Ирански народ заборави на своите корени, традиции и култура....кога во Персија (Иран) царувала науката имало школи и слично....на островчево лево од Франција немало ни Л од Лондон, а Вашингтон го немало ни на карта

....побарајте малку по иранските сајтови...и ќе се изненадите од обемноста и темите за кои може да се најде литература...од електронските библиотеки на иранските универзитети...и по сајтовите на кои иранците разменуваат пиратски електронски книги....

и да се вратам на темата за леталото...Бившиве Британски Колонисти заборавија на една стара народна мудрост...СЕ ШТО ЛЕТА...КОГА ТОГАШ МОРА ДА ПАДНЕ
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Ова беспилотно возило ако е соборено од небото тогаш јас сум Чак Норис!
Според Иранците, тие го хакнале леталото и превзеле контрола врз истото. Затоа е неоштетено.
Сами дека го сториле тоа - тешко, многу тешко.
Без асистенција со технологија и знаење од Русија или Кина, не ми се верува дека самите го имаат сторено тоа. Иран е многу назад во електронско војување.
Од друга страна, добро се знае дека Американците го шпионираат Иран (и сите околни земји) па тајни единици на Русија или Кина најверојатно оперираат таму, нормално со дозвола на Иран, за да начекаат шанса како оваа.

Ако е вистина дека го хакирале и превзеле леталото, тогаш Русија или Кина имаат две големи придобивки:
1. Пронајдоа начин како да се справат и да превземат непријателско беспилотно летало
2. Технологијата на непријателот ја имаат на тацна - недопрена.

RQ-170 е невооружено, но технолошки многу напредно летало за собирање информации. Како што прочитав, може да пресретнува комуникации, да попречува, опремено е за елетронско војување и сл.
Плус, користи стелт технологија.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Според Иранците, тие го хакнале леталото и превзеле контрола врз истото. Затоа е неоштетено.
Сами дека го сториле тоа - тешко, многу тешко.
Без асистенција со технологија и знаење од Русија или Кина, не ми се верува дека самите го имаат сторено тоа. Иран е многу назад во електронско војување.
Од друга страна, добро се знае дека Американците го шпионираат Иран (и сите околни земји) па тајни единици на Русија или Кина најверојатно оперираат таму, нормално со дозвола на Иран, за да начекаат шанса како оваа.

Ако е вистина дека го хакирале и превзеле леталото, тогаш Русија или Кина имаат две големи придобивки:
1. Пронајдоа начин како да се справат и да превземат непријателско беспилотно летало
2. Технологијата на непријателот ја имаат на тацна - недопрена.

RQ-170 е невооружено, но технолошки многу напредно летало за собирање информации. Како што прочитав, може да пресретнува комуникации, да попречува, опремено е за елетронско војување и сл.
Плус, користи стелт технологија.
Во случајов пресретнало, собрало и постапило по погрешни информации...:D
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Vakvo bespilotno letalo (UAV) , amerikancite NEMAAT, se raboti za maketa ili nekoe letalo so somnitelno poteklo , ako e voopsto letalo....neznam sto im trebaat vakvi smesni prestavi na persijancive..???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom